Yamaha XS 400 (1979)

Vlastník zula12
Vloženo 20.2.2016
Aktualizováno 5.7.2018

Další nový člen do rodiny pre mojho brata.

První dojmy - Najprv sa brat nevedel dočkať, kedy ju konečne privezú, ked som ju rozbalil z fólie nebol som veľmi nadšený, keď som zistil, že nieje až v takom dobrom stave ako to vyzeralo na fotkách, vedel som že bola padnutá na obidve strany, ale nečakal som až toľko hrzde.

Brat ju chcel, koli tomu, že si ju chce celú prestavať na bratstyle, ale tiež ju nečakal v takom stave. Predná brzda bola zaseknutá a nedá sa už opraviť, skúšali sme už všetko, ale brzdový piestík sa nedá vytiahnuť, takže bude treba zohnať niečo funkčné. Stupačka na pravej strane bola asi pri páde odlomená, lebo je nahradená nejakou inou, kvoli ktorej sa nedá používať zadná brzda, takže to treba tiež vymeniť. Nádrž je dosť ohnutá, ale dá sa to opraviť. Báli sme sa ako na tom bude motor, po vyčistení nádrže, výmene vzduchových filtrov,skontrolovaní všetkých skrutkových spojov, namontovaní prednej brzdy, opravení zadnej pneumatiky a skontrolovaní oleja, prišiel prvý štart. Motorka, na to ako vyzerá, chytila na prvé nakopnutie, motor si pekne pradie bez nejakých, čudných zvukov. Karburátori boli už vyčistené a nastavené. Dalšia vec, ktorej sme sa obávali, bolo to, či nieje náhodou ohnutý rám, naštastie je všetko v poriadku, motorka jazdí ako má.

1/2017
...tak, kedže počas roka 2016 nebolo na prerábku veľa času a trebalo zohnať chýbajúce diely, začalo sa až nedávno.
V lete sme naštastie zohnali všetky diely, ktoré na motorke chýbali, hlavne, držiak pravej stupačky, pedál zadnej brzdy, tiahlo zadnej brzdy, strmeň prednej brzdy a prepákovanie, bez ktorého sa nedalo dobre radiť, to boli asi najdôležitejšie diely bez ktorých, by motorka nebola pojazdná.
Hlavným cieľom bolo motorku spojazdniť, tak aby prešla bez problémov cez STK, na výzore motorky nám už veľmi nezáležalo, lebo brat chcel čím skôr jazdiť a o výzor sa postaráme cez zimu, to sa však nepodarilo, lebo kým sa zohnali všetky diely bola už jeseň, preto som brata presvedčil, aby motorku zbytočne neprihlasoval, že ju už kompletne prerobíme,zrenovujeme a až potom v jari ju prihlásime.
Prvá vec po spojazdnení moto, ktorú trebalo opraviť, bola nenormálne preliačená nádrž na niekoľkých miestach, hlave na pravej strane, chcel som aby mi to niekto opravil, ale nikto mi to nechcel opraviť, aj keď som im povedal, že to nepotrebujem aby to bolo dokonalé,ˇže ajtak sa to bude striekať nanovo, nikto sa do toho veľmi nehrnul a všetci mi len opakovali, že je to hrubý plech.
Ja som to potreboval vytiahnuť koľko sa to dá, aby som tam nemusel dávať centimetrovú vrstvu tmelu. Nakoniec som si to opravil sám, vyrobil som si nejaké prípravky, ktorými som to cez viečko nádrže zvnútra vytlačil koľko to šlo. Teraz to kľudne môžem pretmeliť.
Potom sa už začalo rozoberať, najprv cela predná časť, potom zadná, nové diely sa medzitým nakúpili a stačilo ich namontovať, ale najprv trebalo vyrobiť nové držiaky na svetlo a budík. Vyrobil som držiaky a namontoval svetlo, budík, smerovky a nové riaditká, všetky káble som provízorne pozapájal a vyskúšal či všetko funguje, niektoré káble bude treba predĺžiť, niektoré skrátiť.
Dalšou fázou bola úprava zadnej časti sedla, počítal som s tým, že to nebude problém dať si ohnúť trubku na presný oblúk, ktorý som tam potreboval, ale bohužiaľ v našom okolí nieje nikto, kto by to vedel tak presne urobiť, nakoniec sa niekto našiel, ale ajtak to nedokázal ohnúť na rozmer, ktorý som potreboval, urobil mi to, ale vnútorný priemer toho U bol 35cm a ja som to potreboval na 20,5 cm, povedal, že to nevie urobiť menšie, nakoniec som si to ajtak zobral, nebol som s tým spokojný, ale bolo to grátis. Cestou domou ma napadlo, že to rozrežem v strede, urobím si šáblónu na tých 20,5cm ako potrebujem a potom tie časti zvarím dokopy, bál som sa, že to bude veľmi špicaté, ale nakoniec to vyšlo perfektne, bratovi sa to páčilo, tak sme to nechali tak, asi to aj vyzerá lepšie ako oblúk. Zadná časť rámu sa odrezala asi 1cm za uchytením tlmičou a nasadil sa nový vyrobený kus, sadlo to tam perfektne, ešte sa to dobrúsilo a zarovnalo, aby to presne rovno sedelo a mohlo sa to privariť. Po privarení sme ešte zadok ohli smerom hore, aby sedadlo nebolo ako rovná doska. To je zatiaľ všetko, čo sa za pár dní na motorke urobilo.

