Yamaha FZ1 Fazer (2014)

Vlastník banadam
Vloženo 10.3.2024
Aktualizováno 10.3.2024

Sportovně cestovní univerzální a pekelně rychlá motorka.

Motorka koupena od od zdejšího člena - Co si pamatuju, perfektní domluva, žádný problém

První dojmy - Motorka mi padla hned do ruky. Posez příjemný. V porovnání s předchozí motorkou, tedy fz6 fazer, tohle byl jak skok o desetiletí. Stabilní, rychlá, silná, pohodlná. Co dodat. Pecka.

Motorku bych doporučil pro - Když se ti líbí, tak neváhej a jdi do ní.

Doplňky na motorce - Zkrácený držák SPZ
Led blinkry
Rutan sedlo
Padáky
Originální Yamaha turistické plexi - jednou jsem ho vyzkoušel a nevím co je na něm turistické. Takové turbulence co mi to házelo do přilby, to svět neviděl.

Jak jsem psal, na FZ1 Fazer jsem přesedlal po fz6 fazer. Naprosto neporovnatelné motorky. FZ1 jede, jede a jede. Tehdy jsem ji koupil na začátku listopadu, tak jsem neměl moc možnost vyzkoušet co umí. Ono taky po FZ6 toho uměla hodně. Vlastně všechno. FZ6 byla měkká, houpavá, strašně se nořila při brždění.. a tohle? Úplný opak. Tvrdá, ostrý brzdy - ono taky na FZ1 jsou brzdy pověstné, že :) Takže kromě toho, že to umělo jet, umělo to i brzdit :) a postavit ji při dobržďování na přední kolo byla zábava.

Po necelém roce jsem ji dal homologovaný MIVV suono výfuk a nikdy nevykuchal db killer. Několikrát do roka jsem v Rakousku, tak by to nebylo moc ok. Ono to asi nebylo ani tak, ale pro klid duše.. Ten zvuk byl prostě nádherný.

Když jsem ji koupil, měla najeto lehce přes 8000km, takže byla jak nová. Ano, asi by mi to nikdo nevěřil, ale fazer byl jak nový. Vše tam fungovalo, nikdy nic nebylo špatně. Najel jsem na ní cca 25000km, byli jsme 2x na pořádném výletu v Alpách. Absolvovali jsme obrovský jednodenní rychlo přesun cca 1450km po dálnici přes půl Evropy.

Ochrana proti větru akorát, žádné turbulence do helmy. Stupačky v pohodě, vibrace žádné. Fazer je kus motorky, poctivá, čitelná.

Jediné, co mi trochu vadilo, ale zvykl jsem si na to, byla její ucukanost ze zavřeného plynu na otevřený. Ale i na to jsem si zvykl.

Celkově bych FZ1 Fazer hodnotil jako univerzální silnou motorku schopnou kochací i velmi, velmi rychlé jízdy. Zažili jsme toho spolu hodně, projeli kus Evropy a nikdy mě nenechala ve štychu. Nikdy mi z ní neukápla ani kapka oleje.

Nicméně, čas jde dál a začal jsem pokukovat po nové motorce. Takže, díky můj milovaný Fazeríku. Čas s tebou byl fenomenální. Naprosto fenomenální. Normálně musím zatlačit slzu...

---
Co se týká projevu motoru - po instalaci MIVV výfuku znatelně nejela od spodu. Mně to nevadilo, měl jsem ji i na daily use na ježdění do práce v létě, takže po městě mi její klid nevadil. Naopak. Když jsem chtěl, prostě jsem nechal motor rozmotat a to pak byla najednou divoká šelma :)