GP Malajsie – Závod MotoGP vyhrál Márquez , titul slaví Martin a Bagnaia

Moto2 – Závod

Do závodu na 18 kol startoval z první řady Alex Márquez (Estrella Galicia 0,0 Marc VDS), Luca Marini (SKY Racing Team VR46) a Fabio Quartararo (Lightech - Speed Up Racing). Druhá řada a Remy Gardner (Tech 3 Racing), Mattia Pasini (Italtrans Racing Team) a Francesco Bagnaia (SKY Racing Team VR46). Z třetí řady odstartoval Miguel Oliveira (Red Bull KTM Ajo), Xavi Vierge (Tech 3 Racing) a Brad Binder (Red Bull KTM Ajo).

Jako střela vyrazil po startu do čela závodního pole Luca Marini. Naopak vítěz kvalifikace Alex Márquez se po první zatáčce propadl na desáté místo. Na druhé místo se posunul Francesco Bagnaia a za Italem jel jeho rival v boji o titul Miguel Oliveira. Australan Remy Gardner a Ital Mattia Pasini uzavírali první pětku. Hned ve druhém kole havaroval Iker Lecuona (Swiss Innovative Investors).

Po pěti kolech si vedení držel Luca Marini, jemuž se povedlo najet necelých osm desetin na druhého Francesca Bagnaia. Třetí Miguel Oliveira jel v Italově těsném závěsu a plánoval předjetí, protože jeho cílem muselo být závod vyhrát, aby tím udržel naděje na zisk titulu. Na čtvrté pozici jel Mattia Pasini a o páté místo bojoval Remy Gardner s Alexem Márquezem. Australan ale spadl, takže Márquez pozici získal a na čtvrtého ztrácel necelou sekundu. Půl sekundy chybělo na Top5 šestému Italu Baldassarrimu, šest desetin ztrácel sedmý Fabio Quartararo.

V polovině závodu byl náskok prvního Mariniho na necelých čtyřech desetinách. Důvodem bylo svižné tempo, které nasadil Miguel Oliveira. Portugalec předjel Francesca Bagnaia a z druhé pozice už pomalu dýchal na záda Marinimu. Čtvrtý jel Mattia Pasini, pátý byl Alex Márquez. Havaroval Niki Tuuli a spadl také Augusto Fernadez, jehož museli z místa pádu odnést na nosítkách.

Ve čtrnáctém kole jel Luca Marini stále první, ale dvě desetiny za sebou už měl Miguela Oliveiru, který chtěl závod v Malajsii za každou cenu vyhrát. Portugalec má v závěru většinou víc sil, takže to určitě nebylo nic nereálného. Třetí Francesco Bagnaia ztrácel na první dva přes sekundu, ale Ital jel více méně na jistotu, protože si jel zároveň pro titul mistra světa. Půl sekundy ztrácel na pódium čtvrtý Mattia Pasini, pátý Lorenzo Baldassarri a šestý Alex Márquez už byli více méně mimo hru. Tedy pokud by vpředu nedošlo k něčemu nepředvídatelnému.

K ničemu takovému dnes ale nedošlo. Vůbec svůj první závod v šestistovkách vyhrál s přehledem Luca Marini, druhý projel cílem Miguel Oliveira a třetí byl Francesco Bagnaia, jenž se stává Mistrem světa Moto2 pro rok 2018. Poslední tajenka ohledně letošních titulů tak byla zodpovězena, Bagnaia je zároveň posledním šampionem Moto2 s jednotnou pohonnou jednotkou Honda. Bagnaiovi pak na dráze dlouho přelepovali motorku na vítězné barvy, ale nenastartoval ji, tak nakonec musel využít obyčejného skútru.