Honda VT 750C Shadow (2010)

Vlastník SlimM
Vloženo 11.4.2016
Aktualizováno 20.7.2020

Houbová extáze a motorkář v nesnázích

Vloženo: 09.09.2021, Uskutečněno: 04.09.2021, Stav tachometru: 114460 km, Zhlédnuto: 15x

4.9.2021
369 km

Dnešní motovýlet nezačal zrovna slavně. Když jsem batůžek vyzvedal před domem, nechtěla Šedivka nastartovat! Dva následující marné pokusy o roztlačení nám k náladě nepřidaly. Pomalu už se loučíme s dnešní cestou, když při dalším zmáčknutí tlačítka startéru motor poslušně naskočil, jako by se nic nedělo. Možná už bude potřeba vyměnit baterii. Snad to byla poslední nepříjemnost dnešního dne…

Silnice 605 nás vede z Prahy až na předměstí Plzně. Na téhle cestě děláme jen jednu krátkou, zdravotní přestávku, v lese u Holoubkova, kterou Kačka hned využívá na mykologický průzkum. Po pár minutách se vrací s kozákem v rukách! Další, tentokrát obědovou zastávku máme v Dobřanech. Zbytek cesty do Českého lesa už jedeme víceméně bez zastávek.

Doma jsme si v mapách našli místo, kde by se mohlo dobře houbařit. Když jsme na něj dorazili, Kačka bere plátěné tašky a mizí v lese. Já odpočívám na lavičce u bývalé hájovny Rendezvous. Přestože jedna hodina není na houbaření zrovna moc, přinesla Kačka moc pěknou směs různých druhů hub, v dobrém množství na zavaření, nebo sušení.

Končící léto ale nejsou jen houby. Při zpáteční cestě jsem si za Planou všiml zralých švestek. Lezu na strom a sbírám do tašky. Tuším, že zítra budou švestkové knedlíky a pozítří koláč!

Pro příznivce zatáček mám jeden tip: silnice 201 z Plané do Konstantinových Lázní. Není to sice dlouhý úsek, ale potěší. Škoda jen, že je zrovna část vozovky v rekonstrukci.

Na konci jednoho lesního úseku dostávám zezadu signál, že mám okamžitě zastavit.
„Myslím, že jsem viděla kotrče!“ povídá vzrušeně Kačka, bere nůž a vrací se do lesa.
Pro nezasvěcené: kotrč kadeřavý je výtečná chorošovitá houba s výrazným aroma, rostoucí převážně na kořenech borovic. Jeho nález bývá výhrou v loterii, protože jedna plodnice může mít i několik kilogramů. …a to je zrovna dnešní případ! Za pár minut se moje drahá polovička vrací s úsměvem od ucha k uchu a nádherným, zdravým kotrčem v rukách. Sotva se vešel do kufru, jak je velký!

O kus dál, za táhlou zatáčkou před vesnicí Trojany, vidíme ve škarpě chlapíka v maskáčové bundě s helmou na hlavě, jak stojí nad položenou „kývačkou“ a zběsile na nás mává. Zastavuji. Z docela útržkovitého a zmateného vyprávění jsme pochopili, že na něj při předjíždění zahoukalo auto, lekl se a sjel z půl druhého metru vysokého svahu. Natloukl si přitom rameno a nohu a lehce pošramotil motorku. Neví, jestli bude pojízdná a má strach, že až se to doma dozví, tak dojezdil i on. Naštěstí o pár stovek metrů dál bydlí jeho kamarád, který snad pomůže. Beru tedy nešťastníka na motorku a jedeme za ním. Kačka čeká ve škarpě. S kamarádem domlouváme, že zkusíme motorku dotlačit k němu domů. Nebylo to ale nutné. Jen jsme trochu srovnali řídítka a po chvíli šla i našlápnout. Dřív dělali nesmrtelné motorky!
Mezitím zapadlo slunce. A to před sebou máme ještě devadesát kilometrů! Naštěstí bylo celý den příjemně teplo a ani večer není chladný. Spíš ale máme obavy, aby nám v Křivoklátských lesích pod kola nevběhlo nějaké zvíře. Koneckonců: v šeru u silnice jsme zahlédli dva kance. To je hlavní důvod, proč jsem pro úplný závěr cesty zvolil bezpečnější přesun po dálnici.

Clint. (77) napsal 14.09.2021 v 04:09

Skvělá houbařina a za pomoc nešťastníkovi palec nahoru patří stopro

elvis78 (140) napsal 12.09.2021 v 12:39

super , Kotrč vidím prvně, to je teda zvláštnost a jak chutná? Já jsem jednou na louce okousané od muflonl našel asi kilogramovou pýchavku, byla bílá jako sýr, a ta chuť, něco neskutečného

Pupi04 (42) napsal 09.09.2021 v 22:01

Nádherná cesta , jen dva malé dodatky:
V Dobřanech u hřiště mají výbornou zmrzlinu
Cestu z Konst. Lázní zkus dál na Pernarec a Město Touškov

2 reakce

SlimM
SlimM 09.09.2021 v 22:26

Díky za tipy.

Guga (72) napsal 09.09.2021 v 21:42

Nádhera veliká , už se nad těmi tvými zápisky musím opakovat

DejvGSR (52) napsal 09.09.2021 v 20:40

Ta sobota se opravdu vydařila. Já jsem dal téměř 500 km, a půl republiky . Jezdíte krásná místa. Jen tak dál.

1 reakce

SlimM
SlimM 09.09.2021 v 22:27

Děkujeme.

• Mykoprůzkum

1.7.2023 366 km Jak už jsem se párkrát zmínil, moje žena a věrný batůžek Kačka je vášnivá mykoložka. Na větší sběr hub sice nemá cenu jezdit na motorce, ale na průzkum terénu (abychom na podzim věděli kam vyrazit) t

Vloženo: 01.10.2023
    Uskutečněno: 01.07.2023
    Tachometr: 121910km
  • Všednodenní odpoledne

12.6.2023 138 km Celou loňskou sezónu jsme kvůli uzavírce nenavštívili Břežanské údolí. Na sklonku roku ho znovu otevřeli. Když jsem dnes přišel z práce dříve než obvykle, uzrála mi v hlavě myšlenka, že bychom mohli

Vloženo: 03.07.2023
    Uskutečněno: 12.06.2023
  • Na chalupu

20.5.2023 288 km Sobotní výlet na chalupu s tvarohovými koblížky a moučnými červy tam a čerstvými vejci zpět.

Vloženo: 08.06.2023
    Uskutečněno: 20.05.2023