GP Itálie - Marc Márquez si v Mugellu dojel pro čtvrtou pole position sezóny, Čechům se nedařilo

Mistrovství světa silničních motocyklů se první červnový víkend přesunulo do Mugella, kde jezdci nastoupí již do svého sedmého závodu v sezóně. A během sobotních kvalifikací se piloti nemohli postarat o lepší pozvánku. V Itálii se totiž lámaly rekordy. Především pak ten Valentina Rossiho byl pokořen hned několikrát. Novým nejrychlejším mužem trati v Mugellu se stal Marc Márquez, který na okruhu ležícím nedaleko Florencie zajel čas 1'45.519. Až do posledních sekund mu statně sekundoval Fabio Quartararo, který nakonec odstartuje z místa druhého, první řadu pak na startovním roštu uzavře Danilo Petrucci. Karel Abraham dokončil kvalifikaci na 17. příčce. Ve třídě Moto2 si pro pole position dojel Marcel Schrötter, kvalifikaci Moto3 pak ovládl Tony Arbolino. Jakub Kornfeil s Filipem Salačem odstartují z dvacáté, respektive devětadvacáté pozice.

Moto3 - 3. volný trénink

V úvodu se vedení třetího tréninku ujal Gabriel Rodrigo (Kömmerling Gresini Moto3) s časem 1'58,756, které hned v následujícím kole ještě vylepšil o tři desetiny sekundy. Tony Arbolino (VNE Snipers) byl však o 0,357 vteřiny rychlejší a odsunul tak španělského rodáka na druhou pozici. Jakub Kornfeil (Redox PruestelGP) s týmovým kolegou Filipem Salačem začali volný trénink až ve třetí desítce a dobrý start si nepřipsal ani Albert Arenas (Sama Qatar Angel Nieto Team), který hned v prvních minutách volných jízd skončil na zemi.

Pořadí na předních měnilo i v dalších kolech, kdy si pozice nejrychlejšího jezdce na trati užili například Lorenzo Dalla Porta (Leopard Racing) či Kaito Toba (Honda Team Asia). V polovině tréninku se pak do čela dostal lídr mistrovství světa Aron Canet, jenž zajel čas 1'57,444, který záhy ještě vylepšil o 0,425 sekundy.

Zrychlovali však i další závodníci. Na druhou pozici se posunul Tatsuki Suzuki, na sedmou pak Sergio Garcia (Estrella Galicia 0,0) a osmou Niccoló Antonelli (SIC58 Squadra Corse). Polepšil si také Jakub Kornfeil, který v jeden moment uzavíral první desítku, Filipu Salačovi se naopak zrychlit nedařilo a opanoval 27. místo. O pozici lepší příčka pak patřila Kevin Zannonimu (RGR TM Official Team), jemuž se v pátek podařilo probojovat se do druhé kvalifikace.

Ve svém devátém kole zrychlil Lorenzo Dalla Porta, kterému se podařilo vyhoupnout se před Romana Fenatiho (VNE Snipers) na třetí pozici, a vylepšil se také Can Öncu (Red Bull KTM Ajo), jenž se s časem 1'57,790 posunul do první desítky. Po návštěvě boxů se zadařilo zajet rychleji také Filipu Salačovi, jenž si přivlastnil 18. příčku, Jakub Kornfeil se naopak propadl na místo sedmnácté.

Vítězem třetího volného tréninku se nakonec stal Tony Arbolino, který se na pozici vedoucího jezdce posunul až v posledním kole s časem 1'56,637. Druhou příčku opanoval Alonso Lopez (Estrella Galicia 0,0), třetí místo si pak vybojoval Dennis Foggia (SKY Racing Team VR46). První pětku pak uzavřeli Jaume Masia (Bester Capital Dubai) a Johnem McPheeem (Petronas Sprinta Racing). Českým závodníkům se bohužel nezadařilo. Chvíle se sice stálo, že by čas Filipa Salače mohl stačit na postup do druhé kvalifikace, to se však nestalo a nováček třídy Moto3 se nakonec musí spokojit až s 18. pozicí. Jeho krajan Jakub Kornfeil pak skončil až 26. se ztrátou 1,080 sekundy na prvního.

GP Itálie, Moto3 – 3.volný trénink