Logo Ardie Ardie
  • S

Informace o značce

Ardie byla německá firma v Norimberku, která stavěla motocykly v letech 1919 - 1958. Název společnosti pochází složením prvních písmen zakladatele, Arno Dietricha.

Historie značky

V roce 1919 vznikl první motocykl s vlastním motorem o objemu 305 ccm a výkonem 2,25 kW (3 k). I když měl Arno velké plány, bohužel sám odešel velmi předčasně, když se v roce 1922 zabil při testování jednoho ze svých motocyklů.
Firma ale nezanikla a výrobní prostory přebrali bratři Benditovi z Fürthu. Některé komponenty začali dovážet z Velké Británie: motory J. A. Prestwich (JAP), převodovky Burman a olejová čerpadla Best&Loyd. V polovině 20. let 20. století se trhu objevuje model TM500 s motorem JAP o objemu 490 ccm. Její další varianty v následujících letech patřily k nejlevnějším půllitrovým motocyklům na německém trhu. Na přelomu 20. a 30. let firma Ardie koketovala i s výrobou malých automobilů, ale i přes několik úspěšných prototypů se vedení nakonec rozhodlo stavět dál jen motocykly.

V 30. letech přišel konstruktér Ernst N. Neander s novým typem duraluminového rámu. Motocykly Ardie se následně prodávaly s tímto rámem pod názvem Silver Lightning a Silver Fox. Byly osazeny třemi různými agregáty JAP o objemech 198 ccm, 345 ccm a 490 ccm. O pár let později se ale firma přiklání zpět k původnímu marketingovému plánu vyrábět levné motocykly a to znamená návrat k tradičním rámům z ocelových trubek.
V roce 1933 se bratři Benditovi z politických důvodů museli z firmy stáhnout a nakonec raději úplně opustili Německo. Pod novým vedením firma ukončila spolupráci s motory JAP a do motocyklů byly montovány různé agregáty značek Sachs, Bark nebo Kuchen.

Po 2. světové válce firma Ardie omezila výrobu na malé motocykly s dvoutaktními motory od objemu 124 ccm do 346 ccm. Spadala pod výrobní závody Dürkopp, ale bohužel firmě se už zdaleka nedařilo tak dobře, jako tomu bylo před válkou. Výroba se musela začít silně omezovat. Chvíli ještě fungoval servis motocyklů, ale v roce 1959 došlo k definitivnímu ukončení firmy Ardie.
V dnešní době jsou motocykly Ardie docela vzácné, ale pár zachovalých kousků je vidět v řadě muzeí a u soukromých sběratelů veteránů.

Pokud Vám v článku chybí některá data z historie, budeme rádi, když nám pošlete doplnění.


TOPlist