Yamaha FJR 1300 (2001)

Vlastník MxDan
Vloženo 17.7.2010
Aktualizováno 17.7.2010

Známý cestovní parník s nadbytečným výkonem a spoustou nadstandardní výbavy. Těžká váha, ale stále s možností svižného svezení.

Po pravdě řečeno (prosím nekamenovat), FJR je ten stroj, na kterém jsem teprve začal sbírat zkušenosti. Důsledkem je to, že většina ostatních motorek dělá při svezení dojem "horského kola". FJR prostě člověku změní měřítka - ohledně váhy, výkonu, výbavy (třeba ten kardan), velikosti. Z technického hlediska bez problémů, zatím jen výměna oleje a gum.
\r
Vzhledem k váze motorky gumy dost promlouvají do jízdních vlastností. Po koupi byly na ní cestovní Metze zhruba v půlce životnosti, ale sjetí zejména kolem středu způsobovalo horší ovladatelnost při nízkých rychlostech, divný přechod do zatáček a zavírání v nich. Po výměně na radu servicemana (měl výhrady i k tvrdosti směsi - to jsem ale vzhledem ke své opatrnické jízdě nemohl posoudit) za sadu Roadsmart se všechno změnilo jako mávnutím kouzelným proutkem.\r
\r
Motor dost topí, takže v teplém počasí je potřeba občas vylézt do stupaček a provést odvětrání Vzhledem k tomu a k účinnosti kapotáže je komfortní cestovní teplota mezi 10 - 15 °C, aniž byste měli dřevěná kolena a nafoukáno za krk.\r
\r
Vlastně jediná věc, která mi trochu vadí, jsou dost vysoká řídítka. U novějších ročníků je možné odlitek řídítka pootočit v úchytu o pár stupňů, to je ale všechno. Co je pro mě těžko pochopitelné, jsou snahy některých majitelů o další zvýšení vkládáním podložek.