Jawa 50/20 Pionýr (2003)

Vloženo 11.10.2011
Aktualizováno 13.12.2021

Odborný servis

Vloženo: 28.01.2014, Uskutečněno: 25.05.2013, Zhlédnuto: 12x

Když konečně počasí a další okolnosti dovolili dal jsem se do údržby a provedl zároveň několik změn. Nejprve rozdělat co se dá, očistit a připravit k opravě či nátěru. Bylo potřeba komplet obměnit ložiska kol a také obutí - vše sjeto, hlavně původně jedno hnané kolo - úplně na sra... hladký. Při tom jsem začal přemýšlet propojení na obě kola. Což se na konec podařilo pomocí navaření třech kamenů na hnací hřídel a třech kamenů na disk kola. Pak už jen spojka a bylo hotovo. Rozebiratelné proto, nevěděl jsem jak to bude zatáčet - když tak se vrátit k původnímu tedy jednomu hnanému kolu. Na štěstí to funguje docela dobře, sic předek to maličko odsazuje, ale jelikož zatížení ( dětská váha ) není velká, prdel si to odhrábne. Dál jsem sundal původní přepákování a zvolil jednodušší táhlo ( potom pak vystuženo ) a doplnil o né moc povedené vedení řadičky ( účel ale splněn - řadička na kuláku - měli tendenci ji tahat směrem k sobě a nešlo přesně řadit ). Dál opraveny závitovky na válci, natřít co se dá , připevnit kryt řetězu, výfuk doplněn o dvě drátěnky ( i tak málo ) hrozný kravál, původní poštáře sedačky ( na tkaničky ) oddělány - nový potah doplněn o suché zipy ( pokaždé sundáváme - parking venku a dost to vlhlo ), vyměnit benz. filtr, olej a dost důkladně vyčištěna palivová nádrž. Jelikož někdy jezdíme i podvečer, na podzim doplněno o přední světla ( aby byli popř. včas viděni ). Suma sumárum dost peněz, času, ale se zadařilo si myslím a až na menší provozní opravy se v pohodě jezdilo. Před zimou zakoupena garáž za 39,- , rozdělat karbec, promazat lanka, zaplavit olejem a hlavně sundat a nakonzervovat nádrž. Tak a uvidíme co přinese sezona 2014.