Yamaha FZ1 Fazer (2007)

Vlastník Piwell
Vloženo 13.8.2020
Aktualizováno 9.2.2022

Fejzr II. Po FZS1000 Fazer, kterého jsem měl skoro 6 let a vlastně téměř maximálně vyhovoval, to byla prostě evoluce, jiná volba ani nebyla možná. Dlouho jsem říkal, že FZ1 za FZS1000 nevyměním, ale nakonec se tak poměrně zlomově stalo.

První dojmy - Vše, co jsem měl o těchto 2 generacích načteno a jednu jsem dobře znal, je zkrátka pravda - FZ1 oproti FZS1000 vážně jede znatelně méně odspodu, do asi 5000 ot. Od těch 5000 ot. je ale zase vzteklejší a ostřejší (má jakoby 2 módy). Celkově se motor chová prostě jinak. Stejně jako rám a podvozek.

Motorku bych doporučil pro - pro mě

Doplňky na motorce - kvaltometr GiPro, výfuk Leo Vince, stavitelné páčky Titax, tur. plexi or. Yamaha + deflektor MRA, boční kufry Kappa, topcase Givi Maxia 3, centrální stojan, padáky Barracuda, klín pod motorem, 12V zásuvka, navigace atp.

Má lépe fungující kapotáž, lze jet rychleji víceméně s vyšším komfortem. Jinak je ale sportovněji laděný. To jsem právě chtěl. FZS už mi nakonec připadal moc cestovní, chtěl jsem něco malinko akčnějšího. Na FZS jsem měl vyzkoušené, že nebyl problém 7 dní 10 - 12 hodin denně, což u FZ1 jsem zatím neměl možnost zkusit, ale tuším, že nebude na štreky už tak komfortní. Nicméně prozatimních 3500 km po ČR mě zatím přesvědčilo, že to je pořád obstojně pohodlná motorka a vlastně mi dělené a znatelně tvrdší sedačky připadají o dost lepší. Na můj vkus a současné požadavky si myslím, že jsem chtěl přesně tenhle mix sportu a komfortu. Podvozek i rám je tužší a to poměrně znatelně. Mě k celkové stabilitě pomáhá ještě tlumič řízení, který můžu jen doporučit. Laďák Leo Vince má pěkný zvuk, je to slušný bručoun, někdy nasadím originál s EXUPem abych poznal rozdíl v krouťáku do těch 5000 ot. (bohužel je o 7 kg težší než LV). Jsou znát delší rychlosti.

Jinak motorka v pěkném stavu, jak technicky, tak opticky. Solidně cestovně vybavená a má všechno, co chci a požaduji.

Martyjar
Martyjar napsal 16.03.24 v 10:38

Fz1 vlastním 4 roky a naprostá spokojenost.

Piwell
Piwell napsal 14.09.20 v 20:33

Čímž FZS1000 nehaním, byl jsem s ní do poslední chvíle v podstatě maximálně spokojen (a není to tím, že bych neměl srovnání). Spíš jsou tyhle dvě generace prostě opravdu dost rozdílné než by se na první pohled zdálo.

Piwell
Piwell napsal 14.09.20 v 20:30

@Omar_Bomba: Takhle - já tu motorku už s nasazeným Leo Vince koupil, origo výfuk s exupem si hoví na skříni. Pro zajímavost bych to rád projel s origo výfukem, ale stejně tuším, že na motorce nezůstane, zaprvé kvůli zvuku, zadruhé kvůli hmotnosti a za třetí asi i kvůli tomu vzhledu. FZS 1000 měl prostě spodek takový "šťavnatější", měl jsem pryč tu eko-kravinu (pair system bo jaxe to jmenuje u Yamahy) a měl jsem provedenou vacuum hose mod - propojky na přírubách mezi 1. - 4. a 2.-3. válcem. Někdo to tak odměřoval a kolem 3500 - 4000 ot. byl nárůst údajně 8 Nm. Za sebe musím přiznat, že třeba za deště ve městě mi byla síla odspodu FZS1000 až nepříjemná, tady se mi FZ1 líbí víc. FZS ale umělo od volnoběhu bez remcání s plnou vervou vypálit jak dělová koule, FZ1 je prostě umírněná. Ale jak píšu - exup tam teď nemám a ten tam právě kvůli tomu je. Od těch 5000 ot. nahoru je FZ1 za mě ve všem znatelně lepší. Když na ní pořádně tlačíš, pořád dělá přesně to, co chceš, s naprostou jistotou. Ta hliníková pátěř a USD vidle jsou šílený pokrok, stabilita podvozku (předek po repasi a navíc s tím tlumičem řízení) je příkladná. Rychlé táhlé zatačky jsou jak po kolejích, FZS se už prostě vlnila a kroutila.

Omar_Bomba
Omar_Bomba napsal 14.09.20 v 16:54 10b.

Pěkná díky za porovnání. Sám teď přemýšlím, za co bych vyměnil FZS a jeden z kandidátů je i FZ1, ale počkám až dostavím barák, stejně teď najezdím velké prd...
Nechybí ti ten lepší spodek z FZS? Jinak chápu, že ten hnusný originální výfuk musel dole

Paulano
Paulano napsal 20.08.20 v 07:50 10b.

Dobrá volba, za mě super stroj!