ČZ 350/472 (1985)

Vlastník _Jerry_
Vloženo 6.1.2014
Aktualizováno 22.1.2017

Zajimavy stroj České výroby, který se na našem trhu nikdy neprodával.

První dojmy - Hledal jsem ji nějaký čas na polských inzercích. Chtěl jesm ji v co možná nejoriginálnějším stavu a to se celkem povedlo. Jedná se o 6V model. Motorka potřebuje ještě trochu péče, aby začala fungovat tak jak má a byla s ní trochu retro zábava.

Tahle ČZ vznikla vlastně jako z nouze ctnost. Tehdy naši rudí bratři z SSSR učinili v Jawě objednávku na tolik 350/634, že bylo hned jasné, že Jawa není kapacitně schopná tolik motocyklů dodat. ČZ tehdy přispěchala na pomoc, zesílila šasi svojí tehdejší 175 a začala do něj montovat motory Jawa 634. To vše začalo na konci 70's. Nakonec se ukázalo, že tahle ČZ je asi o 20kg lehčí než "originál" a tudíž podává se stejným motorem lepší jízdní výkony. Z nouze tak vznikl lepší motocykl, než jeho předloha.
Paradoxem ovšem je, že se tato ČZ nikdy neprodávala na Českém trhu. Všechny byly určeny na export. Ta moje má štítek napsaný v azbuce a podle informací, které jsem četl na nějakém fóru, je zřejmě velký problém dostat tenhle typ na normální bílé značky, protože u nás nebyl nikdy schválen k provozu.
Moje zatím zůstane zaregistrovaná pěkně na polských číslech a až se budeme vracet do rodné hroudy, tak se uvidí
Jinak je to normální stará Jawa-ČZ se všemi svými bolístkami. Zatím jsem promazal a utáhl hlavu řízení a nalil olej do předních tlumičů. Bylo třeba udělat důkladné vyčištění celé motorky, revize elektriky, revize karburátoru, seřízení brzd, výměna oleje v motoru a výměna spojky.
Trochu jsem se s ní projel a už se objevili první problémy s převodovkou. Takže půlení a výměna prasklé vidličky řazení...
Jooo, holt přede mnou ne měla holka lehkej život...

pp377
pp377 napsal 09.02.21 v 17:38 10b.

Lubik2
Lubik2 napsal 22.03.16 v 04:53

Velká kráska jasných 10 b.

Lubik2
Lubik2 napsal 22.03.16 v 04:49 10b.

Velká kráska jasných 10 b.

_Jerry_
_Jerry_ napsal 01.10.15 v 22:41

je to jeste "sestivoltovka". Dvanactivoltovka ma dva budiky a svetlejsi cerveny lak

SalvatorPRO
SalvatorPRO napsal 30.09.15 v 16:59 10b.

Krásná "dvanáctivoltovka"