GP Kataru – První kvalifikaci sezony vyhrál Zarco, Márquez a Antonelli

MotoGP – Kvalifikace (Q1)

V první kvalifikaci jezdci bojovali o dvě postupové pozice, které zaručují účast v bitvě o pole position. Hned v úvodu měl problém Bradley Smith (Red Bull KTM Factory Racing), který nechal motorku opřenou o svodidla a běžel zpátky do boxů pro druhou. V polovině Q1 tak neměl měřené kolo. Provizorní postupové pozice po odjetých osmi minutách patřily Mavericku Viñalesovi (Movistar Yamaha MotoGP) – 1'54,710 sekundy a Jacku Millerovi (Alma Pramac Racing) – 1'55,284 sekundy. Karel Abraham (Ángel Nieto Team) byl sedmý s časem 1'55,682 sekundy.

Při finálním výjezdu na trať pustili Karla Abrahama s nahřívákem na zadním kole (o něco zachytil a plandal za motorkou) čehož si všiml ještě při jízdě po boxové uličce Tito Rabat a ten českému závodníku ukázal, aby zastavil. Naštěstí Abraham nevyjel na dráhu, protože kdyby mu bloklo zadní kolo, byl by to pořádný malér. Vytrhnout zamotaný nahřívák sice pomohli traťoví komisaři, ale museli ještě přiběhnout mechanici a GP16 nastartovat. Problém měl také Pol Espargaró (Red Bull KTM Factory Racing), který zůstal na trati potom, co mu vypověděla službu jeho KTM.

Bitvu o postup do Q2 vyhrál Jack Miller, který zajel 1'54,634 sekundy a první kvalifikaci uzavřel na špici časomíry. Tři tisíciny ztratil Maverick Viñales, který do Q2 postupuje z druhé pozice. Třetí skončil Aleix Espargaró (Aprilia Racing Team Gresini) jemuž k postupu scházelo půl sekundy. Čtvrté místo Franca Morbidelliho (Estrella Galicia 0,0 Marc VDS) a páté Hafizhe Syahrina (Monster Yamaha Tech 3) je určitě příjemným překvapením nováčků v MotoGP. Karel Abraham kvalifikaci uzavřel devátý a do závodu tak odstartuje devatenáctý.