Vítězové závodů jubilejních GP motocyklové Grand Prix

O nadcházejícím víkendu je na programu francouzská Grand Prix, která je zároveň 1000. Grand Prix v historii světového šampionátu silničních motocyklů, jenž se datuje od roku 1949. Níže jsou uvedeni jezdci, kteří vyhráli závody jednotlivých jubilejních Grand Prix od začátku světové série až dodnes.

100. GP – 1962, Velká cena Španělska (Montjuïc)

Stou GP uspořádali v Barceloně, kde startovali jezdci tříd 50ccm, 125ccm a 250ccm. Hans Georg Anscheidt (legenda MotoGP™) vyhrál úvodní závod kubatury do 50ccm. První japonský vítěz GP, Kunimitsu Takahashi, vyhrál závod kubatury do 125ccm a Jim Redman (legenda MotoGP™) vyhrál závod třídy do 250ccm.

200. GP – 1970, Velká cena Belgie (Spa-Francorchamps)

V době, kdy na závodních okruzích kraloval Giacomo Agostini (legenda MotoGP™) není překvapením, že legendární Ital v Belgii vyhrál závod třídy do 500ccm a získal tak pátý triumf vítěze královské kubatury v řadě. Brit Rodney Gould vyhrál závod třídy do 250ccm a Španěl Angel Nieto (legenda MotoGP™) slavil první místo v závodu třídy do 125ccm, což bylo jeho první vítězství v této kategorii. Závod třídy do 50ccm vyhrál Aalt Toersen v GP 50 ccm.

300. GP – 1978, Velká cena Švédska (Karlskoga)

Dvojnásobný mistr světa, Ital Pierpaolo Bianchi, vyhrál v závodu třídy do 125ccm. Australan Gregg Hansford nastupoval do závodu tříd 250ccm a 350ccm a obě klání vyhrál. Brit Barry Sheene (legenda MotoGP™) vyhrál závod 500ccm, nicméně titul mistra světa v témže roku získal jen o deset bodů Američan Kenny Roberts (legenda MotoGP™).

400. GP – 1986, Velká cena Francie (Le Castellet)

V závodu třídy do 125ccm porazil Ital Luca Cadalora krajana Fausta Gresiniho a získal plný počet bodů v závodu 400. Grand Prix v historii motocyklového šampionátu. Venezuelan Carlos Lavado vyhrál závod třídy do 250ccm a Eddie Lawson (legenda MotoGP™) byl první v závodu královské kubatury do 500ccm.

500. GP – 1993, Velká cena Evropy (Circuit de Barcelona-Catalunya)

Japonec Noboru Ueda vyhrál závod třídy do 125ccm. Ital Max Biaggi (legenda MotoGP™) vyhrál v klání do 250ccm a Američan Wayne Rainey (legenda MotoGP™) si v třídě do 500ccm připsal své předposlední vítězství kariéry.

600. GP – 2000, Velká cena Katalánska (Circuit de Barcelona-Catalunya)

Byla to znovu Barcelona, kde se jel jubilejní 600. závod v historii MS silničních motocyklů. Klání třídy do 125ccm vyhrál Ital Simone Sanna, Francouz Olivier Jacque vyhrál závod třídy do 250ccm. V královské kubatuře do 500ccm slavil třetí vítězství sezony Američan Kenny Roberts Jr. (legenda MotoGP™), jenž se v závěru roku stal mistrem světa, když Valentina Rossiho porazil rozdílem 49 bodů.

700. GP – 2006, Velká cena Německa (Sachsenring)

Italský závodník Mattia Pasini porazil na Sachsenringu Álvara Bautistu a zvítězil v závodě do 125ccm. Japonec Yuki Takahashi zase překonal Alexe De Angelise, aby vyhrál závod třídy do 250ccm. V královské kubatuře si na konto připsal vítězství Valentino Rossi (legenda MotoGP™), který v boji o vítězství velmi těsným rozdílem překonal Marca Melandriho, Nicky Haydena (legenda MotoGP™) a Daniho Pedrosu (legenda MotoGP™).

800. GP – 2012, Velká cena Francie (Le Mans)

Francouzský závodník Louis Rossi na klání třídy Moto3™ nikdy nezapomene, protože to byl on, kdo ho na domácí půdě vyhrál. V třídě do 250ccm slavil vítězství Švýcar Thomas Lüthi a v královské MotoGP™ Jorge Lorenzo (legenda MotoGP™), jenž se stal v závěru roku mistrem světa královské kubatury.

900. GP – 2017, Velká cena Aragonie (MotorLand Aragon)

V třídě Moto3™ závod vyhrál Španěl Joan Mir. Ital Franco Morbidelli slavil vítězství v závodu Moto2™ a v MotoGP™ byl první Marc Márquez. Všichni tito jezdci pak ve stejném roce oslavili tituly mistrů světa.

1000. GP – 2023, Velká cena Francie (Le Mans)