6/2017
...kedže brat mal nehodu na mojej motorke, nemal som náladu ani na jeho motorku, takže sa veľmi na nej nerobilo, je na nej ešte dosť práce, ale do konca augusta, by som to chcel stihnúť dokončiť.
Počas voľna a nálady, som sem tam niečo urobil, doteraz som stihol vyrobiť krabičku pod sedlo, v ktorej je umiestnená spínacia skrinka a všetko ostatné čo bolo primontované na boxe pre baterku. Novú menšiu krabičku, pre menšiu baterku, ktorá bude umiestnená pod zadnou kyvnou vidlicou, namiesto hlavného stojana, kompletne som prerobil celú elektriku, ktorá je skrytá pod nádržou a v krabičke pod sedlom, vyrobilm som aj nové uchytenia výfukov, ktoré treba ešťe privariť. To je asi zatiaľ všetko.
...ešte ma čaká výroba sedla, uchytenia menšej baterky, držiaka špzky, zadného blatníka a bočného stojana.
Potom to už bude treba všetko rozobrať, vyčistiť, opieskovať, nalakovať a všetko znovu poskladať.

8/2017
...tak moto je skoro dokončené v pojazdnom stave, všetko funguje ako má, motorku treba už len rozobrať a nanovo nalakovať, očalúniť sedadlo a potom to všetko naspať poskladať. Základ je konečne hotový, do dokončenie to už nieje veľa práce, no dúfam, že to do konca augusta to stihnem, alebo aspoň do gentlemansride, no uvidím ako sa mi bude chcieť...:D :D.

