sumoto_leden

Motodovolenka Júl 2014

Konečne nastal ten správny čas a my sme mali dovolenku. Zloženie našej výpravy: ja Fero,manželka Janka,bratia Dano a Braňo. O tejto ceste sme snívali už od minulého leta. Pôvodný plán cesty bol Mariazell cez Kalte Kuchl,priehrada Malta, Grossglockner,ostrov Grado v Taliansku a ak by sa podarilo tak niekam na Pulu v okolí Poreč – Rovinj.

Konečne nastal ten správny čas a my sme mali dovolenku. Zloženie našej výpravy: ja Fero,manželka Janka,bratia Dano a Braňo. O tejto ceste sme snívali už od minulého leta. Pôvodný plán cesty bol Mariazell  cez Kalte Kuchl,priehrada Malta, Grossglockner,ostrov Grado v Taliansku a ak by sa podarilo tak niekam na Pulu v okolí Poreč – Rovinj. No počasie bolo proti nám,tak prišla zmena plánu. Tablet a pripojenie na net bol základ a všetko sa odvíjalo od aktuálnej predpovedi počasia.

1.deň (290km)

Odchod sme naplánovali na nedelu 20.7.2014  Odchod bol z rodných Piešťan o 12-tej na obed. Zvolili sme smer Balaton k mestu Keszthely. Vyrážame smer Bratislava po dialnici,dnešný najrýchlejší presun. Prvá zástavka na bývalom hraničnom prechode Rajka z Maďarskom.
Ďalej smerujeme na Csorna,Sárvár a spomínané Keszthely mimo dialnice. Cesta cez Maďarsko bola (zase) jedno velké utrpenie. Bezmála všade 50-tka,70-tka alebo samá diera. Mali sme viaceré krátke zástavky,slniečko svietilo riadne a preto sme boli šťastný keď sme dorazili do nášho ciela okolo 18-tej. Asi 30 minút sme zháňali ubytovanie,všetko plné. Nakoniec sme našli nádherný Wellness Park,penzion a kemp v jednom. Ubytovanie v bungalove stálo 50 euro na osobu a noc,Janka a Braňo znalý šprechovania sa dohodli na konečnú sumu 26 euro s raňajkami na osobu a noc. Po tak neskutočne vyčerpávajúcej ceste,bez energie ideme odskúšať bazén a dve výrivky. To bol hotový zázrak,hneď sme boli plný sily a ako malé deti sa bláznili skoro dve hodiny. Potom sme išli na vytúženú večeru a konečne spať.

2.deň (354km)

Ráno si dávame perfektné raňajky a s plnými  bruchami sa ledva nakladáme na motorky. Zase ako včera mimo dialnice smerujeme na mesto Nagykanizsa,Letenye. V Chorvátsku sa dávame na dialnicu  a za slabého mrholenia pokračujeme na Zagreb,Karlovac po dialnici. V meste Karlovac schádzame z dialnice a po pár kilometroch jazdy zastavujeme na obed. Bolo tam vela pekných reštaurácii no akoby sme hladali tú našu,správnu motorkársku. No nakoniec vidíme cedulku Bikers welcome  tak zastavujeme.To bola obrovská chyba,to nebol obed ale kus hnoja. Negatívne naladený štartujeme motorky a pokračujeme smerom na Slunj až na Plitvické Jazerá. Tam zastavujeme popri ceste pri dedkovi čo mal na dverách nápis Zimmer frei. Oznamuje nám,že má plno ale nech počkáme. Obvolá pár susedov a už bývame. Je pravda,že skoro na konci sveta a pritom len v malej zapichnutej uličke. Pani domáca vzala len 13 euro na osobu a noc. Mali sme k dispozícii chatku z dvorom a žiadneho suseda,preto ten spomínaný koniec sveta. Ubytovali sme sa a išli na nákup do marketu. Večer sme mali super opekačku so slaninkou,špekmi a všetkým možným čo sa dalo opiecť. Vraveli sme si včera hojno,dnes skromno. No to bol ale asi len slogan pre pobavenie. Dnešný večer bol zase super a stál zato.

3.deň (215km)

Ráno som vstal ako prvý do slnečného rána asi na 15 minút. Potom to začalo a lialo až kým sme neprišli k moru niekde v oblasti pri Jasenice smer Zadar. To bol náš prvý a jediný dážď za celú dovolenku.Smer Zadar preto aby sme si užili cestu popri mori až po našu destináciu ostrov Murter.  Ubytovanie sme našli lahko,cena za apartmán kúsok od mora bola 80 euro na noc. Apartmán obsahoval tri izby s vybavením:dvojpostel + jedna,kuchynka,vecko obrovská terasa.Pri mori sme zostali 5 krásnych slnečných dní. Ktoré sme využili naplno. Ostrov Murter spája s pevninou malý sklápací mostík v mestečku Tisno a tam zhodou okolností dovolenkovali moji krstný rodičia s rodinkou. Týmto ich srdečne pozdravujeme a ďakujeme za jeden pekný,spoločný deň ukončený príjemným posedením a skvelou večerou. Každý deň sme sa išli previesť na motorke už len preto,že sme spojili niečo pekné (jazda) s nutným (večera v okolí).

