globalmoto_duben_nolan




globalmoto_nolan Přidat reklamu

Téma: Sprej na kov
 
31.12.2017 v 14:10
Zdar, co používáte za spreje na kov? Chtěl bych si stříknout rám, stojánek a takový věcičky. Nepište práškování, nejsou na to peníze.

2 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Sprej na kov

3.1.2018 v 12:50 | Nahoru | #1

FILODENDRON píše: "Normální" jednosložková barva nevytvrzuje aerobně, ale pouze zasychá . Ale jsou i "nenormální" jednosložkové barvy, které kupodivu také vytvrzují. Příkladem může být alkyd (nesprávný název je syntetika), který dodatečně vytvrzuje reakcí s kyslíkem nebo silikonové nátěrové hmoty, které vytvrzují pouze za zvýšených teplot. To jsem však trochu odbočil od odborné debaty.



a muzes tohle i chemicky dolozit ? nitro bava "vysycha", ale akryl ? priznam se ze chemii jednokomponentni akrylatove barvy teda neznam ale co se tyka vterinovyho lepidla - tdy kyanoakrylatu tak to tutove vytvrzuje regulerne nukleofilni substituci (nukleofil atakuje dvojtou vazbu, za ktrou molekula nasledne retezi s dalsimi) ve ktere je nukleofilem nikoliv kyslik nybrz voda (vzdusna vlhkost)

(reakce na) Sprej na kov

3.1.2018 v 13:53 | Nahoru | #2
kerut>

Jako chemicky a vědecky si to obhajuješ pěkně, ale v praxi meleš nesmysly, jakýkoliv sprej je vždy néně kvalitní, než jakákoliv jiná barva a ještě k tomu dvousložková.
Ovšem na nastříkání stojánku stačí cokoliv i fixírka.

2 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Sprej na kov

3.1.2018 v 16:31 | Nahoru | #3

kerut píše: a muzes tohle i chemicky dolozit ? nitro bava "vysycha", ale akryl ? priznam se ze chemii jednokomponentni akrylatove barvy teda neznam ale co se tyka vterinovyho lepidla - tdy kyanoakrylatu tak to tutove vytvrzuje regulerne nukleofilni substituci (nukleofil atakuje dvojtou vazbu, za ktrou molekula nasledne retezi s dalsimi) ve ktere je nukleofilem nikoliv kyslik nybrz voda (vzdusna vlhkost)



O lepidlech jsem nic nepsal, psal jsem o nátěrových hmotách.

Zasychání je nejjednodušší způsob tvorby nátěrového filmu. Jednoduše řečeno "zasychání" znamená, že pojivo (v tomto případě např. akrylátová pryskyřice rozpuštěná v rozpouštědle nebo ve vodě v případě vodních disperzí) vytvoří po odpaření rozpouštědla nebo vody suchý nátěrový film bez dalších "vytvrzovacích reakcí" a vzniku pevnějších chemických vazeb. Proto se tento chemický děj nazývá zasychání a ne vytvrzování. Typ povlaku, který je pouze fyzikálně zaschnutý, je málo odolný vůči mechanickému namáhání nebo rozpouštědlům. Pokud na nátěrový film z akrylátu (např. z 1K spreje) kápneš rozpouštědlo, bude povlak měknout a bude mít snahu se na tomto místě znovu rozpouštět.
Pokud však použiješ akrylátové pojivo v kombinaci např. s izokyanáty (ve formě tužidla) vznikne ti daleko odolnější zesíťovaný produkt, který by se ale měl spíše jmenovat např. akryluretan než čistě jenom akrylát. Takový povlak už je více mechanicky i chemicky odolný.
Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit nebo registrovat.


TOPlist