reline_unorZajímavá místa při cestě k moři

Ač za okny ještě leží sníh a teploty se pohybují často pod bodem mrazu, většina motorkářů už teď přemýšlí, kam vyrazí až sníh roztaje a sluníčko začne pěkně hřát.

Kapitoly článku

Spousta z nás jistě neodolá jižnímu slunci a vyrazí do zemí, které mají Češi stále ve velké oblibě - do Chorvatska a Itálie.
Pokud má cesta trvat několik dní a chceme-li si ji užít si nejvíce je třeba mít samozřejmě dokonale připravený stroj, ale i několik užitečných drobností přibalených pod sedačkou. Mezi ty základní jistě patří nářadí na drobnou opravu, několik náhradních pojistek, klubko drátů, spreje na opravu propíchnuté pneumatiky a malý hasící přístroj také není k zahození. Hodit se můžou i náhradní rukavice a houbička na čištění hledí. A jistě bychom neměli opomenout pár drobností, které nás ochrání před nepřízní počasí. Tedy nepromokavou kombinézu a návleky na boty a ruce. Přece jenom sluníčko vždy nesvítí a mít pak několik dní mokro v botách není zrovna příjemné. Pokud jsou naše finance skromné a nechceme spát po hotelích, tak ještě přihodíme stan, spacák a karimatku, něco málo oblečení a všechno to zabalíme nejlépe do kufrů nebo alespoň nepromokavých vaků. Pak již jen stačí vybrat trasu po které se vydáme a vyrazit. Zde je pár tipů na návštěvu zajímavých a mnohdy turisticky neprávem opomíjených míst.

SLOVINSKO


Slovinsko se dvěma miliony obyvatel je zhruba čtyřikrát menší než Česká republika. Téměř polovina jeho plochy je porostlá lesy a kromě krásné přírody nám může nabídnout velké množství kulturních památek.

Pokusíme se vybrat ty nejzajímavější:


Triglavský národní park najdeme v Julských Alpách, kousek za rakousko-slovinskou hranicí. Nejvyšší hora Triglav je vysoká 2864 m.n.m. Doporučujeme navštívit zejména:
 • Průsmyk Vršič nacházející se kousek za Krajnskou Gorou je dostupný po celkem kvalitní silnici. Cestou můžeme shlédnout bizardní skalní útvary jako třeba lidskou tvář či skalní okna různých tvarů. Najdeme zde spoustu připomínek první světové války. Probíhaly tu vyčerpávající boje, mnoho vojáků zemřelo při tuhých zimách. Právě tuto strategickou silnici přes průsmyk Vršič stavěli váleční zajatci a mnoho z nich při stavbě v krutých podmínkách zemřelo.
 • Při cestě průsmykem Predel přejedeme italsko-slovinskou hranici. Na italské straně se nachází stejnojmenné jezero v jehož vodách se zrcadlí okolní vrcholy. Na slovinské straně najdeme několik vojenských pevností z 1.světové války, některé z nich jsou volně přístupné.
 • Bohinjské jezero je největším ledovcovým jezerem ve slovinské části Julských Alp. Je hluboké až 45 metrů a dostaneme se k němu z lázeňského města Bled.

Hojně navštěvované jsou ve Slovinsku také jeskyně. Vždyť jich tu přes sedm tisíc!
 • Postojenská jeskyně je jedna z největších a nejznámějších krápníkových jeskyní. Objeveno bylo přes 20 km chodeb a 21 dómů, zpřístupněné prostory mohou návštěvníci shlédnout při jízdě vyhlídkovým vláčkem. Část krápníkové výzdoby byla zničena při výbuchu německého muničního skladu. Kousek za městem Postojna je jeden z nejunikátnějších hradů - Predjamský hrad. Je zčásti schovaný ve skále a dobyt byl až díky zradě pánova komorníka.
 • Skocjanské jeskyně jsou nazývané též podzemní Grand Canyon. Jeskyně jsou vyhloubeny řekou Reka a v některých místech je mezi hladinou a stropem až 90 m.
Při toulkách Slovinskem nemůžeme opomenout ani zajímavá města a jejich okolí.
 • Hlavní město Ljubljana, nazývané též malá Praha, je lázeňským centrem a nádhernou kolonádou. Je postavená kolem řeky Ljubljanice, kterou v centru překonávají hned tři mosty vedle sebe.
 • Bovec je romantické místo, u kterého je hluboký kaňon vyhloubený řekou Soči.
 • Pokud vás zajímá jak se žilo dříve, určitě navštivte vesnici Lokve. V okolí najdeme ještě několik podobných vesnic, například v okolí Čepova či Něnci.

CHORVATSKO


Chorvatsko je státem s necelými pěti miliony obyvatel, který máme jako suchozemci spojený s mořem. Najdeme tu ale i spoustu dalších zajímavých míst. Poloostrov Istrie
 • Motovum je městečko rozkládající se na svazích tři sta metrů vysokého kopce. Skoro beze změn si zachovalo svůj středověký ráz. Asi 30 km severněji se nachází město Hum, prý nejmenší město na světě, které je podobné Motovumu. Jen je zde středověk ještě více zakonzervován, potkáme tu minimum turistů a všichni zdejší práceschopní obyvatelé prý pracují v místní putyce.
 • Ve městě Buzet se zachovaly staré hradby a křivolaké úzké uličky. Za městem se nachází strž se 100 m vysokými skalami a na konci strže termální lázně Istakske Toplice se sirnými a bahenními koupelemi.
 • Pazin - město, jehož největší atrakcí je zámek postavený nad stotřicetimetrovou propastí Pazinski ponor, která sloužila jako dokonalá kulisa v mnoha filmech.
 • Rovinj je snad nejhezčí město Istrie a podobně jako blízká města Piran a Koper se nachází na ostrově, který je s pevninou spojen jen úzkou šíjí. Z 60 metrů vysoké věže kostela Sv. Eufemie je nádherný pohled na celé město s křivolakými kamennými ulicemi a výstavnými domy.

 • Pula město ležící na jižní špičce Istrie a které má mnoho památek z Římské doby, od vítězného oblouku až po amfiteátr. Za městem se rozkládá rezervace Mys Kamenjak, jejíž břehy strmě spadají do moře.
 • Limski kanal je zátoka připomínající norské fjordy a na pobřeží jadranského moře jediná tohoto druhu.
 • Skrz Učku horu vede stejnojmenný tunel směřující do Rijeky. Před nájezdem do tunelu je však odbočka směřující na starou cestu vedoucí přes vrchol. Tato cesta je jistě pro motorkáře atraktivnější, z výšky 1396 m.n.m je nádherný rozhled nejen na celou Istrii a ostrov Krk, ale i na vzdálené vrcholy hor vnitrozemí.

Informace o redaktorovi

Radovan Jirků - (Odebírat články autora)

POKRAČOVAT V DALŠÍ KAPITOLE

Kapitoly článku

Jak se Vám líbil tento článek?
Hodnocení (4x):
Motokatalog.cz


TOPlist