Příběhy MotoGP přileb - Alex Rins

Designy přileb jezdců MotoGP jsou velmi různorodé a Alex Rins není žádnou výjimkou. Od jeho příchodu mezi světovou elitu závodění představil vedle svých stálých, i několik velmi povedených speciálních designů. Dnešní díl tedy přináší příběhy jeho přileb, a to od roku 2016 až po současnost. A co víc, přečtením dalšího dílu našeho seriálu možná poodhalíte více tajemství Alexe Rinsa, než jste úvodem sami očekávali.

Kapitoly článku

Rok 2016

Přilba zimních testů
Zimní testy po sezóně 2016 se nesly v duchu nových výzev. Výjimkou nebyl ani Alex Rins, který se poprvé oficiálně posadil na stroj Suzuki MotoGP. Ve zmiňovaném testu se představil ve skutku netypických bílo-oranžových Suzuki barvách, kterým byla přizpůsobena celá kombinéza, rukavice, boty i přilba Suomy. Použitý design byl jednoduchý, s pouze několika Alexovými osobními sponzory.

Přilba zimních testů 2016

Rok 2017

Originál roku 2017
Pro první plnou sezónu MotoGP Alex přestoupil od výrobce Suomy, k výrobci Nolan/X-Lite. Pod hlavičkou X-Lite byl představen design plný pruhů, kde k nejvýraznějším patřily dva oranžové, na vrchní části přilby. Ty se směrem vzad postupně zužovaly a byly vyplněny mnoha malými osobními logy „42ins“. Rinsovo závodní číslo #42 zaujalo své místo v zadní části a také ono bylo vyplněno logy „42ins“. V bradové části se vyskytovalo logo Suzuki. Zajímavé bylo, že počínaje tímto designem z přilby na několik dalších let zmizel sponzor „Monster Energy“.

Originální design dvou pruhů

Růžová přilba
S jasnou zprávou pro boj proti zákeřné rakovině byla představena přilba, použitá pro závod v Aragonu. Originální design roku 2017 se tak oblékl do růžových barev. Design připravilo studio Starline, které se staralo o Alexovy designy také v následujících letech.

Přilba pro boj s rakovinou

Přilba pro oběti útoku v Barceloně
Tragické události z Barcelony 2017 pochopitelně zasáhly i paddock MotoGP. Alex Rins projevil solidaritu tím, že do víkendu v Británii nastoupil s kompletně černým matným designem, na kterém se objevili pouze jeho osobní sponzoři a číslo #42, po svém obvodu obklopené srdcem.

Přilba pro oběti útoku v Barceloně

Přilba pro zimní testy
Věděli jste, Alexi Rinsovi se také říká „bakery“? Tato přezdívka se dá ve volném překladu vyložit jako pekař nebo pekárna a vznikla poté, co továrna Suzuki viděla Alexovy výkony v debutové sezóně MotoGP. Jeho postupný vývoj byl přirovnáván k pečení oblíbených kynutých pekárenských výrobků, které stejně jako Alexovy výkony, potřebují jen čas. Přezdívka byla velmi vtipně aplikována na design jeho přilby pro zimní testy a následně i pro závodní sezónu 2018. V něm se mimochodem našli všichni členové Alexovy posádky, a to v podobě vtipné karikatury, na které všichni společně připravovali výrobky z kynutého těsta. V zimních testech se navíc výsledně upečený chléb s logem Suzuki a Alexovou podobiznou dostal na čelní část přilby. Toto téma se později dostalo i na závodní tabuli, kterou členové týmu jezdcům ukazují při přejezdu cílovou rovinkou.

Zimné testy 2017

Logo „The Bakery“

Rok 2018

The Bakery
Stálý motiv roku 2018 si ponechal motivy pruhů z minulé sezony, které byly pro novou sezónu mírně obměněny. Také bylo na bocích doplněno několik dalších, svislých pruhů, vyvedených v barvách Suzuki. Přilba tak ve výsledku vypadala mnohem agresivněji. V zadní části zaujala své místo karikatura s tématem „pekařství“. Čelní část byla vzhledem k událostem ze sezóny následně doplněna o malé číslo #77, na počest zesnulého Andrease Péreze, španělského jezdce juniorského CEV Moto3, který po pádu zahynul na okruhu Catalunya.

