Karel Abraham: Myslím už na Ducati

Dvacetiletý Karel Abraham z brněnského týmu Cardion AB si ve Valencii po životním výkonu dojel ve třídě Moto2 pro první vítězství v motocyklové Grand Prix. V pořadí šestou sezonu v mistrovství světa tak lépe zakončit nemohl. K vítězství, které ho poprvé vyneslo v konečném pořadí i do první světové desítky, přidal na okruhu Ricarda Torma ještě nejrychlejší kolo v závodě a také prvenství v dopoledním warm upu. Celkově byl Abaja letos v Moto2 dvakrát na stupních vítězů, v japonském Motegi skončil v říjnu třetí, a osmkrát dojel v první desítce.

Karel Abraham: Myslím už na Ducati
Kájo, po třetím místě v Motegi jsi ve Valencii konečně dosáhl na zlato. Dají se srovnat pocity v cíli obou závodů? "V obou případech jsem na stupních vítězů prožil nádherné pocity, ale ve Valencii jsem vyhrál a o to víc jsem cítil obrovskou radost. Bylo to opravdu úžasné. Navíc vyhrál jsem po velké bitvě. Byl to můj určitě nejlepší závod v mistrovství světa."

Rozhodl jsi opět v posledním kole. Útok Eliase tě nepřekvapil, ale naopak ses za ním vyvezl před Simona. On ale skončil mimo trať, ty jsi vyhrál. Jak jsi tenhle rozhodující vnímal? "Počítal jsem s tím, že v závěru se mezi námi s Eliasem odehraje ještě tvrdý souboj. Celý závod jsme se předjížděli a jeli opravdu na hraně. Většinou jsem byl třetí, ale chvíli jsem jel druhý, pak čtvrtý. Když se přede mne Elias v závěru dostal, řekl jsem si, že mu to vrátím a půjdu do toho hodně agresivně. V Motegi jsem takhle předjel de Angelise, ale tentokrát jsem se chtěl prosadit ještě víc. Byl jsem těsně za ním, když on zaútočil a dostal se před Simona. Já se za ním vyvezl. Toni byl ale příliš rychlý a trefil Iannoneho. Tahle kolize mi nahrála. Elias vyjel mimo trať a Iannoneho to přibrzdilo. Dostal jsem se do čela závodu a měl v posledních metrech největší obavy z toho, co udělá hodně ostrý Iannone. Nevěděl jsem, že mám menší náskok, a tak jsem čekal, že každou chvíli přijde útok. K tomu ale nedošlo a já se mohl radovat z prvního vítězství v Grand Prix."

Jak ti pomohlo k úspěchu prvenství v dopoledním warm upu? "Přiznám se, že tohle první místo jsem moc nevnímal. Věděl jsem, že mám dobře nastavený motocykl a přemýšlel hlavně o startu. Po sobotní kvalifikaci jsem byl ve třetí řadě. Mohlo to být lepší, ale zbrzdila nás porucha spojky a v závěru jsem zajížděl sice dobré časy, ale jel jsem sám. Závod jsem ale začal dobře. Udržel jsem se ve vedoucí skupině a to bylo rozhodující. Měl jsem to dnes dobře rozjeté a cítil jsem se ve velké pohodě. Tak jsem bojoval."

Ve Valencii jsi loni skončil šestý ve dvěstěpadesátkách. Tentokrát jsi přijel na okruh Ricarda Torma po výborné sérii čtyř závodů s umístěním v první desítce, z toho jsi byl třetí v Japonsku. Věřil jsi, že by to mohlo vyjít na stupně vítězů? "Na to jsem nemyslel. Ve Valencii patří k favoritům především domácí jezdci, kteří na této technické trati se pokaždé chtějí ukázat v co nejlepším světle a jedou jak o život. Druhé a třetí místo ve volném pátečním tréninku nebylo špatné, ale to stále ještě nic neznamenalo. Až, když jsem zvládl start, tak jsem začal věřit, že mám šanci na dobrý výsledek."

S Moto2 ses rozloučil vítězně a poprvé jsi skončil v mistrovství světa v první desítce. Jsi spokojený, nebo jsi čekal od této sezony víc? "Mohlo to být lepší, ale když si vezmu, jaké problémy jsme měli s motocyklem RSV a museli přejít ke značce FTR, i to, že jsem několik závodů pro zranění vynechal, tak to nebylo špatné. Nejvíc mrzí začátek šampionátu, ale Moto2 absolvovala letos premiérovou sezonu a nikdo nevěděl, který motocykl bude opravdu dobrý. Byla to loterie a my měli v úvodu smůlu. Psychicky se to na výkonech muselo projevit. Když už jsem se dostal konečně do formy, tak přišlo zranění v Brně, které nás opět přibrzdilo. Tak alespoň, že nám vyšel závěr šampionátu. Všem, členům týmu, sponzorům a fanouškům, musím proto poděkovat za podporu."

Máš co slavit, ale přece jen už v úterý tě čekají první oficiální testy v královské třídě MotoGP. Jaký bude jejich program? "Je pravda, že s oslavou to dnes nemohu přehnat. Zítra se musím na první oficiální testy připravit. Víc práce ale čeká mechaniky, kteří musejí upravit oba motocykly Ducati, které budu mít k dispozici. Jeden bude od Casey Stonera, druhý od Nicky Haydena. S jeho Ducati asi bude hodně práce. Ale těším se na testování. Na programu budou jízdy v úterý a ve středu vždy od 10 do 17 hodin."

Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 1.00
Známkováno: 7x

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.TOPlist