WSBK Most – Závod SBK vyhrál Bautista, tým Jakuba Smrže slaví s Gonzalezem třetí místo SSP300

Dnem závodu skončil osmý podnik sezony MS superbikových motocyklů MOTUL FIM Superbike World Championship 2023. Na Autodromu Most jeli jezdci všech tří sérií zahřívací tréninky na vodě, samotné závody byly na suchém i mokrém povrchu. Sprint Superbiků vyhrál Toprak Razgatlioglu (Yamaha), druhý závod ale nedokončil. Vítězství v něm slavil Álvaro Bautista (Ducati), který díky tomu navýšil náskok ve vedení šampionátu. Čech Oliver König (Kawasaki) na body v domácím kole nedosáhl. Ve druhém klání třídy FIM Supersport slavil vítězství britský závodník Tarran Mackenzie (Honda), Ondřej Vostatek (Triumph) závod nedokončil. Poslední závod na mosteckém okruhu odjeli po dlouhém čekání jezdci WorldSSP300. Na mokrém povrchu vyhrál Aldi Satya Mahendra (Yamaha), Petr Svoboda (Kawasaki) byl osmý. Nyní následuje letní přestávka a devátý podnik v Magny Cours, který má termín 8. až 10.září.

MS Superbike – Závod (2)

Do závodu na 22kol odstartoval z první řady Toprak Razgatlioglu (Pata Yamaha Prometeon WorldSBK), Jonathan Rea (Kawasaki Racing Team WorldSBK) a Álvaro Bautista (Aruba.it Racing – Ducati). Z druhé řady startoval Axel Bassani (Motocorsa Racing), Michael Ruben Rinaldi (Aruba.it Racing – Ducati) a Remy Gardner (GYTR GRT Yamaha WorldSBK Team). Třetí řada a Alex Lowes (Kawasaki Racing Team WorldSBK), Danilo Petrucci (Barni Spark Racing Team) a Garrett Gerloff (Bonovo Action BMW). Čech Oliver König (Orelac Racing MOVISIO) startoval třiadvacátý.

Po úvodních dvou kolech vedl Álvaro Bautista, druhý jel se ztrátou čtyř desetin Jonathan Rea a třetí byl Toprak Razgatlioglu. Ve hře o pódiové pozice byl také čtvrtý Michael Ruben Rinaldi, pátý Remy Gardner a šestý Andrea Locatelli. Čech Oliver König jel sedmnáctý. V závodu nepokračoval Eric Granado, který havaroval a na zemi skončil také Loris Baldassarri.

Po pěti úvodních kolech byl vedoucím jezdce Álvaro Bautista, jehož náskok na druhého Topraka Razgatliogla představoval čtyři desetiny. Jonathan Rea jel třetí, téměř osm desetin za Turkem. První Bautista měl v šestém kole problém, který ho stal nějaký čas a v sedmém kole Toprak Razgatlioglu převzal vedení. Bautista jel těsně za Turkem a v nájezdu do osmého kola Razgatliogla znovu předjel a vedení si vzal zpátky. Ne nadlouho, protože za chvíli znovu vedl Razgatlioglu. Parádní bitva o vedení v závodu mezi jezdci, kteří mezi sebou bojují i o titul mistra světa. V devátém kole zajel Oliver König do boxů, kde druhý závod superbiků ukončil.

Tovární jezdec Ducti Álvaro Bautista potřeboval získat co nejvíc bodů, ale vítězství nepotřeboval a nebolo nuté pro něho riskovat ztrátu bodů, pokud by spadl. Španěl ale chtěl Topraka Razgatliogla porazit za každou cenu, a tak jejich vzájemné souboje pokračovaly i v polovině závodu. To vedl Toprak Razgatlioglu, který měl těsně na zadním kole Álvara Bautistu. Vše pozoroval třetí Jonathan Rea, který na první dva ztrácel 1,3 sekundy. Přes sekundu ztrácel na třetí pozici Michael Ruben Rinaldi a těsně za Italem jel Australane Remy Gardner, jemuž se v Mostě daří. O šesté místo bojovali Italové Petrucci s Bassanim. Úžasné kolo za 1’31,951 sekundy měl na kontě Toprak Razgatlioglu a zatím nikdo z jeho rivalů hranici 1‘32s nepřekonal.

Sedm kol před cílem souboje o vítězství v závodě nepolevovaly a bylo otázkou, kdo dřív přijde o pneumatiky, zda to bude Toprak Razgatlioglu nebo Álvaro Bautista. V Sedmnáctém kole vedl Toprak Razgatlioglu náskokem, který naznačoval, že by mohl Bautistu utrhnout a jet do rozhodujícího úniku. Jenže Turek šest kol před koncem ve třetí zatáčce spadl a vedení převzal Álvaro Bautista. Došlo tam ke smyku zadního kola (důvodem byl defekt pneumatiky), který Yamahu Razgatliogla dostal k zemi. Na druhé pozici jel Jonathan Rea a třetí byl Michael Ruben Rinaldi. V devatenáctém kole Danilo Petrucci předjel Rinaldiho a jel na pódiové pozici. O něco později předjel Rinaldiho i Axel Bassani, který na Petrucciho ztrácel 1,5 sekundy.

Závod vyhrál s náskokem přes čtyři sekundy Álvaro Bautista, jenž si tím jen upevňuje náskok ve vedení šampionátu. Zajímavá bitva ale proběhla o zbývající dvě pódiová místa. O umístění na druhém místě rozhodl na cílové rovince Danilo Petrucci, třetí projel cílem Jonathan Rea, a jen 0,061 sekundy projel za továrním jezdcem Kawasaki čtvrtý Axel Bassani.

Superbike World Championship – Závod (2)