ktm_rijen
Novinky LS2 pro rok 2021: Helmy i oblečení

LS2 je relativně mladá španělská značka, jejíž helmy používají špičkoví světoví závodníci na silnici i v terénu. Skvělou pověst má i v Česku, kde je již v prodeji kolekce 2021. Ta obsahuje nejen nové barvy, ale i některé zcela nové modely. Které to jsou?

FF805 Thunder

Tohle je nová nejvyšší řada v závodních helmách LS2, jak jinak než čistý karbon. Skořepina se dělá ve třech velikostech, aby všechny konfekce od XS po 2XL měly optimální množství výstelky s různou hustotou. Jak se na závodní helmu sluší a patří, hodně propracované je větrání, vzadu ústící do aerodynamického spoileru, a na plexi s dvojitým utěsněním a velkým Pinlockem, uchyceném v zajímavě řešeném polohovacím mechanismu, nesmějí chybět úchyty na trhačky. Mimochodem těch plexi se dělá několik verzí pro různé povětrnostní a světelné podmínky a k helmě automaticky dostanete kromě čirého i zatmavené.

Pěkně komfortní by měl být interiér, jenž je samozřejmě vyjímatelný a pratelný. Lemování z pravého hedvábí najdete na lícnicích, jež jsou bezpečnostní, čili je záchranáři dokáží jednoduše vyjmout předtím, než vám začnou stahovat helmu z hlavy, když se věci vydají špatným směrem.

Jeden z modelů Thunder má ještě navíc antimikrobiální interiér obsahující stříbro. Je to ten nejdražší (14 099 Kč) Carbon Racing FIM, jenž má kromě standardní homologace 22-05 ještě schválení od mezinárodní motocyklové federace. Tento model má navíc skořepinu z hustějších karbonových vláken (v jednom prameni jich je 9000, u standardního Thunderu jich napočítáte 6000). Zvenčí úplně stejně vypadá nejlevnější verze z pohledového karbonu za 12 199 Kč, nejvyhledávanější ovšem bude jistě čtveřice barevných verzí za shodných 12 699 Kč.

MX700 Subverter Evo

Přesuňme se do segmentu terénních helem, kde má LS2 novinek nejvíce. A začneme tou nejterénnější, určenou pro ostré motokrosové či endurové nasazení. Subverter Evo je vylepšenou verzí oblíbeného Subverteru a tedy aktuálně špička od LS2, co se závodních helem v těchto disciplínách týče. I tady najdete 23 větracích otvorů ve skořepině (tři velikosti pro konfekce XS-3XL) vyrobené z materiálu zvaného KPA, což je patentovaná kompozitní směs aramidových nanovláken a špičkových polymerů.

Kromě úplně jiných vnějších designů poznáte verzi Evo podle černého interiéru namísto toho křiklavě barevného u předchozího modelu, pod nímž ovšem již nenajdete švédský systém MIPS. To umožnilo nezanedbatelné odlehčení helmy, jejíž hmotnost klesla ze 1390 na rovných 1300 gramů (+/- 50 g podle velikosti). Také tady najdeme bezpečnostní lícnice, navíc přesně vyřezávané pomocí 3D laserové technologie pro lepší pohodlí. Subverter Evo se u nás bude prodávat v matné černé, lesklé bílé (obě 4299 Kč) a čtyřech vícebarevných provedeních (4799 Kč).

MX701 Explorer C

Následují hned dva modely s označením MX701 Explorer, tedy helmy nazývané jako endurové. Ale tady nejde o sportovní endura, nýbrž o ta cestovní, tyhle helmy tedy mají plexi i sluneční štítky a jsou přizpůsobené jízdě ve vysokých rychlostech. Důležité je to, co je na konci označení, a to písmenko C tady znamená karbon a ten zase znamená kromě skvělé ochrany taky neméně skvělou hmotnost pouze 1380 gramů, opět +/- 50 g podle konfekční velikosti (XS-2XL), pro něž jsou připraveny tři velikosti skořepiny.

Dobrá helma na cestovní enduro musí mít samozřejmě pohodlný interiér, skvělé odvětrání a dobrou aerodynamiku, Explorer ovšem přidává ještě Pinlock Max Vision v základní výbavě, výklopnou sluneční clonu, bezpečnostní lícnice nebo přípravu na Bluetooth komunikátor. Za 9299 Kč si pořídíte buď matnou, nebo lesklou karbonovou variantu, pětice vícebarevných potom stojí 9599 Kč.

