Erik Buell Racing jde do konkursu

Tyhle zprávy se nikdy nepíšou dobře, zvlášť se hroutí odvážné plány opravdového motocyklového nadšence, jakým je Erik Buell. Ze zámoří ale bohužel dorazily informace o tom, že firma EBR musí kvůli platební neschopnosti vůči svým dodavatelům jít do nuceného konkursu. Po pěti letech se tak Eriku Buellovi sen o velkosériové výrobě amerických sportovních motocyklů opět vzdaluje.

Už už to vypadalo, že neotřelé nápady a inovační konstrukční řešení vizionáře Erika Buella konečně padla na úrodnou půdu. Po rozchodu se značkou Harley-Davidson začínal před pěti lety znovu skoro od píky, a přesto se dokázal prosadit, i bez silného zázemí. Pod vlastní značkou Erik Buell Racing vyráběl ve městečku Est Troy nejdřív malosériově závodní superbike 1190RS, předloni pak představil jeho silniční homologovanou verzi RX, kterou o rok později - vysvlečenou donaha - pojmenoval EBR 1190SX. Na spadnutí už bylo také představení silničního endura. Firma EBR začínala budovat vlastní dealerskou síť a všechno se zdálo být all right.
Situace vypadala ještě slibněji, když vloni Erik našel strategického partnera v podobě indického gigantu Hero, který za 25 milionů dolarů koupil 49,2 % akcií EBR. Ani to však nejspíš nestačilo k tomu, aby se firma z Wisconsinu dostala do černých čísel. "Došlo k tomu, co jsme podle úspěšného vývoje v poslední době neočekávali", komentuje vzniklou situaci Erik Buell. "Mysleli jsme, že máme zajištěné finanční zdroje, ale nakonec se ukázalo, že se k financím nemůžeme dostat. Proto musíme udělat vše, co je za daných okolností v našich silách, ve prospěch zainteresovaných stran”, dodal Buell ve vyjádření pro Milwaukee Journal Sentinel. Podle slov o financích to vypadá, že indický investor zavřel peněžní toky směřující do Wisconsinu. Důvodem by mohla být nedostatečná podpora levných asijských motocyklů značky Hero ze strany EBR.  
Nadšení a elán však Erika Buella neopouští ani ve vypjatých chvílích, jak jsme se mohli přesvědčit už několikrát. "Jsem vděčný za podpuru našich vynikajících zaměstnanců, zákazníků i dodavatelů. Jesti tohle má být smutný konec, já osobně věřím v nový a ještě lepší začátek", hodnotí situaci věčný optimista.
Úspěšný restart značky EBR by mohl nastat v případě, že firma najde v dražbě solventního a hlavně odvážného kupce. Pak může sen o amerických sportovních motorkách opět směřovat k realitě.
Jak se Vám líbil tento článek?
Hodnocení (5x):TOPlist