globalmoto_kveten





Téma: 28. rijna 1918
 
28.10.2014 v 11:13
Zajimaji me nazory zdejsi verejnosti...
Je to vyznamny den, odtrzeni od Habsburske rise a ziskani samostatnosti? Nebo je to prohra a rozpad milovaneho mocnarstvi?
Diky

Blokovaní uživatelé: maco
Anketa: 28.10.1918 bylo:
vyhrou a ziskanim samostatnosti
58%
41
prohrou a rozpadem mocnarstvi
42%
30

1 reakcí na tento příspěvek 28. rijna 1918

29.10.2014 v 16:33 | Nahoru | #1
repulsion + Stev:
tak já nevím, zda by zánik států jako politických celků byl přínosem či nikoliv, podle mě nebyl, protože každej národ (ne stát) má rozdílný priority (někdo má ropu, jinej dříví, další technologie, další je pracovitější než ty tři dohromady, atd. atd) a vždy by jedny doplatili na druhý, což by se v samostatně hospodařících zemích drželo mnohem snáz pod kontrolou, (jako sory, ale proč máme platit na Řecko - že si sami neumí omezit svoje plýtvání?) zatímco emulze typu EU nic takovýho neumožnuje - jsi člen tak plať, byť třeba poměrným dílem.
Ale dovolím si namítnout, že srovnávat model USA s Evropou je nesmysl - zatímco USA má v podstatě jedno krátký období +- 100 let, kdy vznikli všichni a odstartovali naráz s daným modelem jako jedna namíchaná směs lidí odevšad, má za sebou Evropa minimálně 1500 let (ty mladší) zcela rozdílnýho vývoje, kultury, jazyka, hospodářství. Zánik států by podle mě vedl k rozkolu rychlejc, než jejich zachování. Podle mě EU se snaží sloučit neslučitelný.

(reakce na) 28. rijna 1918

29.10.2014 v 16:49 | Nahoru | #2

Yura píše: každej národ (ne stát) má rozdílný priority (někdo má ropu, jinej dříví, další technologie, další je pracovitější než ty tři dohromady, atd. atd)



Sorry, tohle je blbost. Národy nevlastní nic (pokud něco neznárodnily :). A běžně dnes třeba doly, lesy a pod. patří cizím subjektům, protože se s tím normálně obchoduje, že jo.
Určité kulturní rozdíly existují, ale ty existují i uvnitř států a národů.

Yura píše: a vždy by jedny doplatili na druhý, což by se v samostatně hospodařících zemích drželo mnohem snáz pod kontrolou, (jako sory, ale proč máme platit na Řecko - že si sami neumí omezit svoje plýtvání?) zatímco emulze typu EU nic takovýho neumožnuje - jsi člen tak plať, byť třeba poměrným dílem.



No právěže tohle by odpadlo - protože je snaha srovnávat disproporce, ke kterým dochází na státní úrovní. Řecko se dostalo do průseru příliš rozhazovačnou sociální politikou. Jenže v té mé "Utopii" by byla právě sociální politika jednotná.

Yura píše: srovnávat model USA s Evropou je nesmysl



Nesmysl by bylo snažit se tady ten americký model nějak násilím aplikovat. Srovnávat se to samozřejmě dá. A dokonce to může být užitečné. :)

Yura píše: zatímco USA má v podstatě jedno krátký období +- 100 let, kdy vznikli všichni a odstartovali naráz s daným modelem jako jedna namíchaná směs lidí odevšad,



To je omyl. V USA byly samozřejmě velké rozdíly - např. mezi Severem a Jihem. A dodnes tam jsou. A jsou to rozdíly dle našich měřítek tak propastné, že našinec jenom mrká na drát, když tamtudy projíždí a sleduje to. Takový Utah je třeba pořád víceméně mormonský stát, pak tam třeba žijí amišové, což by v Evropě asi bylo úplně nepředstvitelné atd.

Yura píše: Podle mě EU se snaží sloučit neslučitelný.

Já myslím, že ten vývoj k tomu spěje. Lidé se budou stále víc stěhovat, brzy bude úplně jedno, odkud kdo je. Že EU nedělá všechno dobře a dokonce dělá asi pár věcí i vyloženě špatně, je věc jiná :)
Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit nebo registrovat.


TOPlist