3.deň až 6.deň bolo užívanie života naplno.

7.deň(470km)

Piatok vstávame do slabého mrholenia ktoré do nášho odchodu prestane. Dnes máme v pláne prejsť z ostrova Murter v Chorvátsku na ostrov Grado v Taliansku. Vyrážame smer Rijeka po dialnici nech nám to dobre ubehne. Dialnica miestami plná,v lavom páse sa išlo 100km/h tak ako aj v pravom. Ale tá paráda keď sa rozdvojila cesta na Karlovac smer domov a Rieka smer Taliansko. Zrazu sme ostali na dialnici len dve motorky a sem tam dáky talian čo išiel domov,to sa nedalo zrovnávať. Pri prechode mestom Rijeka bolo z jej kopcov vidieť posledné zátoky chorvátskeho (našeho) mora. Rozlúčili sme sa,pred nami Taliansko.

Okolo piatej poobede sme sa ubytovali  Villaggio Ca Laguna na ostrove Grado. Ubytovanie 55 euro na osobu a noc,naši tlmočníci Janka a Braňo to zjednali na 22,25 euro na osobu a noc.Čiže 89 euro za bungalov bez raňajok na noc. Zase zničený slnkom a teplom sme sa konečne dostali do bazéna. Načo chodiť do mora keď je bazén? Zase ako malé deti celý šťastný,že sme vo vode a šantili sme do záverečnej. Išli sme na večeru kde bola poznámka čo pivo za 4 eurá dajme si pohár vína. Dobrá volba,pohár vína stál 3,50 eura a bol poloprázdny. No a cena benzínu bola riadna 1,98 euro za liter. Ale aj tak sme mali pekný večer lebo to bolo niečo nové. Ostrov Grado sme zvolili kvôli dlhému mostu cez more,no ráno už bolo zamračené a vela toho vidieť nebolo.

8 deň.(399km)

Ráno sme sa zbalili a s radosťou nabrali smer Malta,Rakúsko. Po ceste sme si dali na pumpe obloženú žemlu. To som ešte nevidel,centimetrová kopa na plátky nakrájanej šunky  a pol centimetra na plátky nakrájaný syr. Všetko čerstvé a za cenu 2,80 eura no to bolo už v Rakúsku.Na vstupe na priehradu Malta je rampa kde stál vstup 9.50 euro a ak máte zelenú môžete ísť hore. Áno sú tam semafori lebo sa miestami jazdí len jedným smerom. Pod semaforom je váha ktorá určuje či máte zelenú alebo červenú aby semafor  vedel,že tam niekto je. Na vrchu na priehrade to je pekné ale odvahu som nenabral aby som sa mohol pozrieť z rozhladne ktorá je na boku priehrady. Hlavne,že Janka,Dano a Braňo sa nebáli a okukli si to dobre.Po asi hidinke sme išli dole bez jedla len o tej spomýnanej žemli aby sme ešte stihli Grossglockner .   Tam bol tiež vstup spoplatnený 24 euro. Bolo na čo pozerať a to sme nemali slnečné počasie. Príroda nádherná a cesta je super smerom od Salzburgu. No ten čas nám nestačil,treba si to tam užiť tak na dva-tri dni. Čo je paradox,arabi sa smiali na nás ako šantíme na snehu. Čo by malo byť opačne. Ale len my vieme,že ráno sme mali more a večer o 17-tej sneh. Ubytovanie sme našli bez problémov hneď pod ladovcom v Gasthof Wasserfall . Cena ubytovania s raňajkami 35 euro na osobu a noc.   Večer sme príjemne posedeli na večeri priamo v penzione. Čašník bol švajčiar a kuchár Ondro z Liptova.

9.deň(566km)

Ráno sme sa velmi dobre a kvalitne naraňajkovali.S vedomím,že toto je finiš našej dovolenky sme sa vydali na cestu domov. Po dialnici sme valili 120km/h rýchlosťou až do Hainburgu kde v našej oblúbenej reštaurácii u Piráta sme si dali kvalitný viedenský rezeň a nealko pivo. Tak a teraz nás čaká posledných 99 km do našeho ciela.  Na dialnici asi 5 km pred odbočkou na Piešťany nás dostihla rýchla,dažďová prehánka ktorá hneď pominula a my sme šťastlivo dorazily domov. Na tachometri nám pribudlo úžasných 2 573km a 9 nezabudnutelných dní. Spotreba paliva pri kufríku,dvoch brašniach a dvoch osobách na SV 1000s bola 5,5 litra po celý čas a rýchlosť cca 100-120km/h.Pred dovolenkou mi manželka Janka povedala „Toto bude najhoršia dovolenka v mojom živote ale pre teba to spravím“ a po dovolenke mi povedala „Už ťažko zažijem lepší level ako toto“ Tak teda Ďakujem všetkým zúčastneným za super dovolenku.