Logo VOR VOR

Informace o značce

Přestože se jedná víceméně o rodinný podnik, motocykly z jeho produkce dosáhly v krátké době mezinárodních úspěchů.

Historie značky

VOR, nezkráceně Vertemati Offroad Racing, je italský výrobce motocyklů, jehož historie se začala psát v Miláně v průběhu roku 1998. Ačkoli se společnost od začátku zaměřovala na výrobu strojů enduro a cross, přešla v roce 2002 k produkci silničních motocyklů. Tentýž rok došlo k přejmenování společnosti na Motorcycles VOR.

Když se podíváme ještě dále do historie společnosti, zjistíme, že byla založena bratry Alvarem a Guidem. Ti získali zkušenosti s terénními motocykly na základě předchozí práce pro výrobce těchto strojů. Jedním z nich byl i švédský Husaberg. Právě po ukončení spolupráce s Husabergem se oba bratři rozhodli pro vývoj vlastních prototypů.
VOR nevyrobil velké množství modelů. Nejúspěšnějším z nich byl MX 450, jenž byl určen pro motokrosové závody. Stroj poháněl jednoválcový čtyřtaktní kapalinou chlazený motor s palivovým systémem Keihin FC 39 a elektrickým zapalováním. Zajímavé bylo, že motocykl přišel s novým systémem odpružení Ohlin a kompletně přetvořenou hliníkovou kyvnou vidlicí.

V roce 2008 rozšířil výrobce svoji nabídku o motocykly enduro a supermoto. Hlavními představiteli těchto dvou skupin byly modely EN 450 a Supermotard 450 vybavené elektrickým startérem nebo startovací pákou.
Italský výrobce se svými stroji dosáhl úspěchů v několika závodech, včetně proslulé Šestidenní nebo seriálu MS v enduru.

Pokud Vám v článku chybí některá data z historie, budeme rádi, když nám pošlete doplnění.


TOPlist