Motorro Digita 50 (2021)

Vlastník Prskolet
Vloženo 31.8.2022
Aktualizováno 2.9.2022

Po predaji prototypového Robbýka (ja viem som vôl, ale už sa kazil a nebol naň čas), som potreboval niečo jednoduché a lacné, čo ma spoľahlivo odvezie do roboty a na menšie nákupy do mesta. Išiel som teda do rizika a kúpil najlacnejšie motorové prdítko.

Motorka koupena od Probto s.r.o. Ružomberok

První dojmy - Vizuálne a ergonomicky podarený jednoduchý skútrik s veľkými úložnými priestormi a kupodivu bytelným spracovaním. Hneď po kúpe bol problém s prívodom paliva do motoru kedy za chladnejšieho počasia krátko po štarte jednoducho zdochol a už nešiel nahodiť. Až na tretí pokus v servise zistili že čínsky súdruh dal pre istotu všetky káble a hadičky o pol metra dlhšie a tak sa palivová hadička pod nádržou zalomila. V servise vrabčie hniezdo rozmotali, osekali a strojček už vrčí a jazdí.

Viem že väčšina motorkárov ma znesie zo sveta že som Robbýka vymenil za ČÍŇANA a navyše 50tku a navyše 10" kolieska...jaj jaj jaj (inak aj Robýk bol polovičná čína), ale zase... no. Rozhodne nechcem Číne robiť reklamu. Ale pri výbere som vyskúšal viacero skútrov a Digitku som si vybral z čisto praktických dôvodov.

-Malé 10" kolieska - pre vačšinu nevýhoda, pre mňa paradoxne výhoda. Vďaka malým kolieskam je pod sedlom slušný odkladací priestor a takisto aj priestor pre nohy. Na 125ku s 16" kolesami som sa jednoducho nezmestil (mám 191cm) a Vespa je síce fajnová, ale pre mňa cenovo až moc. Navyše malé kolieska ku skútrom tak nejak patria. Komfort jazdy je na bežných cestách prijateľný.

-50ccm prečo? keď dnes sú 125ccm skútre in a cool a hlavne legálne aj s B čkom? Jednoducho preto lebo 50 mi stačí ako objemovo tak aj rýchlostne a hlavne spotrebu mám na tejto poldecke iba 1,55l/100km a to je táto sranda ešte len v zábehu, takže ešte o polovicu menej ako má väčšina 125tiek. A ešte jeden bonus. Nemusím riešiť STK, takže ak by 50kový motorček nedajbože dodýchal a rám nebude zhnitý, jednoducho sa tam dá frknúť nejaký 70ccm kit a nikoho to trápiť nebude.

-cena... no za nový stroj 1240e (už počujem ďalšie zhrozenie motorkárov prečo za tú cenu nie radšej značkovú jazdenku atd). Stále je to na dnešné ceny najmenej a ja hodlám Digitku používať denne čo najdlhšie, nech si na seba zarobí. Navyše nemám žiadne tunerské chúťky a sám som zvedavý ako dlho Číňan v originálnej úprave vydrží.

Zatiaľ najazdené: 550km
Spotreba: 1,55l/100
Výkon: 2,2kw
Max rýchlosť: rovina 50, prudké kopce 20, z kopca 65 (možno aj viac)
Objem nádrže: 5,8l = dojazd vyše 300km

Až budú kilometre pribúdať napíšem viac skúseností a pridám konečne aj fotky

Všelijaké kvaltování toliko pro hovada dobré jest (J.A.Komenský)

Milan1963
Milan1963 napsal 31.08.22 v 17:27 10b.

Dobrý popis. At' číňánek dělá radost.

pali3x
pali3x napsal 31.08.22 v 14:21 10b.

Hlavne všetky šťastné kilometre a nech skútrik slúži bez problémov

K otázke 125 / 50 ccm... Minule som jazdil Hondou PCX 125 ccm. Spotreba cca 2,0 litre, svižnosť cca povedzme "tak akurát" (na skúter). Tak som si povedal, že si neviem predstaviť, že by som mal mať niečo menšie. Nevýhoda malého objemu je, že sa musí stále točiť na maximum, aby to išlo (= udržalo krok s premávkou).
A tiež malé kolesá - niekomu vyhovujú, inému menej. V každom prípade malé kolesa = obratný skúter, ale menej stabilný pri vyšších rýchlostiach.

Ale každému vyhovuje niečo iné :). Možno nejaké Vespa 125 sa rozmermi viac približuje k menším skútrom a stále je tam výkon 125 ccm motora.