Grand Prix Indianapolis – závod

Na okruhu v Indianapolis se odehrály dramatické bitvy o body do mistrovství světa silničních motocyklů. Pěkný počet bodů vybojovali naši reprezentanti v kubatuře čtvrtlitrů, v nejsilnější kubatuře jsme se dočkali hodně překvapujících pádů.

Stopětadvacítky

Ale začínaly malorážky, do jejichž závodu nejlépe odstartoval Pol Espargaro, kterého ale po pár kolech v čele vystřídal Nicolas Terol. Za ním se seřadila pětičlenná skupinka, kde vedle zmíněného Espargara byli také Bradley Smith, Simone Corsi, Julian Simon a Efren Vazquez. Posledně jmenovaný ale musel odpykat trest projetím boxovou uličkou a o vítězství se tedy rozhodovalo mezi pěticí pilotů. I když Terol odjezdil většinu závodu v čele celého startovního pole, v posledním kole se přes něho běhěm třech zatáček přehnali tři soupeři a tento španělský jezdec nakonec skončil pod těsně stupni vítězů. Na ty nakonec vystoupali vítězný Pol Espargaro, stříbrný Bradley Smith a doplnil je Simone Corsi, kterému přechod z týmu WRB do Fontany vyloženě prospěl a tento Ital se opět dostal do svojí obvyklé formy. Lídr mistrovství světa Julian Simon dojel na pátém místě, Lukáš Šembera závod dokončil jako dvaadvacátý jezdec v pořadí.

Dvěstěpadesátky

Nejrychlejší start ve čtvrtlitrech předvedl překvapivě Jules Cluzel, který se ze druhé řady dostal už v první zatáčce do vedení. V těsném sledu za ním jel Marco Simoncelli, který se ve třetím kole před tohoto Francouze dostal na první místo. Cluzel se snažil, držel se vedoucího jezdce, ale v sedmém kole ukázkovým lowsiderem doslova spadnul z motorky a závod pro něho skončil. Chvíli před ním spadnul také Mattia Pasini a vpředu se vykrystalizovala čtyřčlenná skupinka, kde kromě vedoucího Simoncelliho byli také Hiroshi Ayoama, Alvaro Bautista a Mike Di Meglio. I když to vypadalo, že o celkovém pořadí se rozhodně až v samém závěru závodu, nakonec se i díky předjíždění “kolařů” rozestupy natáhly a jezdci cílem projeli v tomto pořadí. Skvělý závod zajeli naši reprezentanti, i když oba s poněkud odlišným průběhem. Zatímco Lukáš Pešek skvěle odstartoval a celý závod se pohyboval v první desítce, Karel Abraham byl v prvních kolech dokonce až na sedmnáctém místě, aby se celou dobu postupně prokousával dopředu. Nakonec z toho pro Lukáše bylo vyrovnání jeho nejlepšího čtvrtlitrového umístění v podobě sedmého místa, Abaja si dojel pro další umístění v top ten, když tuto elitní desítku uzavíral.
V čele mistrovství je i nadále Hiroshi Ayoama se 192 body, druhý je Alvaro Bautista (176 b.), třetí Marco Simoncelli (165 b.), čtvrtý Hector Barbera (133 b.). Lukáš Pešek se s 53 body posunul na dvanácté místo, Karel Abraham je se 39 body patnáctý.

MotoGP

V nejsilnější kubatuře předvedl nejlepší start dosavadní suverén tohoto víkendu, tedy Dani Pedrosa a za ním se seřadili oba zástupci týmu Fiat Yamaha v pořadí Valentino Rossi a Jorge Lorenzo. Ve čtvrtém kole ale přišla Pedrosova chyba a následný pád. Vepředu tedy bojovali oba týmoví kolegové a podobně jako v Brně rozhodl pád jednoho z nich. Tentokrát byl ale na řadě Valentino, který havaroval po velmi nečekaném podklouznutí předního kola. I když ještě pár kol obkroužil, nakonec zajel do boxu a podle toho, jak s mechaniky sledoval výsledky telemetrie je pravděpodobné, že to nebylo jen o chybě tohoto Itala. Na druhé místo se dostal Alex De Angelis, který skvělou jízdou toto umístění udržel a dojel si tak pro svůj nejlepší výsledek v této kubatuře. O třetí místo se bojovalo do poslední zatáčky a tento boj pro sebe nakonec rozhodl Nicky Hayden, který se po dlouhé době opět na svoje fanoušky podíval ze stupňů vítězů, čtvrté místo zbylo na Andreu Doviziosa. Skvělou stíhačku předvedl Pedrosa, který po své havárii motorku zvedl a nakonec si dojel pro šest bodů za desáté místo. Tři body získal i náhradník v týmu Pramac Aleix Espargaro.