Poslední ohlasy sezony po závodech WorldSBK v Jerezu

Poslední závody sezony MOTUL FIM Superbike World Championship 2023 měly v Jerezu znovu potřebnou dávku napětí a emocí jak z řad jezdců, tak fanoušků. Álvaro Bautista už měl titul jistý, přesto bojoval o to, aby i v posledním podniku sezony vyhrál vše, co bylo k dispozici, což se mu ve finále také povedlo. Toprak Razgatlioglu jel poslední závody s třemi ladičkami a moc chtěl vyhrát, aby se s nimi stylově rozloučil. Turecký jezdec byl v cíli skutečně první, jenže drobný výjezd mimo limit trati mu oslavy z vítězství zkazil. Johantahn Rea jel poslední závody s Kawasaki a ani jemu se loučení nezdařilo, protože měl pád a třebaže klání dokončil, byl sedmnáctý v pořadí. Nyní budou následovat testy v rámci přípravy na novou sezonu 2024 a jezdci, jimž to jejich dosavadní zaměstnavatelé umožní, je absolvují s novými týmy.

SBK – Tissot Sprint a 2.závod / Prometeon Spanish Round

1/1. Álvaro Bautista (Aruba.it Racing – Ducati) – MS 1.místo … 628 bodů
„Myslím, že to byla prakticky dokonalá sezona, stejně jako tento víkend. Vyhráli jsme všechny tituly a já jsem za tým velmi šťastný. Pro mě to byly ještě větší emoce. Vyhrát před zraky tolika fanoušků a stejně tak mé rodiny bylo naprosto skvělé. Ve druhém závodě jsem si užil spoustu legrace. Souboj s Toprakem byl fantastický, bojovali jsme v každé zatáčce, ale vždy férově. Myslím, že každý, kdo závod viděl, prožíval emoce. Teď je čas slavit, i když od zítřka začneme myslet na úterní a středeční testování a na divokou kartu MotoGP™ v Malajsii. Sezona ještě nekončí.“

4/2. Toprak Razgatlioglu (Pata Yamaha Prometeon WorldSBK) – MS 2.místo … 552 bodů (-76)
„Šachovnicovou vlajkou jsem projel jako první, to je pro mě hlavní! Dotkl jsem se zelené, omezení trati, ale nechápu penalizaci, nevidím, jen cítím, jak mi klouže zadní kolo. Nijak to nevyužívám, ale pravidla jsou pravidla. Není snadné říct k tomu něco víc. Cítím, že jsem vyhrál, ale když přijíždím do boxové uličky Phil mi říká, že jsem druhý. V posledním závodě s Yamahou jsem se snažil zajet kvalitní umístění, chtěl jsem vyhrát! Chtěl jsem na svůj poslední závod mít hezké vzpomínky a vzpomínat na vítězství s Yamahou. Jsem trochu smutný a zklamaný. Dal jsem do toho víc než 100 procent, podobně jak v Portimau, ale potřeboval jsem mít trochu štěstí, čehož se mi v posledních závodech moc nedostávalo.“

„Celkově jsem spokojený. Hezká bitva s Álvarem, jen ta poslední zatáčka... . Po čtyřech letech děkuji svému týmu, neuvěřitelná práce. Yamahu vnímám jako rodinu. Stále mám k Yamaze respekt, máme spolu velmi hezké vzpomínky, řadu vítězství, vyhráli jsme v roce 2021 mistrovství světa, můj první titul mistra světa, takže Yamaha je pro mě velmi důležitá. Celý tým, všichni kluci jsou neuvěřitelní. Čtyři roky s tímto týmem jsem si doopravdy užíval, zejména ty poslední dva. V roce 2020 to pro mě bylo poprvé, co jsem pracoval s továrním týmem. Potom, co jsme se v roce 2021 stali mistry světa, mě práce s týmem hřála stále víc a víc. Všichni se snaží, jak nejlépe umí. Tento víkend tu byla celá Yamaha, všichni se na mě přijeli podívat, podívat na náš na poslední závod. Jsem za to moc rád a zároveň smutný, protože je to poslední závod a příští rok už spolu nejsme. Kdo ví, možná někdy v budoucnu znovu budeme.“

2/3. Dominique Aegerter (GYTR GRT Yamaha WorldSBK Team) – MS 8.místo … 163 bodů (-465)
„To byl ale den! Čekala nás horská dráha v závodu Superpole, kde jsme měli ze začátku technický problém, ale pak mě kluci dokázali okamžitě vrátit na trať a dosáhli jsme fantastického výsledku. Získat své první pódium ve WorldSBK je neuvěřitelně skvělý pocit. O pár hodin později to bylo ještě lepší a užili jsme si tak nezapomenutelný den závodu, kde jsme předvedli skvělé závodní tempo. Během závodu jsem přemýšlel o tom, že bych se pokusil o tah na branku, ale především jsem se soustředil na to, abych neudělal chybu a vrátil se domů s pódiem z hlavního závodu. Nemám slov, byl to opravdu den vykoupení a skvělý způsob, jak zakončit sezonu. Chtěl bych všem poděkovat za podporu během celé sezony. V mistrovství jsme také získali titul pro nejlepší nezávislý tým, což je dobře. Rád bych toto týmové vítězství věnoval Mirkovi (Giansantimu).“

3/17. Jonathan Rea (Kawasaki Racing Team WorldSBK) – MS 3.místo … 370 bodů (-258)
„Hořkosladký poslední den. Ve druhém závodě jsem nejel v emocích ani ve vzteku, prostě jsem jen plynul s motorkou. Šéf mé posádky Pere Riba udělal poměrně velkou změnu, něco podobného jsme tu měli v květnu na testu, a fungovalo to opravdu dobře. Celý víkend byla přilnavost nízká a my jsme si vezli nastavení z předchozího podniku. Dokonce jsem svému šéfmechanikovi Urimu řekl: ‘Tenhle závod je pro nás‘. Dostal jsem se dopředu a říkal jsem si, že ten pocit je dobrý, ale samozřejmě to bylo až příliš dobré. Na úplně jiném nastavení motorky jsem to ve druhé zatáčce prostě přehnal. Motorka se v nájezdu trochu rozkmitala a místo toho, abych uvolnil přední brzdu a trochu ji vyfoukl, odhodlal jsem se zatáčku projet s velkým úhlem náklonu, takže jsem šel dolů. Takový konec si tým ani já nezasloužíme. Chtěl jsem dojet, čím jak nejlépe. Neskončil jsem ale bez boje. Pravá řídítka jsem měl ohnutá hodně dopředu, z pravé stupačky mi zbylo asi tak patnáct milimetrů, chtěl jsem závod prostě dokončit. Když jsem viděl svůj druhý nebo třetí čas po pádu, jel jsem 1'41s, což bylo rychleji než v sobotním prvním závodě, tak jsem prostě pokračoval a říkal si, že bych mohl získat alespoň nějaký bod. Celkově mám zvláštní pocity. Ne po výkonnostní ani výsledkové stránce, prostě divný pocit, protože opouštím neuvěřitelný tým.“