Blata 125 Motard (2009)

Vlastník Martic
Vloženo 11.10.2009
Aktualizováno 24.5.2012

Vloženo: 08.09.2012, Uskutečněno: 10.08.2012, Stav tachometru: 20800 km, Zhlédnuto: 3x

Po dlouhém (více jak rok) rozmýšlení a váhání o nákupu nějaké kamerky na helmu jsem se konečně rozhoupal a udělal si radost . Rozhodnutí padlo nakonec na kameru Drift HD (1080p). Sice mě odrazovala vysoká cena, ale na druhou stranu jsem chtěl něco, co natáčí trochu slušně, abych brzy nelitoval. Dá se říct, že Drift nejlépe splňoval i moje požadavky. Jeho nejbližším konkurentem je populární GoPro Hero. To však už není v prodeji a nahradil ho novější model Hero2 (respektive dnes už Hero3), které je sice kvalitou na špičce, ale cena je už zase někde jinde. Levnější alternativou Driftu HD je Drift HD720. Zprvu jsem nad ním uvažoval, ale po shlédnutí několika ukázkových videíí na YouTube jsem ho vyloučil. Samotný fakt, že neumí FullHD by mi až tak nevadil, ale má úhel záběru jen 130° (místo 170°) a celkově se mi zdála kvalita obrazu o několik tříd horší (neostrost, vlnění).

Drifta jsem objednal v obchodě AJ trade ( kameryprosport.cz ), sídlící v Jičíně. K tomu přikoupil 32GB microSD kartu. Balení obsahovalo: kameru, akumulátor 1,1Ah, dálkový ovladač, micro USBkabel, uzavřené zadní víčko, zadní víčko s průchodkami pro kabely, 1x držák na popruhy, 1x nalepovací držák na kulatý povrch (na helmu), 1x nalepovací držák na rovný povrch, český návod a jako bonus od firmy KameryProSport.cz jsem dostal 2 náhradní čočky a haldu samolepek .

Teď něco stručně ke zkušenostem a poznatkům během čtyřměsíčního užívání...
Nejsložitější na všem bylo asi vybrání optimální polohy držáku na helmě. Trvalo mi několik dní, než jsem se odhodlal nalepit ho na trvalo . Po nalepení totiž drží jako bejk a nová sada dvou kusů držáků stojí nemalých 500,-. S ovládáním kamery jsem se sžil poměrně rychle. Sice by logika ovládání mohla být lepší, ale není složitá, takže si člověk na ty 4 tlačítka zvykne. Stisk tlačítek je tuhý. V menu by určitě bylo co dolaďovat. Například v základním menu je špatně vidět vybraná ikona nebo mi zde chybí informace o přesném stavu paměti. Display je sice malinký, ale slouží dobře. Při přehrávání záznamu docela překvapí jeho kvalita. I na přímém slunci je jeho čitelnost solidní. Horší je to už s kvalitou vestavěného reproduktoru, který při přehrávání v podstatě jen chrčí. To ale zas tak nevadí. Jeho hlavní funkce je zvukový signál (pípnutí) při spouštění a ukončení záznamu, který je slyšet za nižších rychlostí (a otáček motoru ) i v helmě . Také vestavěný mikrofon nese daň za voděodolnost přístroje, takže je záznam zvuku tichý a kvalita velice špatná i při malých rychlostech. Pokud člověk požaduje kvalitní zvuk, tak to chce sehnat externí mikrofon (vstup jack 2,5mm) . Ten se navíc dá schovat mimo proud vzduchu, takže se značně redukuje hluk od proudění. Jen je potřeba si s tím trochu pohrát, aby nikde nic nepřekáželo.

Co se týče upevnění kamery, tak je vymyšleno vcelku dobře. Základním prvkem je díra se stativovým závitem. K ní se šroubuje otočný mezikus, kterým se nastavuje sklon. Tento mezikus pasuje do nalepovacích držáků. Velice dobrou vychytávkou je otočný objektiv o 0-300°. Díky tomu může být tělo kamery otočené klidně vzhůru nohama.

Kvalita obrazu je většině případů velmi dobrá. Zatím mi plně dostačuje rozlišení 720p. Full HD jsem zatím ani moc nezkoušel. Jen při volbě rozlišení SD (=480p) se kvalita videa rapidně zhorší. Pokud to srovnávám například s našim fotoaparátem, který natáčí také ve 480p, tak je tato volba rozlišení téměř k nepoužití.. Za horších světelných podmínek na obrazu přibude částečně šum, ale i tam není obraz špatný. Při srovnání s kamerou GoPro Hero1 je kvalita záznamu téměř srovnatelná. GoPro používá jen menší kompresi videa, takže kvalita je chlup lepší, ale zase má větší nároky na paměť. Díky úhlu záběru 170° zachytí kamera opravdu hodně. Pokud je uchycená zboku helmy, tak se do záběru bez problémů vejde krajina, část nebe i řidítka a tachometr .

