Jawa 250/592 panelka (1970)

Vlastník minibikers
Vloženo 3.6.2017
Aktualizováno 22.10.2017

Jawa panelka 250/592 r.v 1970.

První dojmy - V dnešní době už retro které zaujme okolí. Pro mne však rodinné dědictví a vzpomínka.

Motorku bych doporučil pro - Motorka je nejvhodnější pro fandu značky, má své klady i zápory. Klady však převažují a dělá jen radost.

Motorku zakoupil můj praděda den před Štědrým dnem roku 1970.
Využíval ji 12 let, dle velkého TP a zápisům z STK za tu dobu najezdil 20 600 km.
Poté byla odstavena do garáže bez využití, pojistka však byla placena řádně každý rok. Během odstávky byl proveden výbrus v místní brusírně válců. Po úmrtí pradědečka byla motorka v dědickém řízení odkázána babičce, která ji nechala přepsat na mne, (bylo to trochu komplikovanější, ale ve zkratce takto), důležité je to, že se podařilo zachránit původní morku i s původními papíry a SPZ.

Zprovoznění: před přepisem jsem motorku dovezl z garáže do naší dílny kde byla provedena běžná údržba, to znamenalo demontáž karburátoru - rozebrat, vyčistit. Nová palivová hadička a filtr. Demontáž nádrže, vylití starého paliva, čištění a opětovná montáž. Připojit novou baterku a bylo hotovo - chvíle pravdy nastala - první start. Párkrát prošlápnout bez zapnutého klíčku a pak se zapnutým, po dlouhých letech odpočívání lapla asi na 6 šlápnutí, pro mne neskutečný zážitek !

První projížďka: po nastartování drží krásně volnoběh, jen si buble, projíždím jen krátký úsek, asi 5 km, abych vyzkoušel co funguje, co zase ne a na co je potřeba se ještě zaměřit. Modrý oblak dýmu z výfuku je samozřejmostí. Jedu si to (jak říká kolega z práce) kadla kadla.

Sečteno podtrženo: Motorka je celá v původním stavu, včetně laku a chromů, motoru i SPZ, nic se neměnilo. Pastou a kotouči jsem vyleštil víko spojky a zapalování, jinak je bez úprav. Vím že leštění motorů má své odpůrce, ale takto se mi líbí víc, mám kompletní stejný motor v původním stavu takže by nebyl problém víka vyměnit za původní vzhled.

Je mi 22 let, motorka je více než dvakrát starší, beru ji s respektem a jako rodinnou památku. Prodávat se nikdy nebude. V garáži čeká dalších 8 klenotů na probuzení

Krátká vyjížďka 19.10. 2017 kolem komína, najeto cca 40km.
Jinak celkově letos najeto 550km.

xxx6
xxx6 napsal 22.10.17 v 10:39 9b.

Fakt pěkná, teď trocha kritiky. Ten kulelesk jsi mohl zaměřit na náboje kol a jinam, krabičkové relé ji hyzdí dej jí AEV, aha už vidím asi změnu a relé je pryč. Můj mladej je na tom s těma klenotama v garáži stejně ...

mira592
mira592 napsal 18.09.17 v 20:31 10b.

cebeer
cebeer napsal 06.06.17 v 18:46 10b.

Nádherný kousek s rodinnou historií. Neprodávej.

mastalko
mastalko napsal 06.06.17 v 17:46 10b.

Nádhera, ať to jezdí

Miklasek
Miklasek napsal 06.06.17 v 14:16 10b.

No tak tá je krásna. A ten origo stav je bonus Prajem veľa šťastných kilometrov a opováž sa ju predať