6/2018
...tak, motorka sa minulý rok nestihla dokončiť, nebol nejak čas. V zime sme sa ešte boli pozrieť v Prahe na Bohemian Custom Bike. Na výstave sme videli nejaké zaujímavé veci, tak sa brat rozhodol pre dalšie, menšie zmeny na motorke. Prvá zmena sa týkala tlmičov výfukov, rozhodol sa, že si ich vyrobí sám, kúpili sme nerezové rúry o priemere 50mm, narezali na 3 časti a zvarili to dokopy, na koniec výfuku sa vložila 15cm tlmiaca vložka a prinitovala sa. Druhá zmena bola uchytenie ŠPZky, vymýšlali sme to predtým, či to bude na blatníku, alebo na boku motorky, nakoniec sme vyrobili držiak, ktorý je upevnený na boku motorky a precházda až za koleso do jeho polovice výšky. to by bolo všetko z úprav.
Po dokončení posledných úprav, sme sa pustili do opravy nádrže, najprv sa odstránil starý lak, druhý krok, bolo ,ešte vyskúšať čo najviac vytiahnuť všetky preliačiny, čo sa aj celkom podarilo. Potom nasledovalo tmelenie a striekanie základnej farby, po prvej vrstve sa ukázalo, že to ešte nieje dokonale rovné, tak sa postup opakoval, až kým som s tým, nebol spokojný. Trošku nám to trvalo, ale robili som to prvý krát. Keď bola nádrž konečne pekná, rovná tak sa odložila bokom, lebo brat ešte nebol rozhodnutý, akú bude mať farbu, nevedel ani, či to budeme striekať my doma, alebo to niekde odnesieme. Nakoniec sa rozhodol, že ostane červená, ako bola povodne a skúsime si to nastriekať doma. Tak sme kúpili červený odtieň blood red a číri najlesklejší, lak aký mali v ponuke. Podmienky na lakovanie doma neboli veľmi dobré, ale skúsili sme to, nakoniec to vyzerá celkom dobre, nieje to úplne dokonalé, lebo do laku popadali nejaké zrnká prachu, ale na tie podmienky, si myslím, že je to celkom dobré, aj keď to mohlo byť aj lepšie :D Pridám aj nejakú detailnejšiu fotku nádrže, tam to možete vidieť, ako to vyzerá.
Ďalším krokom bolo rozoberanie motorky, za nejaké dve hodinky bola motorka kompletne rozobratá a pripravená na pieskovanie. Rám, kolesá a všetky držiaky sa odniesli opieskovať a hneď aj nalakovať čiernou práškovou farbou. Medzitým sme sa pustili do prípravy motora na lakovanie, motor sme chceli tiež nalakovať na čierno, najprv sa poriadne odmastnil, potom sme ho ešte opieskovali sodou bikarbónou, aby ostal pekne hladký, prebrúsil sa, zase sa odmastnil a nasledovalo lakovanie. Použila sa odolná čierna polyuretánova farba v troch vrstvách, lakovali sme to tiež doma. Myslím si, že sa to podarilo a motor vyzerá perfektne. Celý motor je čierny, jediné čo na motore ostalo strieborné je kryt štartéra a kryt alternátora, ktoré sa ešte doleštili. Na motore sa ešte vymenili všetky staré skrutky za nové nerezové a tiež sa ešte trošku doleštili.
Ďalší krok bolo nalakovať zvyšok dielov, ktoré sa neposielali na pieskovanie a práškovanie, boli to krabičky na baterku a ellektriku pod sedadlo, predná vidlica a obidve okuliare vidlice, držiak predného brzdového strmeňa, obidve vypínače z riadítok, páka zadnej brzdy, držiaky stupačiek, držiak predného svetla a držiak budíka, toto všetko dostalo tiež, lesklú, odolnú polyuretanovú čiernu farbu.
Asi o týždeň dorazil aj rám a kolesá, ako prvú vec, sme namontovali zadnú vidlicu a zadné tlmiče, potom sme vložili motor do rámu, prinitoval sa nspať štítok a vymenili sa misky ložisiek v krku. Ďalej sa namontovali spodné okuliare, krabička elektriky, zadné stupačky a smerovky, to sa urobilo v jeden deň. Ďalší deň dorazili aj nové ložiská do obidvoch kolies a nová reťazová sada, tak sa hneď vymenili a obuli sme aj pneumatiky, namontoval sa predný kotúč, nová rozeta a skompletizovalo sa cele zadné koleso. Zabalili sa do fólie a odložili zatiaľ bokom.
Asi o týždeň, keď bolo zase trochu času, začali sa montovať aj ostatné diely, predná vidlica, svetlá, riadítka , páčky, smerovky, stupačky, kolesá, vypínače...atď. Niekedy cez víkend v sobotu, som pozapájal elektriku, vymenil sviečkové káble a fajky,olej, filter, namontoval karburátori, prednú brzdu,nádrž, výfuky a nalepil penu na sedadlo, aby sa mohla konať prvá skúšobná jazda. Motrka naštartovala bez problémov, aj prvá jazda prebehla bez problémov. Bude treba ešte doladiť otáčky a zosynchronizovať karburátori a všetko ešte raz prejsť a podoťahovať. Posledná vec, ktorú trebalo urobiť, bolo čalúnenie sadadla, rozhodlo sa, že sedadlo bude čierne, prešívané červenou niťou, diamantovým vzorom, tak sme to odniesli známemu, ktorému to trvalo 2 týždne, keďže tiež nemá na to veľmi čas, ale výsledok stojí za to, a tá cena nemá konkurenciu. Ako posledné sa namontovalo sedadlo, zadný blatník, zadné svetlo, držiak ŠPZky a nalepila sa nálepka na nádrž. Motorka bola, konečne hotová.
Brat sa konečne mohol objednať na STK a KO, keďže motorka nebola doteraz prihlásená. Trochu sme sa báli úprav na motorke, či to prejde cez KO, ale naštastie bolo všetko v poriadku, STK potom už prebehla bez problémov, motorka funguje, ako má, tak som sa toho vobec nebál. Strávil tam 5 hodín, ale má to zasebou. Další deň bol na obvodnom úrade dopravy podať žiadosť o typové schválenie dovezeného vozidla a teraz čaká na rozhodnutie, ktoré by malo byť hotové do siedmich dní. Ak to schvália, posledným krokom bode prihlásenie na policií, kde dostane konečne značku..

Klose
Klose napsal 20.02.16 000 18:57 10b.

p.epanica
p.epanica napsal 20.02.16 000 18:09 10b.

XS ... to můžu.

Saxn
Saxn napsal 20.02.16 000 15:41 10b.