bmw_r1300gs_cartec




globalmoto_nolan Přidat reklamu

Téma: Zmacknuta brzda pres noc - odvzdusneni.
 
1.2.2012 v 14:14
Prosimvas co je pravdy na tom, ze kdyz nechate pres noc zmacknutou brzdu na motorce, tak ten tlak vytlaci zbyvajici bublinky vzduchu? Muze mi nekdo rict jak to funguje? Nebo je to jenom fama a rozsirenej mytus. Ja si totiz nejak nedokazu oduvodnit proc by to melo vytlacovat vzduch. Dik moc.

Naposledy editováno 05.02.2012 12:28:08
Anketa: Funguje?
Ano, pouzivam.
65%
13
Ne, ale zkusil jsem to.
10%
2
Nezkusil jsem to.
25%
5

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Zmacknuta brzda pres noc - odvzdusneni.

2.2.2012 v 11:03 | Nahoru | #1

brabenecz píše: Ale vysvětluje. Když totiž vzroste tlak v kapalině (ideální kapalina je nestlačitelná), zvýší se tlak na bublinu vzduchu, která se zmenší, vzroste hustota vzduchu uvnitř a bublina může klesnout z nějakého vyvýšeného místa o něco níž, a když se přitom přemístí i do strany, může se dostat do místa, odkud má po puštění páčky-klesnutí tlaku-volnou cestu vzhůru. Při poklesu tlaku začne opět stoupat, tentokrát ne do toho "pytle", ale do nádobky s kapalinou. Nevím, jaká je hustota (měrná hmotnost) brzdové kapaliny, nevím jaký tlak může být v soustavě při stlačení páčky, ale takhle mi to dává smysl.



Promiň "brabenče", ale tohle je tedy perla za všechny prachy. Ty jsi snad nedával ve škole ve fyzice pozor, protože směšuješ jabka s hruškami.
Plyn, v tomto případě vzduch (směs O2, N2 a vzácných plynů) má i po stlačení vždy menší měrnou hmotnost, než ona brzdová kapalina, ve které se nachází. Stlačením brzdové páčky a její fixací, kdy je na ni stále vyvíjen dynamický tlak, stoupne i hustota této brzdové kapaliny, přestože jak se píše v naukách o kapalinách, je ideální kapalina nestlačitelná. Nicméně i kdyby v ní hustota nestoupla, tak má stále větší měrnou hustotu, než komprimovaná vzduchová bublina, která tlakem zmenšila objem za přírůstku oné měrné hustoty. A na základě vztlaku bude tedy zákonitě stoupat vzhůru.
Možná že moc posloucháš "Kryštofa": ".. stoupáme hloubš, klesáme výš..."

Když se potápím tak je celkem zajímavé, že i ve velkých hloubkách při výdechu stoupá vzduch vzhůru na hladinu. Kurňa proč nezůstává dole, když na něj působí tlak vodního sloupce?

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Zmacknuta brzda pres noc - odvzdusneni.

2.2.2012 v 20:41 | Nahoru | #2
Yper>
george72>
Ne, opravdu jsem při fyzice nechyběl, jablka s hruškama nemíchám. Uvědomte si jednu věc, že jediné co jsem zvrtal je to, že jsem přecenil stlačitelnost vzduchu a tím i jeho hustoty, a nepodíval se, jakou hustotu má vzduch a zmíněná kapalina. Jinak to má racionální jádro a za tím si stojím. Že je to v praxi neproveditelné, je věc druhá. Kdyby existovala dostatečně lehká kapalina a plyn s dostatečně vysokou hustotou a stlačitelností, pak by to fungovalo. Argumentovat tím, že se potápíš pod vodou a bubliny jdou vzhůru, teď promiň zase Ypere, potápíš se do hloubek, kde je tlak jako v brzdovém systému? U toho bych chtěl být
Ostatní nebudu komentovat, takže ještě jednou, to co jsem napsal je sice blbost, ale jenom v reálné praxi. Z čistě teoretického pohledu by to možné bylo.
Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit nebo registrovat.


TOPlist