GP Katalánska – Pole position slaví Quartararo, Abraham je patnáctý

Druhý den příprav na katalánskou Grand Prix byl ve znamení posledních tréninků a kvalifikací. Sobotní program zahájily třetí tréninky, které v rámci kombinace časů určily sestavy jezdců s přímým postupem do druhé kvalifikace (Q2). Jako první jeli kvalifikační bitvy jezdci Moto3 a pro první místo na startu si zajel Gabriel Rodrigo z týmu Fausta Gresiniho. Českým jezdcům se nedařilo, jelikož Jakub Kornfeil má šestadvacátou startovní pozici, Filip Salač třicátou. V královské kubatuře potvrdil velmi dobrou formu Fabio Quartararo, jemuž se povedlo překonat mnohem zkušenější soupeře a získat letos už druhý kvalifikační triumf. Dobře si vedl Karel Abraham, jemuž se ve vyrovnané konkurenci povedlo zajet čas na patnácté místo startovního roštu. Kvalifikaci Moto2, kde bylo hned šest jezdců v jedné desetině, vyhrál Augusto Fernandez. Dnem závodu je neděle s prvním závodem v jedenáct hodin dopoledne.

Moto3 – 3.volný trénink

Po úvodních dvaceti minutách vedl tabulku časů Sergio Garcia (Estrella Galicia 0,0) s kolem za 1'48,822 sekundy. Druhý Lorenzo Dalla Porta (Leopard Racing) ztrácel 0,159 sekundy, třetí Niccoló Antonelli (SIC58 Squadra Corse) byl o 0,481 sekundy pomalejší. Jakub Kornfeil (Redox PrüstelGP) figuroval na dvacátém místě s časem 1'50,410 sekundy, Filip Salač (Redox PrüstelGP) byl prozatím osmadvacátý s kolem za 1'51,694 sekundy. Na zemi skončil Celestino Vietti (SKY Racing Team VR46), Tatsuki Suzuki (SIC58 Squadra Corse) a Kaito Toba (Honda Team Asia).

Druhá polovina tréninku byla klidnější, jelikož většina závodníků zůstávala v boxech a týmy vyčkávaly až do posledních pěti minut, tehdy své jezdce vyslali na trať, aby zajeli svá maxima a získali tak pozice, které znamenají přímý postup do Q2. Jakub Kornfeil byl v tu chvíli dvanáctý a mezi jezdci s přímým postupem, ale rychlá kola měla také rozjeta řada jeho soupeřů.

Trénink vyhrál v novém rekordu 1'48,433 sekundy Aron Canet (Sterilgarda Max Racing Team). Ital Niccoló Antonelli (SIC58 Squadra Corse) ztratil desetinu, třetí Gabriel Rodrigo (Kömmerling Gresini Moto3) byl o 0,173 sekundy pomalejší. Prvních čtrnáct jezdců třetího tréninku postupuje přímo do druhé kvalifikace. Jakub Kornfeil je s časem 1'49,036 sekundy šestnáctý, takže o postup bude bojovat v první kvalifikaci. Do Q1 nastoupí také jednatřicátý Filip Salač, který najel jen tři kola. V samotném závěru havaroval Riccardo Rossi (Kömmerling Gresini Moto3) a na místě museli zasahovat zdravotníci.

GP Katalánska, Moto3 – 3.volný trénink