Blata 125 Motard (2009)

Vlastník Martic
Vloženo 11.10.2009
Aktualizováno 24.5.2012

Vloženo: 09.01.2012, Uskutečněno: 06.09.2011, Stav tachometru: 14250 km, Zhlédnuto: 6x

Při několika vyjížďkách se mi vcelku osvědčila navigace v mém mobilu Nokia E5, který vlastním od vánoc 2010. Doposud to ale mělo jednu zásadní chybu - mobil musel být při jízdě v kapse. To znamenalo každou chvíli stavět a složitě mobil vyndávat, případně ho svěřit spolujezdci. Hlasové pokyny byly přes motor v helmě špatně slyšitelné a navíc nedávají tolik informací, jako údaje zobrazené na displeji. Mimo to by se asi pěšáci divili, když by kolem projela ´´mluvící´´ motorka . Prostě, řekl jsem si, že takhle to nejde.

Zapojil jsem fantazii, vzal kus kartonu, nůžky a začal vývoj držáku na řidítka . Nejprve jsem si vystřihl papírovou šablonu a pomocí ní vyrobil polotovar z 4mm plexiskla. Spodní konec jsem nahřál a ohnul, čímž vznikl hlavní upevňovací bod pro mobil. Druhý upevňovací bod tvoří pásek suchého zipu, který zachytí mobil nahoře. Celý držák se ´´přimontuje´´ tak, že se položi na palubní přístroj a zajistí 4mi suchými zipy, což netrvá déle než minutu. Díky tomu, že je zakleslý mezi klemy řidítek, tak drží naprosto pevně. Upevnění mobilu je pak otázkou zhruba 5ti vteřin. Výhodou je, že držák není na první pohled vůbec vidět, ničemu nepřekáží, je lehký a díky svému umístění je mobil v bezpečí. Nevýhodou je, že po připevnění mobilu se zakryje displej palubního přístroje. Částečnou kompenzací je ale ukazatel okamžité rychlosti v navigaci, který navíc signalizuje překročení rychlostních limitů.

Protože akumulátor mobilu má při navigování poměrně krátkou výdrž (max asi 8 hodin), tak bylo potřeba ještě najít způsob, jak ho případně dobíjet za jízdy. To jsem vyřešil výrobou jakési ´´mobiln´´zásuvky na řídítka, do které se zapojí nabiječka. Zásuvka se přichytí na řidítka opět pomocí oblíbeného suchého zipu . Proud je sem přiveden kabelem, který se připojí do zásuvky pod sedlem (tu jsem tam nainstaloval před rokem). Řešení je to nevzhledné a spíše provizorní, nicméně, při občasném využití svůj účel splňuje. Časem třeba to nabíjení vyřeším trochu elegantněji .

Jinak, držák se mi během sezóny mnohokrát výborně osvědčil. A I když jsem ho navrhnul jako oddělávací, tak jsem si ho oblíbil natolik, že ho téměř nesundávám .

Samotná navigace obsažená v mobilu není úplně dokonalá, ale je to také hodně dáno mou nezkušeností. Přesto je to pro mě při cestování obrovský pomocník...
prostě Nokia - Connecting People

Martic (13) napsal 10.01.2012 v 09:29

Nepster: Jo, svatá pravda. Ve většině případů naviguje dobře, ale občas je to fakt o nervy . Už se mi stalo, že mě táhla takovou trasou, která se už ani nedala polní či lesní cestou nazývat a musel jsem to i na motorce otočit, jinak bych tam snad chcíp .

Napster (0) napsal 09.01.2012 v 22:18

Mám ten stejný mobil, ale ta navigace dokáže někdy pěkně nas*at. Místo toho, aby byla trasa delší o 20m, tak mě radši navede na polňačku a přitom jsem jí zakázal navigovat na nezpevněné cesty. Na motorce by mi to nevadilo, ale když jsme jeli s autem a vozíkem s motorkou, tak to byla docela otrava.

Martic (13) napsal 09.01.2012 v 12:51

Asi si ho nechám patentovat .

istonbike (2) napsal 09.01.2012 v 12:43

ďábelský držak a za pár korun

• Defekt předního kola

V závěru sezony mě potrápilo přední kolo. Dvakrát jsem absolvoval cestu ze školy s ucházející duší a dofukováním u kompresorů na benzínkách po cestě. V prvním případě (21.10.) tlak klesal velmi rychle, takže jsem domů

Vloženo: 04.06.2015
    Uskutečněno: 29.11.2014
  • Autošťouch

Po 8mi letech s řidičským průkazem jsem měl poprvé tu čest střetnout se s osobním automobilem. Naštěstí nijak vážně, naneštěstí díky mému zavinění :-( . Jel jsem takhle ze školy skrz Hodkovice nad Mohelkou a auto přede

Typ: Havárie
    Vloženo: 03.06.2015
    Uskutečněno: 24.11.2014
  • Testovací jízdy AJP - Úštěk

Přesně po třech měsících jsem se znovu octl kousek od města Úštěk :-) . Tentokrát byl důvodem Open day portugalských enduro motocyklů AJP . Motocykly si chtěl vyzkoušet především kamarád Marek s jeho bráchou Vitusem. Mě

Vloženo: 01.06.2015
    Uskutečněno: 25.10.2014