Logo Aixam Aixam

Informace o značce

Aixam-Mega je francouzský výrobce mikroautomobilů se sídlem v Savojském Aix-les-Bains.
Firma byla založena roku 1983 a výroba mikroaut byla logickým vyústěním poté, co Aixam koupil firmu Arola, známého producenta miniaut.

Historie značky

Arola samotná existovala od roku 75 a ještě první rok Aixamu (83) byly prodávány její vozy. Ovšem již roku 1984 představil Aixam vlastní model 325D, následovaný modelem 400D o rok později. V devadesátém druhém Aixam rozjel I výrobu aut normálních rozměrů pod značkou Mega, ale od roku 2002 značku používal pouze pro dieselové a elektrické modely lehkých náklaďáčků a osobáků.

V současné době Aixam vyrábí řadu A.7xx poháněnou naftovými motory Kubota, velikostně srovnatelnou s vozy Smart. Aixam je ovšem omezený v maximální rychlosti na 45km/h a dává tak šanci držitelům různých skupin ŘP.

Paralelní značka Mega uvedla roku 2006 elektromobil Mega city, nicméně o tři roky později byla tato divize prodána NICE Car Company.

Konstrukce Aixamů je ve srovnání s “normálními” vozy velice jednoduchá. Během let se nabízely rozličné motory – nafťáky dodával Kubota a jednalo se o upravený průmyslový agregát 500cc dvouválec s tuctem koní. O benzínové pohony se starala firma Lombardini – dvouválec 505 dával koní dvacet. Plnění bylo napřed karburátory, ale vyšší nároky na emise přivedly na scénu vstřikování.

Řízení je přímé hřebenové, vpředu drží kola ramena systému MacPherson a zadní zavěšení je výkyvnými rameny. Vpředu sice najdeme jednopístkové kotoučové brzdy, zadní kola se však musí spokojit s bubny, navíc ovládanými lanky.

Převodovka je řešená variátorovým převodem CVT, od dodavatele CVTech-IBC. Převodovka je samozřejmě navržená pro použití ve městě a s ohledem na omezenou maximální rychlost.

Aixamy můžete mít v osobní verzi, se sportovním laděním, jako minivan, nebo kabriolet.

Od dubna 2013 patří značka Aixam I její alternativa Mega do koncernu amerického Polaris Industries (čtyřkolky Polaris, choppery Victory a Indian).

Pokud Vám v článku chybí některá data z historie, budeme rádi, když nám pošlete doplnění.


TOPlist