Supermoto národů: Obhajoba Francie, Češi na bedně

Stejně jako v sobotní kvalifikaci, tak i v nedělních závodech ovládli trať v italském Jasolu Francouzi. Reprezentanti země galského kohouta tak obhájili svůj loňský titul v Supermotu národů. Češi si oproti loňsku polepšili, dobyli stupně vítězů, když skončili třetí za druhou Itálií.

Jubilejní desátý ročník Supermota národů, alias závod týmů o Trofej Francesca Zerbiho, se uskutečnil na 1155 metrů dlouhé trati v italském Jesolu (1005 metrů asfalt, 150 metrů off-road). Titul z loňska obhajovala Francie, Češi byli vloni v italské Cremoně pátí. Tehdy v národních barvách reprezentovali Pavel Kejmar, Milan Sitnianský a Tomáš Trávníček, letos posledně jmenovaného nahradil Petr Vorlíček.  Počasí v neděli závodům tolik nepřálo, sem tam i pršelo, takže se.jezdci museli připravit na pneumatikovou loterii. K trati si našlo cestu přes 4000 diváků, vesměs Italů, kteří přišli fandit Lazzarinimu a spol..

K prvnímu závodu nastoupili z každého státu na start nominovaní jezdci číslo 1 + 2. Týmové dvojky stály většinou na startu vepředu podle výsledků sobotní kvalifikace, jedničky až za nimi. Holeshot získal z pole position Francouz Adrien Chareyre před Italem Ivanem Lazzarinim, českou minivýpravu potěšil udržením třetího místa z roštu Milan Sitnianský, na kterého dotírala dvojice Rudi Bauer (Rakousko) a Asseri Kingelin (Finsko). Z dalších favoritů jel desátý za Francii Thomas Chareyre a patnáctý Ital Christian Ravaglia. Na konci prvního kola se přes Sitnianského přehnali jak Bauer, tak Kingelin, Thomas Chareyre a Ravaglia se už vyšplhali na 7. respektive 8. místo, Pavel Kejmar startoval až z páté řady a jel v této fázi závodu třináctý. Čelo bylo až do konce jízdy jasné: Adrien Chareyre, Ivan Lazzarini, Kingelin. Na čtvrté místo se ale bravurně propracoval Ravaglia, který dokázal předjet i úřadujícího mistra světa Thomase Chareyra. Za pátým Francouzem už prolétl pod šachovnicovým praporem Kejmar.  Po první jízdě bylo pořadí národů Francie a Itálie (oba týmy 6 bodů), Česká republika (13) a Finsko (16).

Francouzi měli štěstí, že se jim do sestavy vrátil Adrien Chareyere. Ten sice vynechal kvůli rodičovským povinnostem celou sezonu, ale i přesto se v Jesolu představil v parádní firmě. Po první jízdě vyhrál přesvědčivě systémem start-cíl i tu druhou, která byla připravena pro jezdce číslo dvě a tři. Za ním dojel z druhého místa na roštu Ital Andrea Occhini. Asi nejlepší výkon ale předvedl další Ital Christian Ravaglia. Ten startoval uprostřed pole, na konci prvního kola už byl desátý, tři kola před cílem dokonce předjel Rakušana Lukase Hollbachera a skončil třetí. Češi dojeli za sebou. Sitnianský sedmý a Vorlíček osmý. Jak se to projevilo na pořadí národů? Po dvou jízdách šla do čela Itálie (11 bodů) před Francii (12). Češi udrželi třetí místo (28), za nimi byli Finové (36) a Rakušané (36).

Všechno měla rozhodnout třetí jízda pro závodníky číslo 1 a 3. Thomas Chareyre se nechal inspirovat svým bratrem a poslední jízdu vyhrál. Důležité bylo, že se před třetího Itala Ivana Lazzariniho dostal Rakušan Lukas Hollbacher a vzal tak domácímu výběru celý bodík, kterým jim v součtu na Francii chyběl. Češi zabojovali, jak se sluší a patří, a celý závod předjížděli jednoho jezdce za druhým. Vorlíček se stačil probít na sedmé a Kejmar na jedenácté místo. Cenný bronz za Francií a Itálií tak byl doma. Na čtvrté Rakušany měli Češi náskok tři body.Jak podotýkají zahraniční novináři, Francie měla letos neskutečný motoristický rok, když vyhrála Šestidenní (ISDE), Motokros národů a Supermoto národů, nemluvě o šokujícím světovém titulu mladičkého nováčka Romaina Febvra v motokrosové třídě MXGP.