Honda VT 750C Shadow (2010)

Vlastník SlimM
Vloženo 11.4.2016
Aktualizováno 20.7.2020

Vloženo: 19.06.2022, Uskutečněno: 12.06.2022, Stav tachometru: 116941 km, Zhlédnuto: 17x

11. a 12.6. 2022
514 km

Sobota
Když mě zaujme nějaké zajímavé místo, kam bychom mohli zajet na motorce, udělám si odkaz do mapy. Už jich tam mám celou řadu. Jedním z nich je i Smyslová zahrada s jeskyní Blanických rytířů u Kunštátu. Je to od nás pěkný kus cesty, takže výlet s přenocováním v kempu.

S odjezdem nijak nespěcháme. Cesta nám zabere kousek přes čtyři hodiny. To i se zastávkami do večera hravě zvládneme.
První, neplánovanou máme u Podměstského mlýna u Jílového. Když jsme tudy naposledy jeli, zaujala nás bílá socha nahé ženy, umístěná na terase nějakého domu. Ukázalo se, že jde o pizzerii, kterou včera otevřeli a vnadná socha je očividně dobře fungující poutač. Bohužel se k ní nedá dostat… Na jídlo je ještě brzy, tak snad jindy.
Ve Vlašimi tankujeme a svačíme. Nedlouho potom nás čeká hlavní bod dnešní trasy: Včelí svět v Hulicích. V budově bývalé školy je expozice zaměřená na život včel. Kromě nových poznatků si ještě odvážíme zajímavou knížku a sklenici pastovaného medu.

Okolí Sázavy (kterou několikrát přejíždíme) známe z minulosti. Před pár lety jsme ji celou „sjeli“ na motorce. Po přejezdu Moravské historické hranice se dostáváme do neprobádaných končin. Například jsme neznali Hornosvrateckou vrchovinu, která nás překvapila docela vysokými a příkrými kopci s lesy a pastvinami.

Kemp, který jsem vybral pro dnešní noc, je na břehu vodní nádrže Letovice. Stanovou louku máme jen pro sebe. Několik mobilheimů a přívěsů stojí v jiné části kempu. Na večeři jdeme do místní hospůdky. U vedlejšího stolu sedí dva muzikanti s kytarou a mandolínou. Hrají písničky, které známe. Kačka se osmělila a vyndala foukačku. O chvíli později dostávám do ruky kytaru. Večeře tak plynule přešla v noční jam-session.

Neděle
Nemůžu říct, že bychom měli naspáno do zásoby. Jen doufám, že nás zčásti probdělá noc nedostane na silnici do problémů!
Po skromné snídani a zabalení věcí se vydáváme do Smyslové zahrady. Tento areál vznikl kolem dnes již neexistující sochy T. G. Masaryka, která byla v době dokončení (1928) nevětší sochou svého druhu v Evropě. Její tvůrce, samouk Stanislav Rolínek ji vytvořil s vydatnou pomocí třiceti dělníků, za necelých pět měsíců! Rolínkův mecenáš František Burian nechal ještě poblíž sochy vyhloubit symbolickou jeskyni Blanických rytířů, kterou střeží český lev. V areálu je také k vidění Burianova rozhledna a spousta krásných keramických soch a plastik ze současnosti. Návštěvu tohoto komplexu určitě doporučujeme.

Na cestě domů máme jen několik málo zastávek. Na břehu rybníka Sivák cestou z Jihlavy do Pelhřimova si dopřáváme oddech na dece ve stínu stromů. Musíme doplnit energii, které se nám po uplynulé noci zoufale nedostává! Další významnější zastavení máme u Načeradce, kde silnici přetíná křížová cesta s třešňovou alejí. Zdejší odrůda sice dozrála někdy před týdnem, ale pár hezkých plodů jde ještě natrhat. Naposledy před Prahou zastavujeme na Rabyňské vyhlídce nad Slapskou přehradou.

Aby nezůstala nezodpovězená otázka z předešlého zápisu: sněhuláka jsme objevili v Neveklově u hřbitova. Neroztaje. Je celý plyšový…

elvis78 (140) napsal 20.06.2022 v 15:16

To džemování muselo bejt paráda, já už moc nedžemuju ale chystám se na to
Pěkná cesta

Metal_Heart (6) napsal 20.06.2022 v 09:52

Krásný výlet, krásně napsáno, jako vždycky
V jeskyni ani v zahradě jsem nebyl, jenom naproti v hospůdce:

SlimM 20.06.2022 v 10:39

To je ovšem škoda. Prohlídka jeskyně je s výkladem a jistě stojí za návštěvu.

Guga (72) napsal 20.06.2022 v 05:56+1

Opět parádní
Díky za "vyluštění" tajenky

Hyacint (43) napsal 19.06.2022 v 23:45

Pěkný. Dobrý tip. Musím se tam taky podívat.

Maršal_Malinovskij (12) napsal 19.06.2022 v 22:33+1

Též jsme byli, zahrada smyslů a rozhledna. Jeskyni někdy příště, ale stojí to za to . Pěkné fotky.

Milan1963 (278) napsal 19.06.2022 v 22:11

zajímavý místa

SlimM 19.06.2022 v 21:12

To ano.

• Mykoprůzkum

1.7.2023 366 km Jak už jsem se párkrát zmínil, moje žena a věrný batůžek Kačka je vášnivá mykoložka. Na větší sběr hub sice nemá cenu jezdit na motorce, ale na průzkum terénu (abychom na podzim věděli kam vyrazit) t

Vloženo: 01.10.2023
    Uskutečněno: 01.07.2023
    Tachometr: 121910km
  • Všednodenní odpoledne

12.6.2023 138 km Celou loňskou sezónu jsme kvůli uzavírce nenavštívili Břežanské údolí. Na sklonku roku ho znovu otevřeli. Když jsem dnes přišel z práce dříve než obvykle, uzrála mi v hlavě myšlenka, že bychom mohli

Vloženo: 03.07.2023
    Uskutečněno: 12.06.2023
  • Na chalupu

20.5.2023 288 km Sobotní výlet na chalupu s tvarohovými koblížky a moučnými červy tam a čerstvými vejci zpět.

Vloženo: 08.06.2023
    Uskutečněno: 20.05.2023