Moto Guzzi Breva 750 (2003)

Vlastník _vitek
Vloženo 24.4.2021
Aktualizováno 24.4.2021

Vloženo: 25.03.2022, Uskutečněno: 25.03.2022, Zhlédnuto: 41x

O co jde:
Startus interruptus je nechvalně známý konstrukční problém u řady Guzzin. Na internetu se dá najít spoustu návodů a doporučení. Řešení je levné a stojí za to tento malý "hack" udělat. Na mojí Brevce se Startus interruptus projevoval čas od času, hlavně když jsem měl trochu vybitou baterku.

Jak se projevuje:
Otočím klíčkem, zmáčknu starter a... ... nic. Jen kliknutí relátka pod sedlem. Přístrojovka zůstává svítit, ale motorka nenastartuje.

Moje řešení:
Existuje více způsobů jak tuto bolístku vyřešit. V principu jde o bypass, kdy napojujeme spínané napětí relé přímo na baterku místo původní trasy.

Některá řešení jsou invazivní (tj. ucvaknutí původního kabelu bez možnosti vrátit vše do původního stavu). Já jsem spíš příznivce neinvazivních postupů, které mi umožní vrátit vše do původního stavu. Zároveň jsem líný a tak jsem zvolil postup odpojení původního kabelu z relé a jeho nahrazení (včetně konektoru) novým, který je napojen na baterku.

Podle schématu jde o relé č. 36 (dle schématu elektriky, které najdete na webu). Pozná se podle barevné kombinace kabelů (červený, fialový/růžový, červeno-žlutý a červeno-oranžový nebo tak nějak). Moje relé bylo to úplně vzadu (vpravo, pří pohledu od baterky). Nemusí to ale tak být vždy, tak je lepší se orientovat podle barvy kabelů.

Je potřeba odpojit červený kabel a nahradit jej novým "bypassem" napojeným přímo na baterku (samořejmě přes pojistku).

Ten původní pak stačí důkladně zaizolovat a nechat být (třeba se někdy bude ještě hodit). Já jsem ho nejprve obalil smršťovací bužírkou a tu ještě omotal elektrikářskou izolačkou.

Připojené dokumentační fotky jsou snad dostatečně vypovídající.

Celkové náklady byly asi 50 Kč a trochu cínu. Pojistkovvé pouzdro i s napojenými kabely se, stejně jako konektory, dá koupit v obchodech s elektrosoučástkami. Montáž je práce tak na 15 minut i s tím pájením.

• Přípravy na sezónu 2022

Po obligátním Přípravy na sezónu 2022 pro mě začaly už začátkem prosince loňského roku. Po upgradu pružin na předku jsem se rozhodl, že Brevka dostane od Ježíška nové zadní tlumiče. Jejich upgrade jsem si naplánova

Typ: Údržba
    Vloženo: 13.03.2022
    Uskutečněno: 20.03.2022
  • Shrnutí sezóny 2021

Trochu to tu zanedbávám, a nemůže za to jen covid-19. Za uplynulou sezónu jsem najel necelých 5000 km okolo komína. Bohužel se nám s kamarády nepodařilo realizovat plánovaný výlet do Švýcarska a kvůli odložení oslav jsem

Vloženo: 13.03.2022
    Uskutečněno: 01.12.2021