Jawa 250/590 (1967)

Vlastník JNBK
Vloženo 16.11.2013
Aktualizováno 16.11.2013

Jawa 250 sport na skvělé projížďky po Železných Horách.

První dojmy - Po zkušenostech s 350/360 je tahle trochu pohodlnější, ale hůř se s ní otáčí na silnici. Určitě lépe vypadá a je to skvěle vyladěný dvoutaktní jednoválec v poměru výkon a spotřeba. Legendární klidný chod jednoválce u kterého je jeho hrnek schopen se rozzuřit a zůstat ve stavu velké nasranosti jakoukoli požadovanou dobu.

Tahle motorka se ke mě dostala velkou náhodou za 500 korun (jó to byly časy) v roce 2000 i s doklady samozřejmě, hodně věcí chybělo, ale kostra i blatníky byly v pohodě, tak jsem ji dal do kupy a prodal v roce 2000 bratrovi kamaráda, který si ji mel převést na sebe, což nikdy neudělal, a tak, když jsem to zjistil, koupil jsem ji ze strachu z pojišťovny zpět a vyřídil doklady a bylo velké štěstí, že to šlo.
Bylo na ni znovu moc práce, dost věcí nebylo originálních nebo chybělo, motor vypadal, jakoby se do něj párkrát zakousl pittbul, ale táta do toho měl chuť, pustil se do toho a vzhledem k tomu, že je technicky velice zdatný, posunul renovaci o velký kus dopředu. Plánuji ještě chromy a vše ostatní dát do originálu, což bude další fáze, ale na parádní projížďky už to je dobré.
Ale abych se nenudil, musel jsem vyměnit motor, protože si někdo hrál s těmi čípky, co drží pístní kroužky na správném místě, uvolnily se a kanály ve válci je začaly krájet - velice ošklivý pohled, zkusím dodat foto. Poprvé jsem viděl kroužky nastřílené do hlavy válce. Za pohodové jízdy romantickým lesíkem mě překvapil zvuk z dílny soustružníků z ČKD, myslel jsem, že vše, co bylo v motoru se rozlítlo, ale podivné bylo, že motor neztratil tah, vymáčkl jsem spojku a za zvuku rozvášněné Kmochovy kapely jsem zastavil u kraje a už jsem se viděl, jak posledních 5 km tlačím. Předpokládal jsem, že kroužky dostaly cestovatelskou náladu a proběhly se kolem dokola. Vzhledem k tomu, že zvítězila lenost a věděl jsem, že na tomhle motoru, už toho moc nezkazím, nechal sem ho vychladnout a zkusil nastartovat, kupodivu to šlo a já mírným tempem dojel domů.Sundal jsem motor a nevěřil jsem, nikomu nedoporučuji laborovat s čípky na pístu. Naštěstí jsem měl slušný motor v dost originálním stavu, který teď šlape velmi slušně a jsem s nim velice spokojený. Zdravím všechny příznivce českých motocyklů a příště dodám další dojmy a foto.

CurinPetr
CurinPetr napsal 13.04.14 v 19:00 10b.

Moc pěkná, sám jsem jednu dával do původního stavu po předchozích úpravách. Tyhle motorky za to stojí dát do původního stavu!

pp377
pp377 napsal 16.03.14 v 20:21

Moc pěkná sportka, gratuluji

jerrij
jerrij napsal 23.11.13 v 12:44 10b.

Zx-10RCarlos
Zx-10RCarlos napsal 20.11.13 v 16:35 10b.

Krasna Jawicka

dominiklegat
dominiklegat napsal 20.11.13 v 13:57 10b.

musím říct že pěkně udělaná jawička, přeji mnoho pohodlných kilometrů bez závad ;)