Téma: Pozor - supermarketové elektro - nebezpečné kabely
 
30.11.2013 v 13:57
Zdarec bando. Jestliže minulé téma se točilo kolem toho, že mne něco dlouho tolik nepobavilo, tak tentokrát naopak mne sakra zvedlo ze židle zjištění, že sódruzi v asijských fabrikách si očividně nelámou hlavu ani s předepsaným barevným značením kabelů!

Oč jde... před časem jsem likvidoval WAPku vzhledové téměř totožnou s touto (odešly ventily v čerpadle), ovšem šlo o "napodobeninu" prodávanou v PennyMarketu pod značkou "Inspira". Oprava samozřejmě neměla cenu, šlo o laciný supermarketový šunt. Ponechal jsem si kabel, že z něj časem udělám prodlužovák a co nezjistím po dokončení (spoléhaje na barvu drátů) - v lité flexozástrčce je prohozený hnědý drát s modrým , tedy při správném zapojení dle barev drátů bude přehozená fáze s nulou.
Krom toho dle značení natištěném na kabelu má tento být s gumovou izolací, což rovněž na první pohled není (kabel CGSG 3Cx1.5 by vypadal úplně jinak).












Kdo by tedy měl doma podobný přístroj, nebo cokoliv s tímto kabelem, pozor na to. Vzhledem k tomu, že jsem tyto kabely viděl i na spotřebičích bez dvojité izolace (např. kopie soustruhu SM-300, prodávaná v hypernové za téměř poloviční cenu, než za jakou se dá pořídit originál), je jasné, o jak potenciálně nebezpečnou záležitost se jedná. Ostatně kdo alespoň trochu rozumí elektrice, dobře ví, jak vážným prohřeškem je prohození fáze a nuláku a co to může způsobit u prodlužováku, kor nebude-li instalace pořádně udělaná.

A krom toho to nutí k zamyšlení, jak se vůbec něco takového může dostat do prodeje, očividně nikdo nic nekontroluje, dokud to někoho nezabije. Dříve, než se jakýkoli nový výrobek dostal do obchodů, musel projít přísnou revizí.
Kde to sakra jsme, když člověk koupí hotový flexokabel a nemůže věřit barvám drátů? my coby učedníci udělat tak zásadní chybu při zapojování kabelů, tak letíme ze školy.

1 reakcí na tento příspěvek Pozor - supermarketové elektro - nebezpečné kabely

12.12.2013 v 21:52 | Nahoru | #1
Chlapi, nehádejte se... jedno je teorie a druhé je praxe. Nikdo, koho znám, nemá elektriku u akva/tera na 12V, nebo alespoň přes oddělovací trafo, o chráničích nemluvě. Už jsem tu nakousl ty plastové kryty s jednou zářivkou - levná čína, žádný reflektor, zářivka nekrytá sklem a patice "vodotěsné" jen dle názvu, kompenzace žádná a tlumivka blbě dimenzovaná (hodně hřeje) a těžká, umístěná na tenkém dně výlisku, které záhy praskne a vlhkost vesele může k tlumivce a veškerým spojům. To se do krámů vůbec nedostane, kdyby se vše důsledně kontrolovalo. Topítka a motory filtrů ano, ale zrovna u toho světla se o poctivém dvojím krytí mluvit nedá.

To, o čem píše Cort, je už trochu "vyšší level" a ten má doma málokdo.

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Pozor - supermarketové elektro - nebezpečné kabely

12.12.2013 v 22:09 | Nahoru | #2
J.M.K.> cort prosím s malým cé. Jinak vyšší level je něco jiného, třeba terárko s denní simulací teplot. 12V je standart, 230 bych označil za přežitek, nebo spíš doprodej z výprodejů. Snad deset let jsem neměl vnitřní zařízení na štávu přímo ze sítě v ruce.
Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit nebo registrovat.


TOPlist