Téma: stavíme s cihlou
 
12.11.2016 v 14:15
Najde se tu někdo, kdo staví domek s cihlou? Máte zkušenosti s dvouvrstvými zdícími systémy? Či zkušenosti s jednovrstvými systémy - cihli s min. vatou / polystyrenem? Čemu se vyhnout? Net je plný reklam, ale střízlivých názorů pomálu.

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) stavíme s cihlou

13.11.2016 v 20:59 | Nahoru | #1

Roubi_R1 píše: Nějvětší reklamní trik výrobce. Samozřejmě nosná stěna tl. 175 mm jde, ale za jakých podmínek a omezení. Teoreticky jako nosná vnitřní ano, obvodová už skoro nikdy. Nevyhovuje to na NIC. A už vůbec ne na stropy o rozponu víc jak 3000 mm, takže opět nepoužitelné. Jo pevnost v tlaku je výborná, jak by ne, plná cihla. Ale stabila a štíhlost zdiva už řešená není. Měli jsme ve firmě několik zástupců těchto vápenopískových cihel a nikdo nás nepřesvědčil o tom, že obvodová stěna může být menší tloušťky než 240 mm, když jde o zdivo. A to, že někdo dokáže u zdiva uvažovat i s pevností v tahu, nebo smyku, to snad stavař nemůže myslet vážně.



A vidis, ja z nich postavil barak. Tloustka 200mm. Zadny klic, ale projekt dle mych prani. Nestropeny obyvak se sirkou 8m.
Divny, ze na to tedy statika vysla...

2 reakcí na tento příspěvek (reakce na) stavíme s cihlou

14.11.2016 v 08:58 | Nahoru | #2

V_i_c_i píše: A vidis, ja z nich postavil barak. Tloustka 200mm. Zadny klic, ale projekt dle mych prani. Nestropeny obyvak se sirkou 8m.
Divny, ze na to tedy statika vysla...



Jen tak ze zvědavosti, máš ve statickém výpočtu posouzení zdiva? Včetně vodorovných sil působících na stěny od krovu? Jestli máš tedy na baráku krov, nebo plochou střechu. Jde o to jestli to vyšlo, nebo to jen funguje, protože materiály unesou výrazně víc než statický výpočet. Nebudu tvrdit, že v praxi vše posuzujeme a nespoléháme se na to, že to prostě funguje. Koeficienty výrazně zpřísňují výpočet, ačkoliv laboratorně má cihla 8 MPa, výpočtově má podle malty jen 4,5 MPa. Třeba zdivo dávám do projektu jen u specifických případů, i když dle vyhlášky by tam mělo být vždy. Ale vždy si ho počítám.
A jak dlouho ti objekt stojí a kolika prošel zimy s plným zatížením? Byl jsem na několika objektech starých 5 - 8 let, kde se začaly trhat stěny hlavně po zimě a budeš se divit, statika těm lidem nevyšla i když projekt měli.
A není to divný, že to vyšlo a funguje, jak už bylo řečeno, vždy záleží na spoustě faktorů a hlavně na spolupůsobení konstrukcí Je možné, že máš objekt udělaný tak dobře, že zdivo opravdu působí jen v tlaku.
Krom toho statika staveb, ačkoliv je to dosazování do vzorečků, není exaktní věda. Co statik, to pohled na věc. Každý umíme stejnou věc spočítat několika způsoby.
Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit nebo registrovat.


TOPlist