MX701 Explorer HPFC

Výrazně levněji vychází verze Exploreru s dodatkem HPFC. Tam dáte 6899 Kč za matnou černou a lesklou bílou nebo 7399 Kč za pětici designů. Důvod je jasný, materiál skořepiny. Zkratka HPFC znamená High Performance Fiberglass Composite, jde tedy stále o přilbu kompozitovou, akorát ne z tak exkluzivního materiálu, jako je karbon. Negativem je o chlup vyšší hmotnost 1460 gramů, pozitivem podstatně lepší cenovka.

Co se vzhledu a výbavy týče, je HPFC naprosto identická s „céčkem“, čili i tady je příprava na komunikátor, sluneční clona, zapínání na mikrometrickou přezku či velký Pinlock v základní výbavě. Jiné jsou akorát ty barvičky a kdoví, třeba se vám budou líbit víc než u karbonové varianty.

OF600 Copter

Z dálkového dobrodružného cestování teď přeskočíme na neméně dobrodružnou činnost, ovšem krátkodobější - městský provoz. Tam LS2 nabízí novou otevřenou helmu Copter s atraktivními tvary, helma na skútr nemusí prostě být jen nudná nebo metrosexuální. Výrazným prvkem jsou větrací „žábry“ ve dvou řadách, potěší rozměrné hlavní plexi, vysunovací sluneční clona, vyjímatelný pratelný interiér nebo třeba příprava na modrozubý komunikátor. Matná titanová stojí 2899 Kč, barevná 3499 Kč.

OF602 Funny Junior

Poslední novinka mezi helmami LS2 je určena pro děti, které si jistě zamilují zábavný design s krokodýlem a smajlíkem na krytu mechanismu plexi. A viděli jste ten camo interiér, navíc vyjímatelný a pratelný? Skořepina je samozřejmě termoplastová, konfekční velikosti jsou tři (S-L), ovšem dětské, a celá helma i s velkým plexi odolným proti poškrábání (znáte děti…) váží pouhých 800 gramů. Funny Junior se u nás bude prodávat pouze v jednom barevném provedení za 2099 Kč.

Oblečení

Značka LS2, to nejsou jenom helmy, ale i oblečení. Co je nového tam? V městské kolekci jsou to dvoje kalhoty, dámské Router (3999 Kč, černá a olivová) s vysokým pasem, vyjímatelnými chrániči kyčlí a kolen a Slim Fit střihem, který mají i pánské kalhoty Straight (stejná cena, tmavě šedá a olivová) s chrániči kolen a přípravou na kyčle.

V cestovní kolekci jsou pro změnu nové dvě textilní bundy, obě v pánském i dámském provedení. Výše v hierarchii stojí celoroční bunda Endurance (7399 Kč) s vyjímatelnou klimamembránou i zateplovací vložkou, spoustou ventilačních otvorů i kapes a chrániči ramen a loktů, na páteřák je příprava. To bunda Shadow (5299 Kč) je sice také „trojobal“ a má podobnou výbavu, ale je určena spíše do chladnějšího počasí.

Nahoře bunda Endurance, dole Shadow

Novinky ovšem najdeme i v segmentu rukavic. V tento zimní čas určitě přijdou nejvíce vhod zateplené pánské rukavice Snow (2199 Kč) s membránou Hipora, silikonovým potiskem na dlani pro jistější úchop a prsty s technologií Touchscreen, stejnou výbavu s výjimkou zateplení mají i krátké cestovní rukavice Jet 2 prodávané v pánském i dámském provedení (1599 Kč). Hlavně pro offroaďáky jsou potom určeny textilní rukavice Dart 2 (1199 Kč), přičemž i ty umožňují ovládání smartphonu – vždyť přes něj se dneska krosky běžně nastavují…

Informace o redaktorovi

Jan Rameš - (Odebírat články autora)

Autor článku obdržel prémii 15 Kč od 3 uživatelů.
Prémie jsou již uzavřené, děkujeme.
Zdenek54 přispěl 5 Kč
Páčkalíny přispěl 5 Kč
delfuegos přispěl 5 Kč
Jak se Vám líbil tento článek?
Hodnocení (1x):TOPlist