Stálé téma roku 2018

Karikatura „pekařství“

The 42 Sushi Bar
Na domácí závod pro továrnu Suzuki si Alex připravil design, který byl laděn v komplet japonské tématice. Na přilbě se objevila japonská vlajka, kompletně nové byly i tři příčné pruhy, a téma „pekařství“ se vtipně změnilo na výrobu oblíbené východní pochoutky „Sushi“ (v zadní i vrchní části přilby). V tomto designu přetnul Rins cílovou pásku závodu jako třetí v pořadí.

The 42 Sushi Bar

Luis Salom
Alex si pro poslední závod sezóny 2018 připravil mírně pozměněný design, ve kterém odkazoval na smutné úmrtí Luise Saloma z roku 2016. Používaný originální design v zadní části na jeden závod opustil téma pekárny a čísla #42, které byly nahrazeny iniciálami „LS“ a Luisovým číslem #39, doplněným o slovo „Always“ (v překladu navždy). Jen doplníme, že dva ze svislých modrých pruhů byly nově vyplněny malými osobními logy „42ins“.

Přilba z Valencie 2018

Sněhové vločky
Design svěhových vloček a tří modrých pruhů v matném provedení byl právě ten, který Alex použil během zimních jízd. V designu nechybělo tradiční číslo #42 v zadní části, společně s karikaturou týmu. Přilba z dálky skutečně evokovala hustě zasněženou zimní scenérii a pokračovala v designu tří příčných pruhů, který byl poprvé představen v Japonsku téhož roku.

Zasněžená zimní scenérie

Rok 2019

Originální design roku
Signifikantní „Rinsovy pruhy“ dostaly pro rok 2019 jasné přímé linie a dalo by se říct, že kontinuálně následovaly ty, které byly představeny během zimních testů. Na přilbě se začal znovu objevovat potravinářský gigant „Monster“. Za zmínku rozhodně stojí i to, že Rins po závodě v Le Mans zastavil u skupiny traťových komisařů, aby věnoval svou přilbu s originálním designem přátelům traťového maršála, který bohužel zemřel v pátek, jen těsně před konáním francouzské akce. Bylo to obdivuhodné gesto jezdce Suzuki na počest padesát osm letého maršála Jeana-Paula Pléeho, který v pátek ráno zkolaboval přímo na trati.

Originál pro rok 2019

Tulipánová přilba
U příležitosti závodního víkendu v zemi tulipánů Alex prostřednictvím upraveného designu umístil tyto tradiční květiny i na svoji přilbu. Tulipány tak velmi vkusně doplňovaly klasický design roku. Helma navíc díky větší barevnosti působila velmi veselým dojmem.

Tulipánová přilba

Přilba pro Motegi
Alex si pro své fanoušky v Japonsku opět připravil speciální design své přilby. Ten byl zamýšlen jako výraz hrdosti, který pociťoval k japonskému národu a také k týmu Suzuki. Design přilby byl kombinací modré a bílé barvy, což bylo vždy charakteristickým znakem Suzuki. Bílá část přilby představovala japonskou vlajku a modrá rozkvetlý třešňový strom. Na tmavém průzoru se nacházela neodmyslitelná nálepka s nápisem „The 42 Bakery“ a v zadní části přilby se nacházelo Alexovo číslo „42“ vyplněné jmény členů jeho týmu.

Japonsko 2019

Boxerské téma
Parádní provedení tématu jako z filmu Rocky si Rins připravil na závěrečnou akci roku 2019. Přilba v dominantní bílé barvě měla představovat boxerskou ochrannou přilbu. Iluze byla skoro dokonalá i díky věrohodnému napodobení kožené textury. Alex si s daným designem „vyboxoval“ páté místo v cíli a čtvrté místo celkového hodnocení sezóny.

Boxerský design pro poslední závod roku

Náš tip

Příběhy MotoGP přileb - Valentino Rossi 2011 až 2021

Rok 2020

Originál roku 2020
Originální design, představený v předchozím roce byl následován i pro rok 2020. V čelní části akorát přibyla šedá barva, která se od nové sezóny výrazně promítla i do barevného schématu celého motocyklu. Spodní oblouk zase oproti roku 2019 obsahoval více bílé barvy. Oranžové příčné pruhy byly znovu vyplněny jemným vzorem Alexova osobního loga „42ins“. Sezóna poznamenaná pandemickou situací už žádný další speciální design nepřinesla.

