GP Japonska - Páteční tréninky ovládl Jack Miller, Filip Salač skončil pátý

MotoGP - 1. volný trénink

Víkendu v Japonsku se kvůli stále bolavému kotníku neúčastní Joan Mir (Team SUZUKI ESCTAR). Místo něj jede Takuya Tsuda, který by se však díky divoké kartě objevil i v případě, že by Španěl závodil. Na trati budou moci fanoušci sledovat také domácího Tetsutu Nagashimu (HRC Team), který rovněž obdržel divokou kartu. Jede také Takaaki Nakagami (LCR Honda IDEMITSU), jenž si po pádu v Aragonii zranil prsty. Od lékařů dostal zelenou pro pátek, následně se rozhodnou, zda mu povolí pokračování i v dalších dnech.

Třída MotoGP kvůli jednomu zrušenému tréninku dostala na trati několik minut navíc, konkrétně půl hodiny. Svou Velkou cenu Japonska výborně odstartoval Jack Miller (Ducati Lenovo Team) s časem 1'45,903 sekundy. Druhý jezdil se ztrátou 0,169 vteřiny Fabio Quartararo (Monster Energy Yamaha MotoGP), jemuž se při pádu v Aragonii rozepl zip kombinézy a on skončil se spáleným hrudníkem. Průběžná třetí příčka pak patřila po úvodní čtvrthodině Marcu Márquezovi (Repsol Honda Team).

Po pětačtyřiceti minutách na trati vedl Johann Zarco (Prima Pramac Racing), který zajel na okruhu v Motegi čas 1'45,210 sekundy. Za ním se zařadili se ztrátou pouhých třinácti tisícin Aleix Espargaro (Aprilia Racing), Alex Rins (Team SUZUKI ESCTAR) a Fabio Quartararo (Monster Energy Yamaha MotoGP). Pátým nejlepším jezdcem na trati byl Jorge Martin (Prima Pramac Racing), Marc Márquez uzavíral se ztrátou 0,882 sekundy první desítku. Cal Crutchlow (WithU Yamaha RNF MotoGP Team) jedoucí místo Andree Doviziosa, který ukončil svou kariéru, byl průběžně patnáctý.

Poslední minuty patřily útokům na první pozici. Nejlepším jezdcem byl v pátek Jack Miller (Ducati Lenovo Team) s časem 1'44,509 sekundy. Druhý skončil Francesco Bagnaia se ztrátou 0,028 vteřiny, třetí Fabio Quartararo byl pak oproti Australanovi pomalejší o 0,049 sekundy. S průběžným čtvrtým místem je spokojený Aleix Espargaro (Aprilia Racing), nejlepší pětku uzavřel Luca Marini (Mooney VR46 Racing Team). Šestá pozice patří Marcu Márquezovi se ztrátou 0,147 sekundy, sedmá jeho týmovému kolegovi Polu Espargarovi. V závěru havarovali Enea Bastianini, Johann Zarco a Darryn Binder.