GP Katalánska – První dvě místa na startu slaví Suzuki

MotoGP – kvalifikace QP2

Po úvodních pěti minutách patřila s časem 1'40,943 sekundy provizorní pole position španělskému jezdci Aleixi Espargarovi (Team Suzuki Ecstar), jenž byl o 65 tisícin rychlejší než druhý Jorge Lorenzo (Movistar Yamaha MotoGP). Devět minut před koncem ale prolomil rekord Marc Márquez (Repsol Honda Team), když zajel kolo časem 1'40,794 sekundy a v tuto chvíli byl nejrychlejším jezdcem druhé kvalifikace.

Ital Valentino Rossi (Movistar Yamaha MotoGP) zatím figuroval na sedmé pozici za trojicí v provizorní druhé řadě – Andrea Dovizioso (Ducati Team), Cal Crutchlow (CWM LCR Honda) a Maverick Viñales (Team Suzuki Ecstar). Sedm minut před koncem všichni zajeli do boxů až na Jorge Lorenza, který zůstal, zajel 1'40,646 sekundy a byl nejrychlejší.

Tři minuty před koncem Alex Espargaró zabral a časem 1'40,546 sekundy se posunul na první místo, když Jorge Lorenza překonal rozdílem jedné desetiny. V dalším kole zajel Maverick Viñales čas 1'40,629 sekundy a byl druhý, 83 tisícin za týmovým kolegou Espargarem. Jorge Lorenzo byl třetí. Kvalifikace už byla ve svém závěru, ale jezdci měli rozjetá rychlá kola, takže pořadí zatím nebylo dáno.

Fantazie pro všechny příznivce Suzuki. Pole position na startu vyhrál pro japonského výrobce Aleix Espargaró poprvé od roku 2007, Maverick Viñales startuje druhý a to znamená, že jsou oba stroje GSX-RR na špici startovního roštu. Třetí do závodu odstartuje Jorge Lorenzo. Do druhé řady se kvalifikoval Marc Márquez, Andrea Dovizioso a Dani Pedrosa. Nejlépe umístěným jezdcem kategorie Open je třináctý Hector Barbera. Český jezdec Karel Abraham (AB Motoracing) nejel první kvalifikaci kvůli zranění z čtvrtého tréninku a proto mu na startu patří pětadvacátá pozice.

V průběhu kvalifikace havaroval Pol Espargaró (Monster Yamaha Tech 3) a Cal Crutchlow (CWM LCR Honda). Oba jezdci se do závodu kvalifikovali na v pořadí jedenácté a deváté pozici.