Téma: Dědictví a závěť-jak to vlastně funguje?
 
29.1.2011 v 13:11
Ahoj měl bych takový dotaz jestli někdo nahodou nevite jak postupovat.Umřela mě teta ,a ještě pře smrtí řikala ,že je závět u notáře a že na mě bude myslet.No již jsou to 2 měsíce a nikdo mě nekontaktovat.Tak by mě zajímalo jak to takhle funguje,nechci obvolávat notáře a vyptávat se.přijde mě to takové neetické a navíc ani nevím jak se ten notář jmenuje.díkas

2 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Dědictví a závěť-jak to vlastně funguje?

29.1.2011 v 20:13 | Nahoru | #1

prackarr píše: Ty nebudeš dědit nic. Dědit bude možná tvoje matka.
Pokud ta teta má nějakého sourozence,nedostanete nic. O tom,kdo bude dědit rozhoduje linie příbuzenstva. První linie je manžel/ka,druh/žka
Druhá linie jsou děti
třetí sourozenci atd.
Takže pokud jsou naživu dva z jedné linie,jdou na půl a z linie pod nimi nezdědí nikdo nic.
Takže pokud měla teta třeba sestru,ta vy nedostanete nic. Ledaže by jste byli v závěti.
Pokud ale teta opomenula v závěti někoho,koho nesměla,tak je závět neplatná a dědí se podle zákona.



Ono je zákonem daný, že nesmíš někoho vynechat ze závěti? Já měla za to, že pokud napíšeš do závěti, že chceš aby tvůj majetek dostala jen jedna osoba, tak je to daný a právě proto se závěti sepisujou ne?

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Dědictví a závěť-jak to vlastně funguje?

29.1.2011 v 20:22 | Nahoru | #2

vysokejbatůžek píše: Ono je zákonem daný, že nesmíš někoho vynechat ze závěti? Já měla za to, že pokud napíšeš do závěti, že chceš aby tvůj majetek dostala jen jedna osoba, tak je to daný a právě proto se závěti sepisujou ne?


Ne,děti jsou třeba neopomíjitelné ze závěti. Pokud nechceš,aby dedily,tak to musíš výslovně uvést,jinak prostě dědí. (tzv.vydědění)

luka R1 - jeho bratr byl k závěti pozván,protože měl vůči zemřelému pohledávku(ten pohřeb) a družka s dítětem dědily proto,že ony jsou v závěti linií příbuzensky blíže,jak bratr. (manželka či družka dědí 50%,děti druhých 50% rovným dílem) Pokud má zemřelý pohledávky,mají věřitelé právo chtít je uhradit po pozůstalým,co dědili! Pokud přijmeš dědictví,musíš ho přijmout v kladném i záporném saldu,tudíž nejde zdědit třeba dům,nebo milion ve šporkase,a věřitelům udělat dlouhý nos.
Pokud ovšem chceš,můžeš se dědictví,i když jsi v závěti,vzdát. Třeba když zemřelý má na účtě 100.000,ale dluží 200.000. Protože jak přijmeš dědictví,obdržíš těch 100,musíš vylepit těch 200 věřitelům. Ovšem v právu je,že vyšší dluh platit nemusí,ale do výše dědictví ano.

Naposledy editováno 29.01.2011 20:23:44

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Dědictví a závěť-jak to vlastně funguje?

29.1.2011 v 20:25 | Nahoru | #3

vysokejbatůžek píše: Ono je zákonem daný, že nesmíš někoho vynechat ze závěti?


Přesně tak, je to tzv. institut neopomenutelného dědice. Vynechat ho sice můžeš, ale závět bude neplatná. Tak jak tady už prackarr několikrát psal. Neopominutelného dědice může zůstavitel vyšachovat z děditví pouze tzv. vyděděním, a to ještě za svého života. Musí k tomu ovšem mít pádné důvody-např... no radši postnu přesnou formulaci:

Zůstavitel může vydědit potomka, jestliže:
- v rozporu s dobrými mravy neposkytl zůstaviteli potřebnou pomoc v nemoci, ve stáří nebo v jiných závažných případech
- o zůstavitele trvale neprojevuje opravdový zájem, který by jako potomek projevovat měl
- byl odsouzen pro úmyslný trestný čin k trestu odnětí svobody v trvání nejméně jednoho roku
- trvale vede nezřízený život

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit nebo registrovat.


TOPlist