Logo Scorpa Scorpa

Informace o značce

Značka Scorpa přišla na svět ve francouzském městě Ales. Stalo se tak roku 1993,kdy se dva zakladatelé, Philippe Aresten a Joël Domergue rozhodli stavět stroje osobité, výkonné a přitom kvalitní.

Historie značky

První model nesl jméno Works 294 a byl uvedený na trh v roce 94. O jeho pohon se staral dvoutaktní jednoválec Rotax. Model se osvědčil, proto v dalším roce vyjel Easy (vyráběný až do roku 99). Easy s Grahamem Jarvisem v sedle utrhl svůj díl slávy během vítězství ve Skotské šestidenní soutěži v trialu.

Důležitým mezníkem se stal rok 99, kdy došlo k podpisu smlouvy s Yamahou na dodávky motorů pro Scorpu.
V modelové řadě toho roku stály kubatury 125/175/200 se vzduchem chlazenými čtyřtakty (samozřejmě jednoválce), model SY250R - 250ccm dvoutakt (budoucí vítěz Australského trialového šampionátu 2003) a čtyřtakt SY250FR (v roce 2008 vítěz japonského a francouzského šampionátu).
Scorpa zásobila trh také upravenými trialovými stroji, schopnými ujet i delší vzdálenosti, jako stvořenými pro trialové expedice – s většími nádržemi a rozumným sedlem. Tyto univerzální stroje byly označovány přízviskem LongRide.
Rok 2008 se nesl ve znamení finančních problémů, ve kterých sehrálo roli partnerství s The Royal Bank of Scotland. Společnost byla prodána zpět do rukou původního majitele Marc Tessiera a výroba trialek byla soustředěna do továrny ve Španělsku, poblíž Barcelony. Modely SY dostaly nově Scorpa motory.

Scorpa se zapojila také do několika radikálních konceptů a limitovaných edicí.
Scorpa 4Tricks – limitka připomínající BMX kolo, Scorpa Trials Quad – zvláštní čtyřkolku a několik dalších specialitek.
Podíváme-li se na Scorpu T-Ride, hybrid mezi trialkou a endurem, asi si řekneme: Kde asi KTM vzala nápad na Freeride? A co kříženec od Ossy? Čemu se tolik podobá?
V portfoliu Scorpy můžeme najít i takové perličky, jakými je elektro-trial dospělých rozměrů, nebo zmenšeniny pro dorost.

Pokud Vám v článku chybí některá data z historie, budeme rádi, když nám pošlete doplnění.


TOPlist