Z druhé ruky - Yamaha R6
Text: Tomáš Procházka | Foto: Jiří Jevický , Press | Zveřejněno: 24.4.2015 | Zobrazeno: 97 493x
Kapitoly článku
Rok výroby 2003 – 2005

Honda vypiplala svojí CBR 600F k dokonalosti a jako každodenní parťák je rozhodně lepší. Proto se v roce 2003 udály na nové R6 dost podstatné změny, aby výrobce přitáhl na svou stranu víc řidičů. A to především těch důležitých kupců, kteří ji nechtějí jen na okruh. Model 2003 je právě díky těmto kompromisům lepší a to o dost.
Dom_Vysočina majitel R6 2005


Nový model je na první pohled modernější. Motor, podvozek, design, vše je nové, přesto okamžitě víte, že se jedná o R6. Rám Delta Box třetí generace je o pořádný kus jinde než dříve a výrobce uvádí, že je litý z ušlechtilých slitin novou CF licí technologií. Vykazuje tak o 50 % větší tuhost oproti starému modelu. Stejná technologie byla použita i při „zrodu“ zadní kyvné vidlice, jejíž délka byla optimalizována na 576 mm. Samotný povrch těchto dílů je až neuvěřitelně hladký, a proto by se mohlo zdát, že jeho pokrytí vrstvou laku má pouze dekorační účel. Ve skutečnosti tato povrchová úprava napomáhá ke tlumení chvění.
Nově je řešeno nejen uložení zadní kyvné vidlice, hlavy řízení, ale i podsedadlová část celého skeletu. Zadní plně nastavitelná pružící a tlumící jednotka nové generace určuje zdvih zadního 180-55-ZR17 kola s hodnotou 120 mm. Tato hodnota je totožná i pro přední teleskopickou vidlici s kluzáky o průměru 43mm. Přední pneu 120/60-ZR17 je osazená na nově koncipovaném pěti – loukoťovém kole, které tvoří společně s nábojem jednolitý celek. Obdobně je rovněž řešeno i zadní kolo.
Snad až potud parametry, které dnes již nikoho neudiví. Pokud by se snad někdo domníval, že motor patří do 10 %, kterým se modernizace vyhnula pak je na velkém omylu, neboť právě u pohonné jednotky nové R6tky nezůstal pověstný kámen na kameni. Díky již několikrát zmíněné technologii CF lití - lití ve vakuu je odstraněna oxidace litého materiálu. Takto zhotovený odlitek vykazuje podstatně větší hustotu materiálu, lití je mnohonásobně přesnější - což umožňuje přímou aplikaci keramického povrchu na pracovní plochy válců bez „vyvložkování“. Takto kompaktně zhotovený blok válců podstatně lépe odvádí teplo a zabezpečuje novým kovaným pístům optimální provozní teploty i v extrémních podmínkách. Problém s praskáním vložky válců byl tak odstraněn.

Potud tedy pohled na útroby motoru nové R6. Jenže nic naplat celý tento detailně propracovaný a velmi složitý mechanismus musí něco „oživit“. Na předešlém modelu R6tky obstarávala přísun životodárné tekutiny čtveřice karburátorů s průměrem difuzorů 37 mm. U modelové řady 2003 je dávkování paliva řešeno vstřikováním do difuzorů s průměrem 38 mm. Základ vstřikové jednotky je převzatý z R1, ale s ohledem na objem byly její parametry optimalizovány. Speciálně vyvinutá škrticí klapka řídí na velmi krátkém vtoku přísun chladného vzduchu. O zapálení přesně nadávkovaného množství paliva (pro právě probíhající režim) se stará CDI jednotka prostřednictvím jiskry mezi iridiovými kontakty zapalovací svíčky. A o tom, že vše pracuje s naprostou přesností svědčí i červené pole otáčkoměru, které začíná na neuvěřitelných 15.500 ot./min. Jistě je každému jasné, že těchto hodnot (které spíše připomínají otáčky zubařské vrtačky) by nebylo možné dosáhnout bez ideálně řešeného vyprazdňování spalovacího prostoru.
Informace o redaktorovi
Tomáš Procházka - (Odebírat články autora)
Jiří Jevický - (Odebírat články autora)
Press - (Odebírat články autora)
Kapitoly článku
Jak se Vám líbil tento článek?
Motokatalog.cz