Royal Enfield Meteor 350 (2021)

Vlastník Hyacint
Vloženo 3.1.2022
Aktualizováno 3.1.2022

Vloženo: 14.08.2023, Uskutečněno: 10.08.2023, Zhlédnuto: 35x

Za cíl cesty jsem si zvolil Růžový palouček u obce Újezdec. Jedná se o památné místo, kde se dle pověsti, čeští bratři naposledy loučili z vlastí před svým odchodem do ciziny. Památník českých bratří byl postaven v roce 1921 dle návrhu architekta Aloise Meteláka. Památník je obklopen parkem, který je osázen růžemi. Ty teď bohužel nekvetly. Ale po pořádku. První zastávka byla v Radešíně, kde je u zámku kaplička Panny Marie Lurdské z roku 1884. Postavena byla jako vyjádření díků za uzdravení těžce nemocného pána statku Bedřicha Duré. V Novém Městě na Moravě jsem se zastavil na náměstí u zámku. V roce 1589 jej nechal postavit Vilém Dubský z Třebomyslic. Dnešní podoba zámku v duchu novorenesance je z r.1874.
V Borové jsem si vyfotil budovu bývalé sokolovny. Se sokolovnami jsem se při cestě střetl ještě několikrát.
V Proseči - Paseky je pomník vůdcům místního odboje - generálu Josefu Svatoňovi a kapitánu Eduardu Soškovi. V roce 1944 zde byli zastřeleni při střetu s gestapem.
V Proseči jsem potkal další sokolovnu. Byla postavena v roce 1921. Už je ale také už jen bývalá. Nyní je to Městské společenské kulturní centrum Proseč.
V Makově jsem konečně narazil na sokolovnu, která je stále v provozu. Je z roku 1936, nyní je opravená a slouží i pro potřeby ochotnického divadla. Odtud jsem jel na zmíněný Růžový palouček a potom do Litomyšle. Tady jsem si prohlédl dvě vily. První byla vila Týnča, kterou si nechal v roce 1906 postavit Otakar Karlík dle projektu místního stavitele Antonína Beby. Druhou byla vila Josefa Kremla (vila Gracie). Nejúspěšnější litomyšlský stavitel Josef Kreml si ji vystavěl pro sebe dle vlastního projektu v roce 1902. Po roce 1951 se stala vila sídlem STB a následně Okresní vojenské správy. Po roce 2008 se započalo s adaptací na zdravotnické a wellness centrum.
V obci Čistá jsem se podíval na sochu Zběhlíka od sochaře Michala Olšiaka. Stojí u penzionu U Zběhlíka.
V Květné jsem si vyfotil kostel sv.Vavřince z přelomu 19 a 20.stol.
V lese u obce Jedlová je kaple Panny Marie Sněžné z konce 18.stol. Kaple je to jediné co zde zbylo z bývalých lázní Balda. Za obcí Bystré jsem si zajel k bývalé vápence.
Poslední zastávkou byla Závojského vila v Doubravníku. Vilu si nechal postavit Felix Závojský v roce 1912 v secesním stylu. Nyní je v ní zřízen památník akademika Koldy.

Maršal_Malinovskij (12) napsal 16.08.2023 v 11:53

Pěkná trasa a fotky

S-fogy (8) napsal 15.08.2023 v 07:17

Velká paráda .Krásná fota a výborný popis. .Ať se daří!

SLAY (823) napsal 15.08.2023 v 07:01

pěknej trip

• Most přes Labe ve Valech

Již dlouho jsem se chtěl podívat na provizorní most přes Labe typu Bailey Brigde, který zde byl postaven po 2.svět. válce. Než jsem stačil cestu uskutečnit, tak most zbourali a v roce 2020 postavili most nový. Tak jsem v

Vloženo: 02.05.2024
    Uskutečněno: 28.04.2024
  • Kamenný most u Chlebova

Za cíl výletu jsem si vybral kamenný most přes Dírenský potok u Chlebova. Most byl postaven v pol.16.stol. na bývalé poštovní cestě z Prahy do Vídně. Ale než jsem se tam dostal, tak první zastávka byla u kamenného rozces

Vloženo: 15.04.2024
    Uskutečněno: 13.04.2024
  • Památky na prostějovské podnikatele

Zajel jsem do Prostějova pátrat po památkách, které by připomínaly některé význačné zdejší podnikatele, kteří začali svoji kariéru budovat na přelomu 19. a 20.století. Začal jsem u Františka Wichterleho, který byl zak

Vloženo: 11.04.2024
    Uskutečněno: 07.04.2024