GP Valencie – kvalifikační sobota

Sobota ve Valencii byla ve znamení posledních tréninků a kvalifikací letošní sezony, které určily postavení na startovních roštech jednotlivých kubatur. Španělské pole position patří v třídě Moto3 Alexi Rinsovi, první na startu třídy Moto2 bude mistr světa Pol Espargaró a v MotoGP startuje první Marc Márquez.

Moto3 – 3.volný trénink

Po úvodních deseti minutách vedl Luis Salom (Red Bull KTM Ajo), ale jeho KTM mu přestala fungovat, takže ji musel dotlačit do boxů, čehož využil Maverick Viňales (Team Calvo), který se rychlým kolem 1´40,091 sekundy posunul do čela výsledkové listiny. Třetí finalista Alex Rins (Estrella Galicia 0,0) figuroval na osmé pozici a nějakou dobu se zdržel kvůli opravě KTM v boxech. Na dráhu se Španěl vrátil až třináct minut před koncem, což neplatilo v případě Saloma, který sledoval své mechaniky, jak mu opravují motocykl.

Sedm minut před koncem tréninku šel do vedení Jack Miller (Caretta Technology - RTG), jenž zajel kolo za 1´39,963 sekundy a druhý Maverick Viňales rázem ztrácel 0,128 sekundy. Na třetí příčku se posunul Alex Rins, čtvrtý byl Jonas Folger (Mapfre Aspar Moto3) a první pětici uzavíral Luis Salom, který už byl zpátky na dráze s opraveným motocyklem.

V osmatřicáté minutě posledního tréninku se na vedoucí pozici posunul znovu Maverick Viňales, ale ne na dlouho, protože Luis Salom v poslední minutě kontroval časem 1´39,879 sekundy a závěrečný trénink víkendu ve Valencii vyhrál. Maverick Viňales byl pomalejší o 0,075 sekundy, třetí Jack Miller ztratil 0,084 sekundy. Alex Rins je čtvrtý se ztrátou 0,343 sekundy a první pětku uzavírá Jonas Folger.

Příliš se nedařilo českému jezdci Jakubovi Kornfeilovi (Redox RW Racing GP), protože ten sobotní trénink uzavřel na čtyřiadvacáté pozici. Snad se jeho týmu podaří najít nějaké zlepšení do odpolední kvalifikace, aby získal dobré postavení na roštu a dokázal zabojovat o celkovou první desítku. Jeho největší soupeř Romano Fennati (San Carlo Team Itala) skončil těsně za Kornfeilem na pětadvacáté pozici. Mimo hru je Alan Techer (CiP Moto3), který v pátek spadl a zranil si zápěstí.

GP Valencie, Moto3 – 3.volný trénink