Trochu lepší by mohly být fotografie, které Drift umí taky dělat. Pokud člověk fotí z ruky, povede se trochu slušně tak každá 10tá fotka . Při nedostateku světla je to ještě horší. Díky obrovskému úhlu záběru je při focení z ruky často problém, aby v záběru nebylo i autorovo rameno nebo jiná část těla. Často jsou snímky také mázlé, což mě dost nemile překvapilo. Mnohem více se mi osvědčila funkce sekvenčního focení, která třeba i na helmě dokáže zachytit zajímavé momenty do statického snímku s 9mpx rozlišením . Pokud bych opět měl srovnávat s GoPro Hero1, tak Hero1 fotí asi o něco líp (snímky jsou ostřejší a mají věrnější barvy).

Velkou výhodou Drifta je dalkový ovladač. Při troše cviku lze kamera ve slabých rukavicích spustit i přímo na helmě. Mnohem lepší je ale použít ovladač, který má jedno tlačítko na spuštění nahrávání a druhé na ukončení (na kameře to ovládá jen jedno tlačítko). Dosah ovladače je cca 3-5m. Se slábnoucí baterkou se ale snižuje. Výtku bych měl jen k tlačítku spuště, které musím stlačovat dost silně (možná mám horší kus). Ovladač lze buď přichytit na zápěstí jako hodinky (ale je dost mohutný) nebo třeba na řidítka.

Výdrž baterie nemám přesně změřenou. Záleží na tom, jestli je kamera pouze v pohotovostním režimu nebo stále nahrává a také na zvolené kvalitě. Z mého pohledu by mohla být výdrž určitě o něco větší. Na nějaký kratší výlet nebo závod to stačí, ale při celodenním putování může vzniknout problém. Lze to řešit buď nákupem akumulátoru s vyšší kapacitou (1,7Ah místo 1,1Ah) nebo průběžným dobíjením. Samotné plné nabití trvá asi 6 hodin. Na nabíjení i přenos dat slouží miniUSB. Dále má kamera ještě microHDMi konektor pro přímý přenos videa.

Celkově hodnotím kameru kladně a nelituju nákupu. Jako největší plus vidím kompaktní tvart, otočný objektiv, náhledový display, dálkový ovladač a vcelku rozumné ceny příslušenství. Největší nevýhody spatřuji v trčící čočce (náchylnost na poškození), neplnohodnotné vodotěsnosti (bez vodotěsného puzdra pouze "voděodolnost do 0,5m") a v nekvalitním záznamu v zvuku vestavěného mikrofonu.

Jako volitelné příslušenství jsem si ještě pořídil silikonový kryt, držák na řidítka, 2. sadu nalepovacích držáků a microHDMI kabel.

Jinak, v současné době už je na trhu i nástupce - Drift HD Ghost. Ten má opravdu hodně hodně zajímavých vylepšení, jako třeba větší odolný display, lepší ovládání, nové funkce, Wi-Fi, meší rozměry, a už v základu je vodotěsný při ponoření do 3m .

Zde jsou moje ukázková videa natočená v rozlišení 720p a bez úprav přímo nahraná na YouTube:

V terénu za horších světelných podmínek (s externím mikrofonem)

Na silnici za slunečného dne (s externím mikrofonem)

125Marek (10) napsal 07.12.2012 v 19:26

Hezká recenze, kterou můžeš obratem poslat do navedení firmy Drift Abych doplnil, tak Hero 1 neumí dělat takové fotografie. Rozlišení má pouze 5MPix, a tak se to s Drifťáckýma 9 MPix srovnávat nedá Jediné, co by mně vadilo, je asi výdrž baterie, která není kdo ví jak valná (viz výlet do Blanska). My nabíjeli jen před odjezdem a následně až po dojetí... Sice ke konci výletu už byla baterie KO, ale i paměťovka byla plná.
Jinak největší + je asi displej, kdy se můžeš hned podívat, co jsi natočil

• Defekt předního kola

V závěru sezony mě potrápilo přední kolo. Dvakrát jsem absolvoval cestu ze školy s ucházející duší a dofukováním u kompresorů na benzínkách po cestě. V prvním případě (21.10.) tlak klesal velmi rychle, takže jsem domů

Vloženo: 04.06.2015
    Uskutečněno: 29.11.2014
  • Autošťouch

Po 8mi letech s řidičským průkazem jsem měl poprvé tu čest střetnout se s osobním automobilem. Naštěstí nijak vážně, naneštěstí díky mému zavinění :-( . Jel jsem takhle ze školy skrz Hodkovice nad Mohelkou a auto přede

Typ: Havárie
    Vloženo: 03.06.2015
    Uskutečněno: 24.11.2014
  • Testovací jízdy AJP - Úštěk

Přesně po třech měsících jsem se znovu octl kousek od města Úštěk :-) . Tentokrát byl důvodem Open day portugalských enduro motocyklů AJP . Motocykly si chtěl vyzkoušet především kamarád Marek s jeho bráchou Vitusem. Mě

Vloženo: 01.06.2015
    Uskutečněno: 25.10.2014