motopark_kveten

Jawa 250/590 (1966)

Vlastník Frankie
Vloženo 25.1.2015
Aktualizováno 27.1.2015

Jawa 250/590 to znamená "sportka" na 19" kolech. Jezdil jsem na ní od 18ti do 20ti let, takže 1996-1998

První dojmy - Jééé, ono to zrychluje i do kopce. A dokonce se s tím dá i předjíždět, hustý... Aneb po dýchavičné padesátce byla dvěpade najednou jako raketa. A i dva lidi pohodlně uvezla...

Motorku bych doporučil pro - rozhodně ne pro opilý pubertáky co na tom jezdí za holkama jako já tenkrát :-)

Dostal jsem jí od bráchy k osmnáctinám a byl to nejlepší dárek jakej jsem kdy dostal. Motorka třicet let stará, ale plně funkční. Po fichtlu najednou něco s čím se nemusím plahočit krajnicí a čekat kdy mě shodí do škarpy kamion. Tahle Jawka jela z kopce i stovkou ! Jinak nejlepší bylo jezdit cca 60-80, tam se cítila nejlíp.
Proti fichtlu to dokonce i jakžtakž brzdilo. Jinak nejlepší bylo jezdit s ní jako s čoprem, to znamená žádný vytáčení, ale pěkně odspodu, tam se ten motor cítil nejlíp.
Ještě si pamatuju poloautomat, jaká byla frajeřina se rozjíždět bez spojky jen pomalým pouštěním řadičky a přitom mít v pivo v ruce Jó, co já se tenkrát najezdil ožralej...dodneška nechápu jak jsem to všechno mohl přežít bez následků. Bouračka větší nebyla když nepočítám jak jsem po dvou litrech vína netrefil zatáčku,trochu zoral přilehlé pole a po zvednutí mašiny pokračoval dále k domovu.
Poruchy žádný závažný, akorát jsem jednou v touze po vylepšení přední brzdy koupil dvouklíč z Jawy 350, ale ta měla brzdu na druhý straně, takže se mezi sebou přehazovaly vidle aby to nějak fungovalo.
Jezdilo se v létě v teplákách a tričku, v zimě v koženkový bundě od Poláků a nohy jistily dvoje tepláky. Na hlavě jsem měl 10 let starou integrálku po bráchovi zn.Boeri kterou kupoval ještě za komančů v TUZEXu.
Dodnes mi mašina stojí v garáži, ale kvůli mrtvý baterce jsem na ní taky už pár let nejel. Vlastně naposledy jsem na tom učil jednu buchtu řídit asi před 15ti lety...
V garáži mám, ale nikdy NEPRODÁM

mokomido
mokomido napsal 28.01.15 v 07:55

BAMBINATOR
BAMBINATOR napsal 26.01.15 v 11:07 10b.

Krasné vzpomínky

Hondasl
Hondasl napsal 26.01.15 v 08:56

vzpomínky staré dobré časy jsou nejlepší, taky vzpomínám jak nebylo peněz na oblečení a na jawce se jezdilo v ryflích vycpanými novinani. Dvě pade taky mám a nikdy neprodám. pomalu po 8mi letech stání dávám do kupy a doufám, že už letos na ní opět vyjedu.