Statistika WorldSBK po závodech v Portimau

V portugalském Portimau zapsali do historie superbikového šampionátu MOTUL FIM Superbike World Championship hned dva jména nových mistrů světa. V třídě WorldSSP300 to byl Nizozemec Jeffrey Buis (MTM Kawasaki) a v třídě WorldSSP Ital Nicolo Bulega (Aruba Racing WorldSSP Team). Buis je jediným jezdcem, který není ze Španělska a vyhrál titul v třístovkách, a zároveň je historicky jediný, kdo má v této sérii na kontě tituly dva.

262/220 – Jonathan Rea (Kawasaki Racing Team WorldSBK) získal v Portimau své 262. pódium v kariéře, když skončil třetí v prvním závodě, který byl jeho 220. v barvách Kawasaki

56 – Álvaro Bautista (Aruba.it Racing - Ducati) získal v Portimau své 56. vítězství s Ducati a je nyní jezdcem Ducati s největším počtem vítězství ve WorldSBK. Španěl překonal Carla Fogartyho, který jich má na kontě 55.

43 – Jonathan Rea má ve WorldSBK celkem 43 pole position, stejného počtu dosáhl také Troy Corser

31 – Toprak Razgatlioglu (Pata Yamaha Prometeon WorldSBK) získal ve druhém závodě v Portimau své jednatřicáté pódiové umístění sezony, což je nejvíc, kdy za jednu sezonu získal

25 – v roce 2023 vyhráli jezdci Ducati celkem pětadvacet závodů, což je nejvyšší počet vítězství, jenž Ducati zaznamenala za jedinou sezonu WorldSBK

23 – s celkem třiadvaceti nejrychlejšími koly, které Bautista letos zaznamenal, Španěl nadále drží rekord v počtu nejrychlejších kol za jednu sezonu

23/9 – Ital Michael Ruben Rinaldi (Aruba.it Racing - Ducati) získal v Portugalsku své letos deváté umístění na stupních vítězů, což je nejvíc, kdy získal za jednu sezonu. Celkem je to jeho třiadvacáté pódium, čímž se dostal na úroveň Akira Yanagawa.

16 – celkem šestnáctkrát jsme letos viděli na pódiu jako prvního Bautistu a druhého Razgatliogla, což je rekord v jedné sezoně

12 – ve druhém závodě WorldSBK v Portimau to už bylo podvanácté, co Toprak Razgatlioglu přišel o vítězství o méně jak půl sekundy. Jedenáctkrát se to stalo v závodě Superpole, a v obou případech to bylo s Bautistou.

10 – Španěl Xavi Vierge (Team HRC) bodoval v deseti po sobě jdoucích závodech, což se mu podařilo vůbec poprvé

7/8 – Američan Garrett Gerloff (Bonovo Action BMW) zaznamenal sedm umístění v první desítce v řadě, což je jeho nejlepší série od roku 2021. Naopak Brit Scott Redding (ROKiT BMW Motorrad WorldSBK Team) už osm závodů nebodoval umístěním v první desítce. Průběžně třináctý Gerloff je nyní ve své první sezoně s týmem Bonovo Action nejvýše postaveným jezdcem BMW a na osmého jezdce v pořadí ztrácí jen pět bodů.

6 - šest pole position, které Jonathana Rea získal v Portimau, je jeho nejlepší výsledek stejně, jako šest pole position získaných ve francouzském Magny-Cours

5 – Španěl Iker Lecuona (Team HRC) získal v závodě SBK Tissot Superpole páté místo, jeho první Top5 od prvního závodu v Mostě

4 – čtvrté místo Australana Remyho Gardnera (GYTR GRT Yamaha WorldSBK Team) v závodě Tissot Superpole v Portimau, je první Top4 pro Austrálii od roku 2010, kdy Troy Corser získal v prvním závodě v Misanu třetí místo pro BMW, což bylo jeho zároveň poslední umístění na stupních vítězů vůbec.

2 – Brit Alex Lowes (Kawasaki Racing Team WorldSBK) vedl v prvním závodě v Portimau dvě kola, což jsou první kola, která vedl od závodu Tissot Superpole na Phillip Islandu v roce 2022. Ve své kariéře jezdce WorldSBK vedl celkem 60 kol.

2 – Nizozemec Jeffrey Buis (MTM Kawasaki) je prvním jezdcem v historii, který získal dva tituly v třídě WorldSSP300

1 - Nicolo Bulega (Aruba.it Racing WorldSSP Team) je prvním mistrem světa FIM World Supersport s Ducati v jejich druhé sezoně po návratu do WSSP