globalmoto_nolan Přidat reklamu

Téma: Doklady v mobilu
 
14.5.2017 v 14:17
Zdar lidi,
mám dotaz ohledně veškerých dokladů, které potřebuji při policejní kontrole, jestli můžou být pouze vyfocené v mobilu.
Při kontrole bych ukazoval pouze fotografie mých dokladů. Je to ze zákona možné? Nebo je musím mít fyzicky u sebe?

Naposledy editováno 17.05.2019 13:54:26

2 reakcí na tento příspěvek Doklady v mobilu

14.5.2017 v 22:07 | Nahoru | #1
Šlo mi o znění zákona, který přesně specifikuje co musí mít řidič u sebe. Něco jako "řidič je povinen prokázat se originálním dokladem vydaným na příslušném úřadě."
Všichni známe případy odvolávání se na osoby blízké, kalibrace radarů atd- to jsou věci, které v zákoně nebyly řádně popsané a specifikované a lidé toho využívali.
Já vím že musím mít originální doklady, ale to mi říkali v autoškole, fízlové dokonce i rodiče a ti četli zákon a chápou jeho znění? Nebo se jen domnívají.
Právník by mohl říct, že dle znění zákona musím doložit originální doklady, ale jen za podmínek těch a oných, ale policejní kontrola do toho nespadá protože zákon je nejasně napsaný.
Doufám že už si rozumíme

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Doklady v mobilu

14.5.2017 v 22:48 | Nahoru | #2

Atas220 píše: Šlo mi o znění zákona, který přesně specifikuje co musí mít řidič u sebe. Něco jako "řidič je povinen prokázat se originálním dokladem vydaným na příslušném úřadě."


Citace ze zákona 361/2000 říká:

"(7) Řidič motorového vozidla musí mít při řízení u sebe
a) řidičský průkaz,
b) osvědčení o registraci vozidla podle zvláštního právního předpisu
c) průkaz profesní způsobilosti řidiče nebo obdobný doklad vydaný jiným členským státem nebo Švýcarskou konfederací, vztahuje-li se na něj § 3 odst. 4; to neplatí, má-li záznam o profesní způsobilosti v řidičském průkazu,
d) doklad o zdravotní způsobilosti, pokud jde o řidiče podle § 87 odst. 3."

Máš pocit, že ta formulace připouští jakékoli kopie?

(reakce na) Doklady v mobilu

14.5.2017 v 22:59 | Nahoru | #3
Atas220> co to plácáš, jaké odvolávání se na osoby blízké. To dělají jen dementi, správně je to odmítnutí podání vysvětlení.
Zákon o policii:
Prokázání totožnosti
(1) Prokázáním totožnosti se rozumí prokázání jména, popřípadě jmen, příjmení, data narození a v případě potřeby také adresy místa trvalého pobytu, adresy místa pobytu nebo adresy bydliště v zahraničí, rodného čísla a státní příslušnosti. Rozsah a způsob zjišťování osobních údajů musí být přiměřené účelu zjišťování totožnosti.
(2) Policista je oprávněn vyzvat k prokázání totožnosti osobu
a) podezřelou ze spáchání trestného činu nebo správního deliktu,
b) zdržující se v prostoru, o kterém lze důvodně předpokládat, že se v něm zdržují cizinci bez povolení opravňujícího k pobytu na území České republiky,
c) bezdůvodně se zdržující v bezprostřední blízkosti policií chráněného prostoru nebo v místě, z něhož lze tento prostor účinně ohrozit,
d) od níž je požadováno vysvětlení,
e) odpovídající popisu hledané nebo pohřešované osoby,
f) vstupující do policií chráněného objektu nebo prostoru anebo do místa, kam je policistou zakázán vstup, nebo z tohoto objektu, prostoru anebo místa vycházející,
g) která má na místě veřejně přístupném zbraň a je důvodné podezření, že zbraně může být užito k násilí nebo pohrůžce násilím,
h) zdržující se v blízkosti místa, kde došlo ke spáchání trestného činu nebo správního deliktu, k požáru anebo jiné mimořádné události,
i) která má být předvedena na žádost příslušného orgánu podle jiného právního předpisu6),
j) která je oznamovatelem podezření ze spáchání trestného činu nebo správního deliktu,
k) na žádost jiné osoby, která má na zjištění totožnosti právní zájem, jakož i osobu, která o prokázání totožnosti policistu žádá, a zjištěné osobní údaje předat osobě, která o prokázání totožnosti požádala, nebo
l) při plnění jiného úkolu, je-li to nezbytné k ochraně bezpečnosti osob a majetku, veřejného pořádku nebo pro předcházení trestné činnosti.
(3) Odmítne-li osoba uvedená v odstavci 2 prokázat svoji totožnost nebo nemůže-li ji prokázat ani po poskytnutí potřebné přiměřené součinnosti a policista nemůže její totožnost zjistit provedením úkonu na místě, je oprávněn osobu předvést k provedení úkonů směřujících ke zjištění její totožnosti. Potřebnou součinnost k prokázání totožnosti policista poskytne způsobem a v rozsahu, který nezmaří účel úkonu.
(4) Nelze-li totožnost předvedené osoby zjistit na základě sdělených údajů ani v dostupných evidencích, je policista oprávněn získat informace potřebné k jejímu ztotožnění snímáním daktyloskopických otisků, zjišťováním tělesných znaků, měřením těla, pořizováním obrazových, zvukových a jiných záznamů a odebíráním biologických vzorků umožňujících získání informací o genetickém vybavení.

Tolik citace ze zákona o policii. Vidíš tam někde, že je občan povinen se prokázat třeba fyzicky předložením občanky?

Zákon o provozu na veřejných komunikacích:
Řidič motorového vozidla musí mít při řízení u sebe
a) řidičský průkaz,
b) osvědčení o registraci vozidla podle zvláštního právního předpisu
c) doklad prokazující pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla podle zvláštního právního předpisu,9)

Tady občanka také není. Když tě ale zastaví státní policajt, může požadovat prokázání totožnosti podle zákona o policii, a to všech těch údajů. K prokázání bydliště ŘP nestačí, protože tam to není. (což dělají, i když z toho zákona ve vyjmenovaných důvodech pro prokázání totožnosti silniční kontrola není, leda bys byl sprostý podezřelý. A to jsi vždycky)
Téma je zamknuto


TOPlist