Originál roku 2020

Rok 2021

Originál s novým osobním sponzorem
Rok 2021 se pro Alexe Rinse nesl ve znamení nezměněného originálu, který se pro novou sezónu doplnil o zbrusu nové osobní logo v čele přilby. Další specifické rysy zůstaly zachovány - v zadní části přilby nechybělo číslo #42, zachovány zůstaly příčné oranžové pruhy, i loga Suzuki a Monster Energy. Ostatně, logo světového potravinářského gigantu na poli energetických nápojů od roku 2021 přibylo i na samotných motocyklech továrního týmu.

Originál s novým osobním sponzorem

Přilba NFL
Přilba představená v americkém Texasu zaručeně patřila mezi ty úplně nejpovedenější. Téma amerického fotbalu NFL bylo velmi trefně přeneseno na Alexovu přilbu, která během závodního víkendu vypadala skvěle. V zadní části se také nechalo zavzpomínat na americkou legendu Nickyho Haydena a to v podobě jeho tradičně používaného čísla #69. Americké téma doplňovaly pruhy a hvězdy, které byly ve vrchní části doplněny o nového osobního sponzora. Jako mnohé jiné, i tuto přilbu bylo možno zakoupit v prodejních sítích Nolan/X-Lite, v podobě velmi blízké repliky.

Přilba inspirovaná NFL

Rok 2022

Matný originál
Alexův dvorní designér Starline si pro něj na rok 2022 připravil matné provedení originálního designu, ve kterém převažovalo červené téma. Logo nákupního centra z Andory „Pyrénées Andorra“ si znovu našlo místo na vrchní části přilby. Závodní číslo #42 lokalizované tradičně v zadní části bylo pro tento ročník vyplněno stříbrnou barvou.

Matný originál roku 2022

Indonéské umění
Po stopách Indonéského umění se vydala i přilba Alexe Rinsa, a to konkrétně pro závodní víkend v Mandalice. Originální design byl tehdy doplněn o domorodé prvky. Titulní téma zůstalo zachováno.

Přilba s prvky Indonéského umění

The last dance together
Rozloučení značky Suzuki se světovým závoděním v MotoGP si Alex uctil skutečně stylově. Černo-modro-stříbrná lesklá varianta ve svých modrých částech vyobrazovala malé portréty členů týmu. Boční strany zase zdobil velký nápis Suzuki, v typickém fontu písma. Konečný vzhled dotvářeli Alexovi osobní sponzoři. A právě v této přilbě Alex pro svůj tým získal vůbec poslední možné vítězství v závodě.

Přilba finálního závodu značky Suzuki v MotoGP

Černá varianta originálu
Koncem roku 2022 jsme ještě měli možnost Alexe naposled spatřit v černé variantě značky Nolan. Ta plně následovala originální design roku, který se převlékl do elegantního černobílého barevného schématu. Byla to však jedna z posledních příležitostí, na sezónu 2023 se totiž rýsoval přestup ke konkurenčnímu výrobci Scorpion.

Černá varianta originálu

Rok 2023

Před-sezónní testy s Hondou
Do předsezónních příprav roku 2023 Alex začal očekávaně nastupovat s novým výrobcem přileb Scorpion. Změnil se také hlavní designér a designové studio Starline nahradil světoznámý designér Aldo Drudi. Přilba se vyznačovala jednoduchým designem geometrických vzorů, ze kterých bylo na bočních stranách patrné velké bílé písmeno „T“, odkazující na mezi-sezónní testovací období.

První jízdy se značkou Scorpion

Originál aktuální sezóny
Design aktuální sezóny je oproti tomu, na který jsme byli zvyklí, dost odlišný. Signifikantní Rinsovy pruhy ustoupily novému grafickému schématu, které se vyznačuje barvami respektujícími zabarvení týmu LCR. Zachován byl titulní sponzor „Pyrénées Andorra“, stejně tak nápojový sponzor Monster.

Téma roku 2023

Informace o redaktorovi

Tomáš Scherer - (Odebírat články autora)

Jaký rok je váš favorit?

  1. Hlasováno: 0x
  2. Hlasováno: 0x
  3. Hlasováno: 5x
  4. Hlasováno: 6x
  5. Hlasováno: 0x
  6. Hlasováno: 1x
  7. Hlasováno: 2x
  8. Hlasováno: 0x

Hlasování

Dotazník se zobrazí pouze přihlášeným uživatelům. Nejste bohužel přihlášení, tuto akci můžete provést v pravém horním rohu nebo se nově registrovat.

POKRAČOVAT V DALŠÍ KAPITOLE

Kapitoly článku

Jak se Vám líbil tento článek?
Hodnocení (0x):TOPlist