Česká GP už za týden, Milík na divokou kartu

Už 18. ročník české plochodrážní Grand Prix se nezadržitelně blíží. Čtvrtý závod mistrovství světa jednotlivců uvidí fanoušci na pražské Markétě 31. května od 19 hodin. Mezi největšími hvězdami se představí i i česká naděje Václav Milík, který dostal divokou kartu.

V seriálu FIM Grand Prix 2014 jsou zatím odjety tři závody a každý vyhrál někdo jiný. Jména vítězů byla přitom hodně překvapivá. Na Novém Zélandě vyhrál Němec Martin Smolinski, pak doma v Bydhošti triumfoval Polák Krzysztof Kasprzak a ve finském Tampere si první místo připsal Slovinec Matej Žagar, který jezdí se sponzorskou smlouvou od české pneumatikářské firmy Mitas. Šampionát je tedy letos neskutečně vyrovnaný. Čeká se, kdy se konečně prosadí favorité jako Američan Greg Hancock, Dán Nicki Pedersen, Australané Chris Holder a Darcy Ward nebo britský obhájce titulu Tai Woffinden, který vyhrál na Markétě vloni. Celkově zatím vede Polák Kasprzak s 35 body, ačkoli ve Finsku vůbec kvůli zranění (natržené vazy v koleně) nestartoval. Těsně za ním jsou v tabulce seřazeni Dán Pedersen (34) a Američan Hancock (34).
Čerstvě jednadvacetiletý Václav Milík, jinak velmi úspěšný pardubický junior, si dal za odvážný cíl v Břevnově postoupit alespoň do semifinále. V posledních dvou letech jel z Čechů na divokou kartu Josef Franc. V roce 2012 prošel až do semifinále a skončil sedmý. Vloni, kdy za zraněné jezdce "náhradničil" z Čechů také Aleš Dryml, byl šestnáctý. Připomeňme si, že nejlepší český výkon a pátou příčku předvedl v roce Antonín Kasper. Milíkovi se letos daří v britské lize, kde má stálé angažmá a sbírá body.Jezdí za obhájce titulu Poole a má v prestižní lize průměr 6.33 bodu na závod. Dráhu na Markétě pochopitelně výtečně zná a má ji podle vlastních slov rád. Pojede s tradičním číslem pro kartaře 16. Pokud tomu osud dá, (snad vyprodaná) Markéta může spatřit v akci první tři muže loňského mistrovství ČR jezdců do 21 let. Milík se stal v roce 2013 mistrem, Zdeněk Holub a Roman Čejka skončili jako druhý a třetí. A právě tito dva jezdci byli jmenováni náhradníky. Dostali startovní čísla 17, respektive 18.   Rozhodčím pražské GP bude Dán Jesper Steentoft, závod začíná klasicky losem v pátek ve 16 hodin. Vedle tradičního nájezdu polských fanoušků se dá letos v Praze čekat i velký nával Němců, kteří přijedou podpořit skvěle rozjetého Martina Smolinského.