Téma: Václav Havel
 
18.12.2011 v 12:15
Osobně jsem ho moc rád neměl,ale teď jsem zaslechl něco o státním svátku na jeho počest.Docela by mě zajímali vaše názory ...

Blokovaní uživatelé: Creck

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Václav Havel

29.12.2011 v 09:57 | Nahoru | #1

Ados6 píše: Negativ> Určitě je to for....Ale je to smutný,takhle to chodí vě většině obcí.Aby si to nerozházeli s ostatníma,tak radši mlčí a zvednou ruku.U nás to samé....Je to jako ve většině zaměstnání,víš,je potřeba to a to.Nic za to nebude,ale je to dobrovolně povinné



..to téma "hlasování" tady do tématu sedí jako prdel na hrnec ve spojeni s V.Havlem!!

Veřejnost volala po obměně politické garnitury, ovšem paradoxně jedinými širší veřejnosti dobře známými politiky byli právě ti úzce spjatí s komunistickou stranou. Proto část komunistického establishmentu přišla s variantou, že by tedy krátce po převratu mohlo dojít k volbě prezidenta, ale tuto volbu by vykonali přímo občané. Šlo by tak o vůbec první podobné hlasování v československých dějinách.

Zároveň komunisté přišli s tím, že jejich kandidátem by byl tehdejší československý premiér Ladislav Adamec. I když šlo o typického představitele komunistické strany, jeho volba v porovnání s Vasilem Bilakem nebo Miloušem Jakešem představovala určitou lidskou tvář a spíše než dogmatické trvání na marxisticko-leninských poučkách šlo o politika pragmatického typu.

Způsob přímé volby prezidenta však zástupci Občanského fóra odmítli. Věděli, že v souboji se známým politikem by vůdce opozičního hnutí, Václav Havel, nemusel uspět. Spekulovalo se také o možné kandidatuře vůdce Pražského jara v roce 1968 Alexandra Dubčeka, ale několik málo jeho vystoupení na tribunách demonstrací v listopadu 1989 ukázalo, že jde o politika ze staré komunistické školy, který mluví prkenně a nudně, jak byl v minulosti zvyklý.

Když už bylo o způsobu volby rozhodnuto, bylo ještě nutné, zajistit pro Václava Havla dostatek hlasů. Této akce se ujal první porevoluční premiér Marián Čalfa. Šlo o komunistu, který přeběhl "na druhý břeh" a s Václavem Havlem uzavřel dohodu - my, komunisté, vám předáme moc a vy nás za naše předchozí činy nebudete nijak trestat. Šlo o dohodu, která dodnes nebyla nikým oficiálně potvrzena, ale z pozdějšího vývoje jasně vyplynulo, že nejspíše takto uzavřena byla. A jak tedy Marián Čalfa zákonodárce v pátek 29. prosince roku 1989 ve Vladislavském sále Pražského hradu přesvědčoval?

Protože si ale Čalfa nebyl jistý, že jeho spolustraníci Václava Havla skutečně v tajné volbě zvolí, navrhnul, aby se hlasovalo veřejně, zdvižením ruky. Všichni přítomní poslanci Sněmovny lidu i obou komor Sněmovny národů poslušně vykonali, co Čalfa ve svém návrhu předložil. Předseda Federálního shromáždění Alexander Dubček tak mohl konstatovat: "Vzhledem k souhlasnému usnesení obou dvou sněmoven konstatuji, že pan Václav Havel byl zvolen za prezidenta Československé socialistické republiky."

Naposledy editováno 29.12.2011 09:58:37

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Václav Havel

29.12.2011 v 10:00 | Nahoru | #2
2LEKO> Taky zajímavé.Od tebe si vždycky něco rád přečtu,jsi taková studnice vědomostí ,mimochodem...bude o Silvestra vyjížďka na Ještěd?
Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit nebo registrovat.


TOPlist