Suzuki XF 650 Freewind (1997)

Vlastník NoBike-NoLife
Vloženo 23.11.2020
Aktualizováno 23.11.2020

Tak trochu neprávem neznámé enduro.

První dojmy - Není to žádný trhač asfaltu, ani závoďák, ale myslím, že ten motor je výkonem k té motorce akorát. Freewind je především motorka s velkým „srandaefektem“, na který si užijete dost zábavy, je to univerzál do terénu, ale s cestováním taky nemá problém. Takže tuto motorku mohu jen doporučit. Je to spolehlivá a dobrá mašina.

Freewind se mi dostal do ruky náhodou. Nikdy předtím sem ho neviděl, ani ho neznal. Design pro mě nemastnej, neslanej. Asi přesně ta motorka, za kterou se nikdo neotočí, výkonem neoslní, nikoho nezaujme, na srazu jí můžete nechat stát i s klíčkama uprostřed a ráno jí tam stejně najdete. Takhle bych charakterizoval své první dojmy, dokud jsem se na něm párkrát nesvezl. Pak sem všechny tyto názory vzal zpět.
Dostal se mi do ruky pěkně zřízenej. Kapoty popraskané, šrámy všude, řetězovka viděla olej naposledy asi ještě při výrobě. Nefungoval ukazatel neutrálu, ani náhon tachometru, z motoru prolínal olej, ale cena to vše vyvážila, nakonec pojízdnej byl a byl na tom i slušnej laďák. To sem si stejně řekl, že pude z domu, jen co to dám trochu do kupy. Při údržbě mě potkala nemilá překvapení - při vypouštění oleje z vany vytekl olej ještě z druhohor a hned za ním vypadly šroubky s kolíkem, původní olejový filtr byl nasazen obráceně (ano, otvorem pro kanálek směrem ven) a různé další věci, původní majitel musel být opravdu motorkář tělem i duší.
Když vám vypadnou šroubky z olejové vany, nevěstí to nic dobrého. Naštěstí existuje fórum majitelů Freewind.cz, kterým patří touto cestou všem velký dík. Tyto závady jsou zde velmi dobře popsány a zdaleka nejsem jediný, komu se to stalo, je to vlastně klasická a běžná závada Freewinda. Bylo to rozpadlé čidlo neutrálu, což vysvětluje, proč taky ukazatel nefungoval. Dále se mi osvědčila také oprava nefunkčního náhonu tachometru vystřiženou platební kartou a tacho teď ukazuje rychlost přesně po 1 km/h. Takže ještě jednou velké veřejné díky všem za funkční návody.
Takže po údržbě jsem se na něm pak ze zvědavosti svezl, pak znovu, pak zase znovu…a najednou sem na něm jezdil pořád.
Z toho otloukánka, co měl jít okamžitě z domu, se nakonec stal velmi dobrý parťák vedle Bandita 1200 a tu péči mi teď vrací, postupně ho dávám do slušného stavu.

Petr7474
Petr7474 napsal 26.11.20 v 15:23 9b.

Fotky na nic.
Ale motorka i popis nejsou vůbec špatné. Bude fajn, když se podělíš o další zkušenosti později.

NoBike-NoLife
NoBike-NoLife napsal 26.11.20 v 12:19

Tak já hlavně budu rád, když ten článek někomu pomůže třeba při výběru týhle motorky, nebo při řešení uvedených závad, fotkama body nehoním a myslím, že na fotky oprýskaného Freewinda není ani moc lidí zvědavých, tak proto...

Agony
Agony napsal 26.11.20 v 11:41 2b.

Dost naprd fotky, ne?